Otomobil/Kış Ve Dört Mevsim Lastikleri

KIŞ LASTİKLERİ Mİ, DÖRT MEVSİM LASTİKLER Mİ? BİLMENİZ GEREKENLER

Kış mevsimi yaklaşırken güvenli bir sürüşü garanti eden lastikleri seçmenizi kolaylaştıracak bilgiler.

Yıl boyu kullanılacak lastikler mi seçmelisiniz, yoksa kışın kış lastiği kullanmayı mı tercih etmelisiniz? Kış mevsimi yaklaşırken lastiklerini değiştirmeyi düşünen pek çok sürücü kendisine bu soruyu soruyor. Hafife alınmaması gereken bu karar sürüş güvenliğini belirleyen bir seçimdir.

“Dört mevsim” lastiklerin pek çok durumda verimli olduğu düşünüldüğünde aracınızı yılın hangi döneminde nasıl kullandığınız, yaşadığınız yer ve aradığınız performans düzeyi dikkate alınması gereken başlıca faktörlerdir. Öte yandan, kış lastikleri sadece performansı garanti ettikleri zorlu kış koşullarına daha uygundur. Fakat kararınız ne olursa olsun, lastiklerinizin bir “M+S” veya 3PMSF işareti taşıdığından emin olmalısınız.

Winter & All Season

DİNAMİK SÜRÜCÜLER İÇİN KIŞ LASTİKLERİ

Kış mevsiminde uzun yol yapan ve her türlü soğuk havada olası en iyi performansı arayan sürücülerin tercihi kış lastikleri olmalıdır. Sonbahardan kışa geçerken hava sıcaklıkları 7°C’nin altına indiğinde yaz lastiklerinin özellikleri artık etkili olmayabilir. Dolayısıyla yüksek beklentileri olan sürücülerin tercihi kış lastikleri olmalıdır.

Kış lastikleri, hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğünde dahi güçlü performans sergileyen “daha yumuşak” hamurları sayesinde kavramanın zayıf olduğu yüzeylerde bile üstün yol tutuşunu, mükemmel çekişi ve güvenli frenlemeyi garanti ediyor. Kış lastiği hamurlarının kimyasal özellikleri, yaz lastiklerine kıyasla ıslak zeminde frenlemenin ciddi oranda kısalmasına (%15’e varan oranda) ve karla kaplı yollarda daha kısa mesafede frenlemeye (%50’ye varan oranda) imkan veriyor.

Kış lastiklerinin özel sırt desenleri üstün performans düzeylerini yakalamaya katkıda bulunuyor. Özellikle kar toplamak ve içlerinde tutmak için geliştirilen kılcal kanallar sayesinde ‘kar üzerinde karla sürtünme’ etkisiyle kavramayı iyileştirilirken, zincir kullanmadan maksimum hareket kabiliyeti sağlanıyor. Ayrıca geniş oluklar da suyun hızlı ve etkin bir şekilde atılmasını sağlayarak suda kızaklama tehlikesini önleyip maksimum güvenlik sunuyor.

Kış lastiklerinin yanaklarında ayrıca M+S, M&S veya M-S (M=Çamur, S=Kar) işaretleri ile birlikte çoğu zaman 3PMSF (Üç Tepeli Dağ İçerisinde Kar Tanesi içeren sembol) işareti yer alır.

PIRELLI KIŞ LASTİKLERİ

Pirelli en performanslı otomobiller için P Zero™ Winter lastikleri sunuyor. Otomobil üreticileriyle birlikte geliştirilen bu lastikler Pirelli’nin mükemmel uyum stratejisini yansıtıyor ve P Zero™ ailesinde görüldüğü gibi her otomobil modeli için özel olarak tasarlanıyor. Winter Sottozero™ 3 üstün sürüş performansı sergileyen, geniş bir üst segment premium otomobil yelpazesi için özel olarak tasarlanan kış lastiğidir. Cinturato™ Winter 2 ise şehirde kullanılan otomobil ve CUV (Crossover Utility Vehicle) araçlara yönelik bir kış lastiğidir. Scorpion™ Winter 2 yeni nesil SUV ve CUV araçları için mükemmel bir seçenek olurken, Carrier™ Winter van ve hafif ticari araçlar için sunuluyor.

ŞEHİRDE KULLANIM İÇİN DÖRT MEVSİM LASTİKLER

Aracınızı çoğunlukla şehirde kullanıyorsanız, hava sıcaklığının genellikle 5°C ile +25°C arasında değiştiği dağlık olmayan bölgelerde yaşıyorsanız, yılda 25.000 kilometreden az yol yapıyor ve sportif performans aramıyorsanız, dört mevsim lastikler sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Dört mevsim lastiklerin en önemli özelliği sırt tasarımı ve kimyasıdır. Islak ve kuru zemindeki kabiliyeti ve hassasiyetle ayarlanmış bir denge ile tasarlanan lastikler, hem toplam performans hem de çok yönlülüğü açısından tüm iyi nitelikleri bir arada sunuyorlar. Bu lastikler yaz veya kış lastiklerinin kendi mevsimlerindeki üstün performansını sergilemeseler de tanımlanan her durumda mükemmel bir uzlaşma sağlıyorlar.

Winter & All Season

PIRELLI DÖRT MEVSİM LASTİKLER

Pirelli, tüm otomobil kategorilerine yönelik kapsamlı bir dört mevsim lastik yelpazesi sunuyor. Cinturato™ All Season SF2, hem modern şehir içi araç sahiplerinin, hem de en yeni crossover ve orta boy sedan sahiplerinin ihtiyaçlarına 15 - 20 inç arasında değişen ölçülerde kış lastikleriyle yanıt veriyor.

Crossover ve SUV’lar için Scorpion™ All Season SF 2 sunulurken van ve hafif ticari araçlara yönelik Carrier™ All Season Pirelli’nin dört mevsim lastik ailesini tamamlıyor. Scorpion™ Verde All Season SF lastikler ayrıca 4 mm’ye kadar delinmelerde bile hava kaçağı olmadan yola devam etmenizi sağlayan yenilikçi ‘Seal Inside™’ teknolojisi ile de sunuluyor. Scorpion Verde™ All Season lastiklerde ise Pirelli’nin delinmelere karşı geliştirdiği kendinden destekli ‘Run Flat™’ seçeneği bulunuyor.