otomobil/pirelli elect lastikleri

PIRELLI ELEKTRİKLİ VE ŞARJ EDİLEBİLİR HİBRİT OTOMOBİLLER İÇİN ONAYLANAN LASTİKLERİNİN SAYISINI İKİYE KATLADI

Dünyanın lider otomobil üreticileri elektrikli veya şarj edilebilir hibrit araçları için 250’den fazla Elect lastiği onayladı.

Pirelli Elect lastikleri

Şehirlerde giderek daha fazla elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil görülüyor.
Pirelli de sürekli büyüyen bu pazar segmentinde lider otomobil üreticilerinin ‘çevre dostu’ otomobillerine yönelik homologasyon portföyüne son bir yılda 250’den fazla lastik ekleyerek sayıyı ikiye katladı. Bu sonuç, pazarın elektrikli mobilite yönünde hızlandığını doğrulamanın yanı sıra otomobil üreticilerinin elektrikli araçları için en uygun özelliklere sahip seçenek olarak Pirelli Elect teknolojili lastikleri tercih ettiğini gösteriyor.

“Tire Cologne” fuarındaki Pirelli standında sergilenen Audi A6 Avant e-tron konsept otomobil, elektrikli araçlara yönelik lastiklerin teknolojiyle buluşmasına iyi bir örnek sunuyor. Pirelli, bu gelişmelerin ışığında lüks elektrikli araçlar için pazar payını Premium/Prestige içten yanmalı araçların yaklaşık 1,5 katına çıkarma hedefine planlanandan üç yıl önce 2022’de ulaşacağını tahmin ediyor.

ELECT™: DAHA UZUN BATARYA ÖMRÜ, DÜŞÜK GÜRÜLTÜ VE YÜKSEK PERFORMANS

Elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araçların gerektirdiği teknik spesifikasyonları karşılamak için Elect™ lastiklerin geliştirilmesinde aşağıdaki özellikler dikkate alındı:

  • Düşük enerji tüketimi. Minimum enerji tüketimi sağlamak için elektrikli araç lastiklerinin dönme direncinin olabildiğince düşük tutulması gerekiyor. Elect teknolojili Pirelli lastikleri, düşük dönme dirençleri sayesinde batarya ömrünü optimize ediyor.
  • Anında tork. Elektrikli araçlar, geleneksel içten yanmalı motorlardan farklı olarak lastiklere anında tork iletiyor. Elect™ lastikler bu gücü fazla aşınmaya yol açmadan lastiklere aktarmak için anında kavrama sağlayan özel bir hamur içeriyor.
  • Ağırlık. Bataryaların ağırlığı, elektrikli araçların benzersiz bir dikey ağırlık dağılımına sahip olması anlamına geliyor. Bu dağılım nedeniyle sürüşün her aşamasında lastiklere ciddi stres yükleniyor. Bu ağırlığı desteklemek için özel olarak geliştirilen Elect™ lastikler malzeme, yerleşim düzeni, tasarım ve yapının doğru deformasyonu arasında optimal kombinasyon yaratarak araç performansının daha fazla kontrol edilmesini sağlıyor.
  • Gürültü düzeyi. Bu araçlar son derece sessiz. Dolayısıyla lastiklerin de sürüş konforunu artırmak için bu özelliği desteklemesi gerekiyor. Elect™ lastikler sürüş sırasında gürültüyü en aza indirmek için optimize edilen bir sırt deseni ve yapıyla tasarlanarak elektrikli araçların sessiz hareket etmesine yardımcı oluyor.
Elect