Otomobil/Dönüş Yolunda Önce Güvenlik

ÖNCE GÜVENLİK: EVE DÖNÜŞ YOLUNA ÇIKMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Güvenli bir yolculuk yapabilmek için, yaz tatillerini bitirdiğimiz şu dönemde, öncelikle araca yük yerleşiminin doğru yapılması ve lastiklerin kontrol edilmesi büyük önem taşır.

Dönüş yoluna çıkmadan önce gözden geçirmeniz gerekenler:

Eylül ayı yaklaştıkça başta okulların açılacak olmasıyla beraber yazlık bölgelerden şehirlere geri dönüşler başlar. Yola çıkarken lastiklerinizin önemi ne kadar büyükse, aynı şekilde dönüş yolunda da güvenliğiniz açısından büyük önem taşır. Zira daha yüksek sıcaklıklar ve yüklü bagaj taşımak, başta dört lastik olmak üzere aracınızın birçok parçası üzerinde stres yaratan bir durumdur.

Dönüş yolunda araca çantalarınızı yüklerken ilk aklınızda bulundurmanız gereken şey, ağır çanta veya yüklerin arka yolcu koltuklarına en yakın şekilde yerleştirilmesi gerektiğidir. Burada amaç, ağırlığı aracın orta bölgesine, iki aksın arasına dengeli bir şekilde dağıtabilmek ve böylece frenlemeyle veya virajlar esnasında stabiliteyi bozmayı önlemektir. Ağır çantaları yerleştirirken bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise, olabildiğince yere yakın yerleştirilmesidir, daha hafif çantaların üzerine yerleştirildikleri taktirde aracın ağırlık merkezinin yükselmesine sebep olacaktır. Son olarak, tüm yolcu koltukları kullanılmıyorsa, kullanılmayan koltukların öne katlanması yük yerleştirme esnasında size daha çok yer açılmasına ve böylece ağırlığın araç içerisinde eşit dağılmasına yardımcı olabilir.

Travelling

Güvenli bir yolculuk, ayda en az bir kez yapılması gereken ama çoğu zaman ihmal edilen kontrollerle başlar. Bu kontroller genellikle basit bir muayeneden ibaret olsa da kolaylıkları nedeniyle ertelenmemeli ve göz ardı edilmemelidir.

Biraz deneyime sahipseniz bu kontrollerin bazılarını kendiniz de yapabilirsiniz. Yine de güvendiğiniz bir lastik uzmanına başvurmak, tam ve doğru bir kontrolü garanti edecektir. Lastiklerin iç kısmındaki hasarlar ancak aracınız liftle yukarı kaldırıldığında tespit edilebilir ve yoldayken bu sorunları görmeniz mümkün olmaz.

travelling tr small

Neden bir lastik uzmanına başvurmalısınız?

Amaç; lastik üzerindeki kesik, şişlik ve çatlak gibi kritik yük koşullarında ciddi tehlike yaratabilecek anormallikleri tespit etmektir. Bir uzman ayrıca supapların ne durumda olduğunu ve ıssız bir yerde patlak bir lastikle yolda kalmamak için değiştirmenin iyi fikir olup olmadığını da değerlendirebilir. Lastiklerdeki aşınmaya da dikkat etmeli ve tek bir noktada değil, genişliği ve çevresi boyunca farklı yerlerde ölçmelisiniz. Hatalı ayar veya basınç seviyelerinden kaynaklanabilecek anormal aşınmaları ancak bu şekilde tespit edebilirsiniz.

Lastik basıncını ölçmek önemlidir

Şişirme basıncı dönüş yolunda kontrol edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Öncelikle, lastikler soğukken kontrol edilmelidir çünkü ağırlığın ve yüksek sıcaklıkların yarattığı sürtünme birkaç kilometre sonra değerlerin değişmesine neden olur. Lastik basıncı için yük koşulları hesaba katılarak otomobil üreticisinin önerdiği değerler kullanılmalıdır. Bu değerleri kullanıcı kılavuzunda, ayrıca kapının ve yakıt deposu kapağının içinde ya da torpido gözünde yer alan etiketlerde bulabilirsiniz. Araçta stepne varsa, bu yedek lastiğin de önerilen en yüksek basınçta şişirildiğinden emin olun.

Dört (veya beş) lastik kontrol edildikten sonra su, yağ ve cam suyu gibi sıvıların seviyelerine bakılmalı ve azalmışlarsa doldurulmalıdır. Ayrıca, fren lambaları ve plaka çerçevesi ışıkları gibi en ince detaylar dahil tüm farlardaki ampullerin yandığından da emin olunmalıdır.