otomobil/sürüş ve lastik önerileri/kiş sürüş önerileri

KIŞA YÖNELİK SÜRÜŞ VE BAKIM ÖNERİLERİ

Kontrol, Pirelli için daima önceliklidir. Mühendislerimizin inovasyon tutkusu ve F1® ile kazanılan özel deneyim sayesinde Pirelli lastikleri yolda daha fazla kontrol sağlıyor.

NEDEN PIRELLI KIŞ LASTİKLERİ KULLANILMALI?

Hava sıcaklıklarının azaldığı, yolların ıslak veya karlı ya da zeminin kuru olduğu kış ortamlarında düşük sıcaklıklar özel olarak tasarlanan kış lastikleri, yaz lastiklerine kıyasla daha fazla güvenlik sağlıyor. Düşük sıcaklıklarda yaz lastiklerinin tutuşu azalır. Kış lastikleri ise bu amaca yönelik özel bileşimleri sayesinde maksimum tutuşu garanti eder. Bu, kış sırt desenine, kızaklama riskini önleme amacıyla yüksek düzeyde drenaj sağlar. Kızaklama, ıslak zeminlerde veya su birikintilerinin varlığında oluşabilir. Bu durumda araç, lastiğin suyu atamaması nedeniyle kayarak 'yüzebilir'.
Hava sıcaklığı +7°C'nin altına düştüğünde, kış lastikleri fren mesafesini yaz lastiklerine kıyasla ıslak zeminlerde %10, karda ise %20 oranında iyileştirir.
Mevsim başında takılan kış lastikleri, yenilikçi araştırma teknolojileri sayesinde karda olduğu kadar kuru ve ıslak yollarda da sürüşü mümkün kılar ve maksimum kontrol sağlar. Yasalar uyarınca, kış şartlarında kar zincirleri ile aynı kontrolü sunmalıdırlar. Ancak kar zincirleri aracınızda çok yer kaplar ve maksimum sürüş hızınızı 50 km/s ile sınırlandırarak yüksek seviyede gürültü üretir ve sürüş sırasında konforu önemli ölçüde azaltır.
Eşdeğer hızlarda, kış lastikleri +7°C'nin altındaki koşullarda daha büyük performans sunar. Geliştirilmiş tutuşla, sürüş sırasında mükemmel konfor anlamına gelen yüksek düzeyde çekiş, denge ve frenleme verimliliğini garanti eder.
Kış lastikleri, hava koşullarından etkilenmeden sonbahardan ilkbahara kadar seyahat edebilmenizi sağlar.

KIŞ LASTİKLERİNİN BAKIMI

KIŞ LASTİKLERİNİN HAVA BASINÇLARI

Lastik basıncında bir azalmaya neden olabilen ısı dalgalanmaları nedeniyle kış lastiklerinde basıncın 0,2 bar arttırılması önerilir. Sürüş sırasında oluşan ısının basıncı değiştirmediğinden emin olmak için, soğuk hava koşullarındaki basınç, tercihen aracın kullanılmasından en az 30 dakika sonra ölçülmelidir. Kış lastiklerinin basıncı sadece darbelerden sonra (lastiklerin çarpması gibi) değil ayda en az bir kez kontrol edilmelidir.

LASTİK ÖMRÜ

Yürürlükteki Avrupa yönetmelikleri ve lastik kullanım tebliğine istinaden diş derinliği 1,6 mm’den az olan lastiklerin değiştirilmesi zorunludur.

DAYANIKLILIK

Kış lastikleri kullanılmadığı zamanlarda tercihen jantlı ve şişirilmiş olarak korunmalı ve basınçları düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Korumanın en iyi yolu, raflarda dikey olarak tek sıra halinde yerden en az 10 cm yüksekte ve profilin etkilenmemesi için yan tarafı dikey şekilde konumlandırmaktır.

winter tyre maintenance

KIŞA YÖNELİK SÜRÜŞ VE BAKIM ÖNERİLERİ

winter tips smoot movements
winter tips four winter tyre
winter tips check speed limit
winter tips tyres rotation
winter tips check the tread
winter tips store carefully

DÜZGÜN HAREKETLER

Aracın ıslak veya karlı zeminde tutuşunu kaybetmesine neden olabilecek ani hızlanma ve frenden kaçınmalısınız. Ayrıca aşırı direksiyon hareketlerinden de uzak durmak gerekir.

KIŞIN HER ZAMAN KIŞ LASTİĞİ KULLANIN

Sürüş sırasında mükemmel performans ve güvenlik sağlamak için aynı özelliklerde donanım kullanmak gerekir. Daima aynı markanın, aynı tasarım özelliklerine sahip 4 kış lastiğini kullanın.

HIZ SINIRINI KONTROL EDİN

Lastiğin yanak tarafında belirtilen hız sınırlarına dikkat edin. Kış lastiklerinin yasalarca belirlenenden daha düşük bir hızda kullanılması gerekebilir.

LASTİK ROTASYONU

Lastik rotasyonu lastiklerin eşit aşınmasını ve daha fazla dayanmasını sağlar. Kış lastiklerinin rotasyonu her 8.000/10.000 km'de bir yapılmalıdır.

DİŞ DERİNLİĞİNİ ÖLÇÜN

Kış lastiklerinin performansı 4 mm'lik diş derinliğine kadar optimum seviyede kalır. Yasalar uyarınca kış lastikleri için bile ancak 1.6 mm’den fazla diş derinliklerine izin verilmektedir.

DİKKATLE MUHAFAZA EDİN

Lastiklerinizi kullanmıyorsanız, kontrollü bir basınçla şişirilmiş olarak saklanmaları gerekir. Lastikleri korumanın en iyi yolu, onları yerden en az 10 cm yükseklikte tek bir rafta dikey olarak saklamaktır.

KIŞ LASTİKLERİNİ TANIMA

Kış lastikleri kolayca tanınabilir zira yanlarında bir M+S (Çamur & Kar) işareti ve üç tepeli dağlı kar tanesi sembolü bulunur.

recognize winter tyres

mükemmel lastiğinizi bulun

Otomobil markası olarak arama veyaotomobil ölçüsüne göre arama
01
Marka seçin
02
Model seçin
03
Yıl seçin
04
Sürüm seçin
05
Size özel sonucu seçin