otomobil/pirelli ve elektrik devrimi

PIRELLI VE ELEKTRİK DEVRİMİ

Elektrikli otomobiller görünüm açısından diğerleriyle aynı olsa da aslında çok farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle özel olarak tasarlanmış lastikler kullanılması gerekiyor.

Pirelli ve elektrik devrimi

Tüm lastikler aynı mıdır? Elbette değiller. Bir spor otomobil ile şehirde kullanılan bir otomobil çok farklı koşullarda işler. Örneğin bir spor otomobil hızlanma ve frenleme sırasında maksimum kavramaya ihtiyaç duyarken şehirde kullanılan bir otomobil yakıt tüketimini azaltmak için daha yüksek konfor düzeyi ve daha düşük dönme direnci gerektirecektir. Ya da bir touring sedanda ve bir off-road araçta farklı varsayımlara göre tasarlanmış lastikler kullanılacaktır.

Aynı durum elektrikli otomobiller için de geçerlidir. Elektrikli otomobiller geleneksel araçlara kıyasla batarya ünitelerinden dolayı çok daha ağırdır ve gaz pedalına dokunulduğu anda çok daha yüksek tork üretir. Enerjiyi hızla tüketmeden menzillerini maksimize etmeleri gereken elektrikli otomobiller ayrıca neredeyse sıfır mekanik gürültüyle sağlanan konfordan yararlanmak için olabildiğince sessiz bir ortam sunmayı hedefler.

Tüm bu gereksinimlere yanıt vermek için tasarlanan Pirelli Elect™ lastikler, bataryalı (BEV) ya da şarj edilebilir hibrit otomobillerin ihtiyaçlarını karşılayan teknolojileri bir araya getiriyor. Elect™, aracın artan ağırlığına karşı zeminde doğru ayak izini korumak için güçlendirilmiş bir yapı ve daha iyi dağıtılmış sertlik sunuyor.

Elect™, elektrikli motorların tipik olarak ürettiği çok yüksek ve anlık torka karşılık vermek amacıyla otomobilin performansından yararlanmak ve lastik sırtının menzil kapasitesini koruyacak şekilde yol yüzeyiyle sürtünme derecesini minimize etmek için gereken kavramayı garanti ediyor. Elect™ ayrıca yenilikçi hamurlar, profiller ve yapılar kullanarak lastiğin dönme direncini azaltıyor ve bu sayede aracın depolanan her Wattlık enerjisini kat edilen kilometrelere dönüştürmesine yardımcı oluyor.

Özel sırt desenleri ve sırtın iç kısmındaki süngerden oluşan malzeme sayesinde lastiğin dönerken ürettiği gürültüyü "emen" Pirelli Gürültü Engelleme Sistemi (PNCS™), aracın sessizlik içinde yol almasına yardımcı oluyor. Gürültü düzeyinin çok düşük olması elektrikli otomobil sahiplerinin beğenisini kazanan özellikler arasında yer alıyor.

Pirelli daha ağır elektrikli otomobiller ve SUV'lara yönelik olarak da bataryalı modern araçların ağırlığını destekleyecek “HL” işaretli lastikler geliştirdi. Bu, Pirelli lastiklerin yanağında yetkinliklerinin bir göstergesi olarak yüksek taşıma kapasitesi anlamına geliyor. HL, standart bir lastiğe göre %20, aynı ebatlı ekstra taşıma kapasiteli XL lastiğe göre ise %6-9 daha fazla ağırlığı destekleyebiliyor.

Yine de bunlardan daha fazlası gerekiyor, çünkü elektrikli otomobiller geleneksel otomobillerden radikal bir şekilde farklı ve başka özelliklere de sahipler. Örneğin elektrikli araçlarda çoğu zaman stepne bulunmuyor ve mevcut alan motoru çalıştıran bataryalar için kullanılıyor. Bu noktada Pirelli RUN FLAT ve Seal Inside™ teknolojileri devreye giriyor. Lastik delinse ya da basınç kaybetse bile sürücülerin yola devam etmesini sağlayan bu teknolojiler sayesinde stepne ihtiyacı ortadan kalkıyor.