KIŞ MEVSİMİNDE KONTROL NASIL SAĞLANIR

Kontrol, Pirelli için daima önceliklidir. Mühendislerimizin inovasyon tutkusu ve F1® ile kazanılan özel deneyim sayesinde Pirelli lastikleri yolda daha fazla kontrol sağlıyor.

Neden Pirelli kış lastikleri kullanılmalı

KIŞ LASTİKLERİNİN BAKIMI

Kış lastiklerinizin bakımı hakkında detaylı bilgi edinmek için lastiği hareket ettirin.
KIŞ LASTİKLERİNİN BASINÇLARI MOVE THE
WINTER SOTTOZERO™ 3
HERE
LASTİK ÖMRÜ MOVE THE
WINTER SOTTOZERO™ 3
HERE
DAYANIKLILIK MOVE THE
WINTER SOTTOZERO™ 3
HERE
KIŞ LASTİKLERİNİN BASINÇLARI
Lastik basıncında bir azalmaya neden olabilen ısı dalgalanmaları nedeniyle kış lastiklerinde basıncın 0,2 bar arttırılması önerilir. Sürüş sırasında oluşan ısının basıncı değiştirmediğinden emin olmak için, soğuk hava koşullarındaki basınç, tercihen aracın kullanılmasından en az 30 dakika sonra ölçülmelidir. Kış lastiklerinin basıncı sadece darbelerden sonra (lastiklerin çarpması gibi) değil ayda en az bir kez kontrol edilmelidir.
LASTİK ÖMRÜ
Yürürlükteki Avrupa yönetmelikleri ve lastik kullanım tebliğine istinaden diş derinliği 1,6 mm’den az olan lastiklerin değiştirilmesi zorunludur.
DAYANIKLILIK
Kış lastikleri kullanılmadığı zamanlarda tercihen jantlı ve şişirilmiş olarak korunmalı ve basınçları düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Korumanın en iyi yolu, raflarda dikey olarak tek sıra halinde yerden en az 10 cm yüksekte ve profilin etkilenmemesi için yan tarafı dikey şekilde konumlandırmaktır.

YETKİLİ SATICINIZDAN YARDIM İSTEYİN

Yetkili satıcılar lastiklerinizin düzenli kontrolü için ihtiyacınız olan her türlü desteği sağlayacaktır.

KIŞIN SÜRÜŞ ÖNERİLERİ

Kış lastiklerinden en iyi performansı ve güvenliği elde etmek için Pirelli mühendislerinin önerilerini ve bazı ipuçlarını bu bölümde bulabilirsiniz
DÜZGÜN HAREKETLER
Aracın ıslak veya karlı zeminde tutuşunu kaybetmesine neden olabilecek ani hızlanma ve frenden kaçınmalısınız. Ayrıca aşırı direksiyon hareketlerinden de uzak durmak gerekir.
LASTİK ROTASYONU
Lastik rotasyonu lastiklerin eşit aşınmasını ve daha fazla dayanmasını sağlar. Kış lastiklerinin rotasyonu her 8.000/10.000 km'de bir yapılmalıdır.
KIŞIN YALNIZCA KIŞ LASTİĞİ KULLANIN
Sürüş sırasında mükemmel performans ve güvenlik sağlamak için aynı özelliklerde donanım kullanmak gerekir. Daima aynı markanın, aynı tasarım özelliklerine sahip 4 kış lastiğini kullanın.
DİŞ DERİNLİĞİNİ ÖLÇÜN
Kış lastiklerinin performansı 4 mm'lik diş derinliğine kadar optimum seviyede kalır. Yasalar uyarınca kış lastikleri için bile ancak 1.6 mm’den fazla diş derinliklerine izin verilmektedir.
HZ SINIRINI KONTROL EDİN
Lastiğin dış tarafında belirtilen hız sınırlarına dikkat edin. Kış lastiklerinin yasalarca belirlenenden daha düşük bir hızda kullanılması gerekebilir.
DİKKATLE MUHAFAZA EDİN
Kış lastiklerinin performansı 4 mm'lik diş derinliğine kadar optimum seviyede kalır. Yasalar uyarınca kış lastikleri için bile ancak 1.6 mm’den fazla diş derinliklerine izin verilmektedir.

KIŞ LASTİKLERİNİ TANIMA

Kış lastikleri kolayca tanınabilir zira yanlarında bir M+S (Çamur & Kar) işareti ve kar tanesi sembollü bir dağ figürü bulunur

SSS

Şehirde yaşıyorum ve kış boyunca düz zeminde araba kullanıyorum. Yine de kış lastiğine ihtiyacım var mı?
Hava sıcaklığı 7° C'nin altına düştüğünde veya Ekim ile Mart ayları arasında kış lastikleri yaz lastiklerine kıyasla daha iyi yol tutuşu sağlar. Yaz lastiklerinde kullanılan hamur, soğuk aylarda sertleşerek yol tutuşunu, çekiş gücünü ve frenleme kabiliyetini azaltır.

Kış lastiklerinin fiyatı daha yüksek oluyor, neden bunları satın almalıyım?
Doğru, biri yaz, diğeri kış için olmak üzere iki takım lastik almanız gerekir. Ama kış lastiklerini taktığınız zaman yaz lastikleri uygun şekilde depolanmalıdır. Havalar ısındığında tekrar kullanılabilirler ve böylece her türlü mevsim koşullarında güvenliğinizin sürekli korunmasını sağlarlar.

Kış lastikleri yaz lastiklerine göre çok daha iyi performans gösteriyorsa neden yıl boyunca onları kullanamıyorum?
Kış lastikleri, hava sıcaklığı 7°C'nin altına indiği zaman mükemmel performans sunmak için geliştirilmiştir. Yaz lastiklerinden daha yumuşak bir hamura sahip kış lastikleri, yaz aylarından çok daha hızla aşınır ve dolayısıyla iyi performans göstermez.

Kış lastikleri sadece karda mı kullanılmalıdır?
Kış lastikleri, karın varlığına aktif tepki vermek için geliştirilmiş olmakla birlikte soğuk havalarda ıslak ve kuru yollarda yaz lastiklerine kıyasla mükemmel performans sunar. Sırt deseni, yaz lastiklerine göre suda kızaklama riskini önemli ölçüde azaltacak şekilde tasarlanmıştır.

Sadece çekiş tekerlerine kış lastiği takıp, diğerlerinde yaz lastiklerini kullanabilir miyim?
Bu uygulamadan kaçınılması önemle tavsiye edilir. Şöyle ki, araç önden çekişliyse ve siz sadece öne kış lastikleri takarsanız aracın kontrolünü kaybetme riski vardır. Araç arkadan çekişli ise ve kış lastiklerini sadece arkaya takarsanız viraj alırken kontrolü kaybetme riskiniz vardır. Son olarak da kış lastiklerini çekiş yapmayan tekerlek akslarına taktığınızda buzlu veya karlı yollarda hareket etmek çok zor olacaktır.

Kış lastikleri takılı iken, zincirde olduğu gibi sürüş hızımı yaz lastiklerine kıyasla ciddi ölçüde azaltmam mı gerekiyor?
Hayır. Zincirlerle 50 km/saatten hızlı gidemezsiniz. Hatta, bazı kış lastikleri 270 km/saate kadar hızlar için onaylanmıştır (hız derecesi W). Doğal olarak daima Otoyol Kanunlarınca belirlenen hız sınırlarına uymalı ve hızınızı hava koşullarına göre ayarlamalısınız.

Yaz lastiklerini sonbahar ve kış aylarında kullanmaya devam edersem, aracın hakimiyetini korumak daha mı zor olur?
Kış lastikleri ile fren mesafesi, ıslak zeminlerde %10'a, karlı zeminlerde %20'ye kadar azalır. Bu, hava sıcaklığı 7° C'nin altına düştüğünde kış lastikleri kullanırsanız daha hızlı durabileceğiniz ve aracınıza daha hakim olabileceğiniz anlamına gelir.