Samochód/Porady/Bezpieczna jazda I właściwości opon

BEZPIECZNA JAZDA I WŁAŚCIWOŚCI OPON

Opona jest jedyną częścią pojazdu, która ma bezpośredni kontakt z drogą. Dlatego prawidłowe użytkowanie i konserwacja opon, a także świadomość ich właściwości to podstawa, aby zagwarantować bezpieczeństwo w każdej sytuacji, wydłużyć żywotność opon i zaoszczędzić pieniądze. Zawsze pamiętaj o bezpiecznej jeździe i szanuj otoczenie.

OZNAKOWANIE BOKU OPONY

Na ścianie bocznej opony znajduje się kilka różnych napisów. Oprócz nazwy marki i asortymentu, oznaczane są rozmiary i cechy opon: szerokość nominalna, stosunek wysokości przekroju nominalnego do szerokości przekroju nominalnego, kod struktury lub konstrukcji, średnica obręczy oraz indeks nośności i prędkości.

markings 01 nominal section width
markings 02 nominal aspect ratio
MARKINGS 03 RIM DIAMETER
markings 04 speed code
NOMINALNA SZEROKOŚĆ PRZEKROJU
NOMINALNY WSPÓŁCZYNNIK KSZTAŁTU (%)
KOD INDEKSU OBCIĄŻENIA I PRĘDKOŚCI
KOD KONSTRUKCJI LUB BUDOWY I ŚREDNICA OBRĘCZY (W CALACH)

CIŚNIENIE W OPONACH

Ciśnienie w oponach ma duży wpływ na bezpieczeństwo i ekonomię jazdy.
Ciśnienie w oponach zimnych (nigdy nie próbuj regulować ciśnienia, gdy opona jest gorąca) musi być zatem sprawdzane regularnie (co miesiąc), zwłaszcza przed dłuższą podróżą..

Droga hamowania jest związana z ciśnieniem w oponach. Przy prędkości jazdy 100km/h, droga hamowania z prawidłowo napompowanymi oponami wyniesie 40m w porównaniu do 42,4m z oponami niedopompowanymi. Osiągi ulegają zatem pogorszeniu o prawie 6%, czyli o 2,4 m.

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach powoduje nieregularne zużycie opon. Zbyt niskie ciśnienie powoduje zużycie barku opony i niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia jej struktury. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje zużycie środka opony.

tyre pressure

INTEGRALNOŚĆ OPON

Opona zbudowana jest z gumy, stali i włókien. Stal i włókna to materiały konstrukcyjne, guma ma za zadanie chronić je przed wpływami środowiska. Sama guma może zostać uszkodzona przez chemikalia lub inne czynniki środowiskowe:

  • Ostre przedmioty, silne uderzenia lub inne niewłaściwe traktowanie mogą powodować widoczne i niewidoczne wady strukturalne
  • Również zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje wady strukturalne
  • Wysokie temperatury i światło słoneczne mogą zniszczyć gumę.

GŁĘBOKOŚĆ BIEŻNIKA OPONY

Głębokość bieżnika jest istotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo. Ma ona istotny wpływ na powierzchnię kontaktu pojazdu z podłożem.

Podczas hamowania system Anti-lock Braking kontroluje koło na progu uślizgu i następuje gromadzenie wody przed oponą. Bieżnik opony ulega wypełnieniu i droga hamowania drastycznie się wydłuża.

Hydroplaning zależy od głębokości wody, głębokości bieżnika i prędkości jazdy. Aby zmierzyć hydroplaning, samochód wjeżdża do basenu z 8 mm wody i przyspiesza. Gdy tylko silnik pracuje mocniej, nie przyspieszając, zaczyna się hydroplaning.

aquaplaning

SEZONOWA ZMIANA OPON

Właściwy dobór opon do sezonu ma fundamentalne znaczenie dla bezpiecznej jazdy. Opony letnie w lecie, zimowe w zimie. Droga hamowania, trakcja i stabilność - wszystko to zależy od odpowiedniej mieszanki gumy.
Opony zimowe nie tylko zapewniają przyczepność na śniegu, ale także zachowują się lepiej niż opony letnie, gdy temperatura spada poniżej 7°C. Pirelli zaleca montaż opon zimowych, aby zapewnić mobilność na każdej nawierzchni i w każdych warunkach pogodowych. Od +7°C i poniżej, opony letnie mają dłuższą drogę hamowania i drastycznie mniejszą przyczepność na śniegu.

Dopasuj do swojego samochodu

Szukaj według marki samochodu lub wybierzwyszukiwanie według rozmiaru opon
01
Wybierz markę samochodu
02
Wybierz model
03
Wybierz rocznik
04
Wybierz wersję
05
Wybierz wynik dostosowany do Ciebie