EUROPEJSKIE ETYKIETY NA OPONY

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego (UE) 2020/740, które weszło w życie 1 maja 2021 roku dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, określa nowe zasady oznakowania opon w odniesieniu do efektywności paliwowej i innych parametrów i ma zastosowanie do opon C1, C2 i C3, które są wprowadzane na rynek.

To nowe rozporządzenie ustanawia ramy dla dostarczania zharmonizowanych informacji na temat parametrów opon poprzez oznakowanie, aby umożliwić użytkownikom końcowym dokonanie świadomego wyboru przy zakupie opon.

Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia oraz efektywności ekonomicznej i środowiskowej transportu drogowego poprzez promowanie paliwooszczędnych, trwałych i bezpiecznych opon o niskim poziomie hałasu. Dzięki nowemu rozporządzeniu na rynku będzie mogło pojawić się więcej opon o wysokich osiągach w zakresie bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju1

Aby ułatwić monitorowanie zgodności, zapewnić użyteczne narzędzie dla użytkowników końcowych oraz umożliwić dystrybutorom alternatywne sposoby otrzymywania informacji o produkcie, w rozporządzeniu stwierdza się, że wszelkie nowe i dalsze informacje muszą zostać umieszczone w bazie danych produktów (European Product Database for Energy Labelling - EPREL), ustanowionej na mocy rozporządzenia (UE) 2017/1369.

NOWA ETYKIETA NA OPONY I JEJ CECHY

  • Nowy nagłówek 'ENERGY'.
  • Kod QR, z bezpośrednim dostępem do bazy danych EPREL.
  • Nazwa handlowa lub znak towarowy dostawcy.
  • Rozmiar opony z indeksem prędkości i indeksem nośności.
  • Piktogram efektywności paliwowej, skala i 5 klas osiągów: A reprezentuje klasę o najniższej wartości oporu toczenia, która z kolei oferuje najlepszą wartość efektywności paliwowej i najniższy wpływ na środowisko.
  • Piktogram przyczepności na mokrej nawierzchni, skala i 5 klas wydajności: A reprezentuje klasę o najwyższej wartości przyczepności hamowania na mokrej nawierzchni.
  • Piktogram zewnętrznego hałasu toczenia, wartość (wyrażona w dB (A) i zaokrąglona do najbliższej liczby całkowitej) i 3 klasy osiągów.
  • Wszelkie inne piktogramy stosowane do przedstawienia charakterystyki przyczepności na śniegu i lodzie2.
 

Wartości etykiet są raportowane

Etykieta, przedstawiona powyżej, będzie umieszczona na każdej oponie, aby użytkownik końcowy mógł łatwo dostrzec informacje i podjąć świadomą decyzję przy zakupie produktu.


1Bezpieczeństwo drogowe i oszczędność paliwa zależą w dużej mierze od zachowania kierowców: ekologiczna jazda może znacznie zmniejszyć zużycie paliwa, ciśnienie w oponach musi być regularnie sprawdzane w celu optymalizacji zużycia paliwa, a przyczepność na mokrej nawierzchni i droga hamowania muszą być zawsze przestrzegane.

2Opony Ice Grip są specjalnie zaprojektowane do jazdy po nawierzchniach pokrytych lodem i ubitym śniegiem i powinny być używane tylko w bardzo trudnych warunkach klimatycznych (np. w niskich temperaturach). Należy zauważyć, że używanie opon Ice Grip w mniej trudnych warunkach klimatycznych (np. na mokrej nawierzchni lub w cieplejszych temperaturach) może skutkować nieoptymalnymi osiągami, w szczególności w zakresie przyczepności na mokrej nawierzchni, prowadzenia i zużycia.
eco label new

EPREL I KOD QR

Użytkownik końcowy może bezpośrednio szukać etykiet energetycznych i kart informacyjnych produktów w bazie danych produktów (EPREL) za pomocą kodu QR, który jest wydrukowany na etykiecie. Wszyscy użytkownicy końcowi otrzymają arkusz informacyjny zawierający wszystkie dane dotyczące opon, jak pokazano w poniższym przykładzie:
 
Rozporządzenie delegowane (UE) 2020/740
Nazwa dostawcy lub znak towarowy PIRELLI
Nazwa handlowa lub oznaczenie handlowe PZERO
Identyfikator typu opony 28119
Oznaczenie rozmiaru opony 265/50R19
Indeks nośności 110
Indeks prędkości W
Klasa efektywności paliwowej B
Klasa przyczepności na mokrej nawierzchni B
Klasa zewnętrznego hałasu toczenia 70 dB
Opona do ciężkich warunków śniegowych Nie
Opona lodowa Nie
Data rozpoczęcia produkcji 12/18
Data zakończenia produkcji -
Wersja nośna XL
Dodatkowe informacje  
 

Więcej informacji dotyczących nowego systemu oznakowania opon można znaleźć na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej