WSZYSTKO O OPONACH

Opona jest JEDYNYM elementem samochodu mającym kontakt z drogą. To dlatego właściwa jej eksploatacja, a także świadomość jej właściwości jest kluczowa, by zapewnić bezpieczeństwo w każdej sytuacji, zwiększyć jej trwałość oraz zredukować koszty. Zawsze pamiętaj, by jeździć przestrzegając zasad bezpieczeństwa i poszanowania środowiska. Pamiętaj, że jazda z oponami, których głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm może podlegać karze podczas kontroli drogowej.

OZNACZENIA NA BOKU OPONY

Na ścianie bocznej opony znajduje się oprócz nazwy marki, modelu bieżnika, także opis rozmiaru i cech opony: szerokość nominalna, stosunek nominalnej wysokości przekroju do nominalnej szerokości przekroju, symbol konstrukcji lub kodu konstrukcyjnego, średnica obręczy oraz indeksy obciążenia i prędkości.
Poznaj opony oznakowane
+
Nominalna szerokość profilu
+
Profil nominalny (%)
+
Symbol struktury/konstrukcji i średnica obręczy (w calach)
+
Indeksy nośności i prędkości

CIŚNIENIE W OGUMIENIU

Ciśnienie w oponach ma duży wpływ na bezpieczeństwo i ekonomikę pojazdu. Ciśnienie w zimnych oponach (nie należy regulować ciśnienia, gdy opona jest rozgrzana od jazdy) musi być zatem regularnie sprawdzane - co miesiąc lub przed długą podróżą.

DROGA HAMOWANIA

Długość drogi hamowania zależy od ciśnienia w oponach. Przy prędkości jazdy 100 km/h droga hamowania z prawidłowo napompowanymi oponami wynosi 40 m, a z oponami z ubytkiem ciśnienia aż 42,4 m. Wydajność jest zatem poprawiona o prawie 6%, czyli o 2,4 m.

BrakingDistance_PL

ZUŻYCIE OPONY

Nieprawidłowe ciśnienie powoduje nieregularne zużycie opon. Zbyt niskie ciśnienie powoduje zużycie barków i ryzyko strukturalnego uszkodzenia opony. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje zużywanie się środka opony.

wer_PL
Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w ogumieniu

INTEGRALNOŚĆ OPONY

Opona jest wykonana z gumy, stali i włókien tekstylnych. Stal i włókna są materiałami konstrukcyjnymi, guma ma za zadanie chronić je przed wpływami środowiska. Sama guma może zostać uszkodzona przez chemikalia lub inne czynniki środowiskowe.


Ostre przedmioty, silne uderzenia lub inne niekorzystne zdarzenia mogą powodować widoczne lub niewidoczne uszkodzenia struktury opony

integrity_sprite_box1


Również zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje uszkodzenia struktury

integrity_sprite_box2


Wysoka temperatura i światło słoneczne mogą zniszczyć gumę.

integrity_sprite_box3
Sprawdź czy na oponach nie ma widocznych uszkodzeń

GŁĘBOKOŚĆ BIEŻNIKA

Głębokość bieżnika stanowi istotny czynnik bezpieczeństwa. Ma ona istotny wpływ na kontakt pojazdu z podłożem.

DROGA HAMOWANIA

Podczas hamowania układ ABS utrzymuje koło na granicy poślizgu, przed oponą gromadzi się woda. Gdy rowki bieżnika są przepełnione, droga hamowania wzrasta drastycznie. Droga hamowania w metrach:

TreadDepth-BrakingDistaPL

AQUAPLANING

Aquaplaning zależy od głębokości wody, głębokości bieżnika i prędkości jazdy. W celu pomiaru aquaplaningu, samochód wjeżdża do zbiornika z wodą o głębokości 8 mm i przyspiesza. Kiedy silnik pracuje szybciej, nie wywołując przyspieszenia auta, rozpoczyna się aquaplaning.

Aquaplaning
Sprwadź głębokość bieżnika

SEZONOWA WYMIANA OPON

Właściwa sezonowa wymiana opon ma zasadnicze znaczenie dla bezpiecznej jazdy. Letnie opony latem, zimowe zimą. Droga hamowania, trakcja i stabilność zależą od dopasowania mieszanki gumowej.

PRZYCZEPNOŚĆ W RÓŻNYCH TEMPERATURACH

Opony zimowe zapewniają przyczepność nie tylko na śniegu, ale ich osiągi są lepsze niż opon letnich zawsze, gdy temperatura spada poniżej 7 ° C. Pirelli zaleca montowanie opon zimowych, aby zapewnić mobilność na każdej nawierzchni i we wszystkich zimowych warunkach pogodowych.

Seasonal-Grip_PL

HAMOWANIE

Poniżej + 7 ° C opony letnie mają dłuższą drogę hamowania i drastycznie mniejszą przyczepność na śniegu.

Seasonal-BrakingBehav-PL
Warunki zmieniają się poniżej +7°C