PRZEJMIJ KONTROLĘ NAD ZIMĄ

Możliwość ujarzmienia mocy auta i sprawowania nad nim kontroli zawsze było dla Pirelli priorytetem. Dzięki pasji do innowacji naszych inżynierów Pirelli i wyjątkowemu doświadczeniu w F1®, nasze opony zapewniają lepszą kontrolę na drodze.

PRZEWAGA ZIMOWYCH OPON PIRELLI

EKSPLOATACJA OPON ZIMOWYCH

Przesuń oponę, aby poznać zasady dotyczące eksploatacji opon zimowych
KONTROLUJ CIŚNIENIE PRZESUŃ OPONĘ
WINTER SOTTOZERO™ 3
TUTAJ
CYKL ŻYCIA OPONY PRZESUŃ OPONĘ
WINTER SOTTOZERO™ 3
TUTAJ
ŻYWOTNOŚĆ PRZESUŃ OPONĘ
WINTER SOTTOZERO™ 3
TUTAJ
KONTROLUJ CIŚNIENIE
W przypadku opon zimowych zaleca się zwiększenie ciśnienia o 0,2 bara ze względu na wahania temperatury, które prowadzą do spadku ciśnienia w oponach. W niskich temperaturach zaleca się mierzyć ciśnienie w oponach co najmniej 30 minut po użyciu pojazdu, tak aby mieć pewność, że ciepło wytworzone podczas jazdy nie wpływa na ciśnienie w oponach. Pamiętać należy też o systematycznym sprawdzaniu ciśnienia w oponach, ale przynajmniej raz w miesiącu.
CYKL ŻYCIA OPONY
Kodeks drogowy i obowiązujące dyrektywy europejskie ustalają, że opony muszą być wymienione, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm.
ŻYWOTNOŚĆ
Opony zimowe powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Najlepiej, aby były zamontowane na felgach i ustawione pionowo na półkach, zawieszonych około 10 cm od podłoża. Należy pamiętać także o okresowym sprawdzeniu ciśnienia i rotacji opon, dzięki czemu przedłużymy ich żywotność.

POPROŚ SPRZEDAWCĘ O POMOC

Serwisy partnerskie Pirelli zapewniają profesjonalną obsługę i wsparcie, którego potrzebujesz także w kwestii kontroli ciśnienia opon. Powierz im swoje opony

ZIMOWE PORADY

Tutaj znajdziesz wskazówki od inżynierów Pirelli, które pomogą Ci efektywnie użytkować opony zimowe
PŁYNNA JAZDA
Unikaj gwałtownego przyspieszania lub hamowania, które może spowodować utratę przyczepności pojazdu na mokrych lub zaśnieżonych nawierzchniach.
ROTACJA OPON
Rotacja opon zapewnia równomierne zużycie opon i zwiększoną wytrzymałość. Rotuj opony zimowe co 8 000/10 000 km.
ZAWSZE UŻYWAJ CZTERECH ZIMOWYCH OPON
Jednolite wyposażenie jest niezbędne, aby zapewnić najlepsze osiągi i bezpieczeństwo podczas jazdy. Zawsze używaj 4 opon zimowych tej samej marki i o ​​tej samej specyfikacji.
KONTROLUJ STAN BIEŻNIKA
Choć kodeks drogowy definiuje minimalną głębokość bieżnika jako 1,6 mm to jednak nie jest to wystarczające by zapewnić pełną kontrolę w zimowych warunkach. Idealne osiągi opony zimowej na śniegu zapewnia głębokość bieżnika co najmniej 4 mm.
SPRAWDŹ INDEKS PRĘDKOŚCI
Zwróć uwagę na indeks prędkości umieszczony na zewnętrznej ścianie bocznej opony. Dopuszczone jest używanie opon zimowych o niższym indeksie prędkości niż ten określony przez producenta pojazdu.
PRZECHOWUJ W ODPOWIEDNICH WARUNKACH
Nieużywane opony zimowe powinny być przechowywane na felgach i ustawione pionowo na półkach, zawieszonych około 10 cm od podłoża. Należy pamiętać także o systematycznym kontrolowaniu ciśnienia opon i ich rotowaniu.

OZNACZENIA OPON ZIMOWYCH

Opony zimowe posiadają specjalne oznaczenie M + S (Mud & Snow) i góry z symbolem płatka śniegu na ścianie bocznej

FAQ

Mieszkam w mieście, a zimą podróżuję po płaskim terenie, czy naprawdę potrzebuję opon zimowych?
Specyficzna mieszanka z jakiej wykonane są opony zimowe sprawia, że opony te nie twardnieją tak jak opony letnie, mimo temperatury poniżej 7 ° C, czyli takiej jaka panuje od października do marca. To powoduje, że opony zimowe oferują większą przyczepność niż opony letnie, a także lepszą zdolność hamowania.

Opony zimowe są droższe, dlaczego warto je kupić?
Prawdą jest, że aby zapewnić bezpieczne podróżowanie przez cały rok należy kupić dwa zestawy opon: jeden na lato i jeden na zimę. Pamiętać należy też, że opony odpowiednio eksploatowane i właściwie przechowywane zachowują dłużej swoje właściwości gwarantując pełną kontrolę nad pojazdem.

Jeśli prawdą jest, że ​​opony zimowe radzą sobie znacznie lepiej niż opony letnie, dlaczego nie mogę na nich jeździć przez cały rok?
Opony zimowe zostały opracowane, aby zapewnić doskonałe osiągi w temperaturach poniżej 7° C. Latem ich mieszanka, która jest bardziej miękka niż opon letnich, zużywa się znacznie szybciej co znacząco pogarsza ich osiągi.

Czy opony zimowe mogą być używane tylko na śniegu?
Opony zimowe zostały opracowane, aby aktywnie reagować nie tylko w przypadku ośnieżonych dróg lecz także zapewniać idealne osiągi w porównaniu z oponami letnimi, na mokrych i suchych drogach przez cały sezon zimowy. Wzór bieżnika został specjalnie zaprojektowany by także znacząco zmniejszał ryzyko wystąpienia aquaplaningu.

Czy mogę zamontować dwie opony zimowe na oś napędzaną, a pozostałe mieć opony letnie?
Rozwiązanie to jest zdecydowanie odradzane. W rzeczywistości, jeśli samochód ma napęd na przednie koła, a opony zimowe zamontowane będą tylko z przodu, istnieje ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Jeśli zaś auto jest tylnonapędowe, a opony zimowe zamontujemy tylko z tyłu, istnieje ryzyko utraty kontroli podczas skręcania. Wreszcie, jeśli opony zimowe zastosujesz na osi nienapędzanej, bardzo trudno będzie jechać po nawierzchniach pokrytych śniegiem lub oblodzonych.

Czy w przypadku opon zimowych jestem zmuszony drastycznie zmniejszyć prędkość jazdy tak jak to się dzieje np. podczas używania łańcuchów?
Nie. W przypadku łańcuchów maksymalna prędkość, jaką można się poruszać to 50 km / h. Podczas gdy, niektóre opony zimowe są zatwierdzone do prędkości do 270 km / h (prędkość maksymalna W). Oczywiście zawsze należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego i dostosować prędkość do warunków pogodowych.

Czy jeśli będę używać opon letnich jesienią i zimą, to trudniej mi będzie zachować kontrolę nad pojazdem?
Droga hamowania na oponach zimowych w porównaniu do letnich, zmniejsza się o 10% na nawierzchniach mokrych i 20% na zaśnieżonych. Oznacza to, że używając opon zimowych w temperaturach poniżej 7° C, możesz zatrzymać się szybciej i lepiej kontrolować swój samochód.