JAZDA V ZIME
Kontrola bola pre spoločnosť Pirelli vždy najvyššou prioritou. Vďaka nadšeniu našich inžinierov pre inovácie a exkluzívnym skúsenostiam z F1® ponúkajú pneumatiky Pirelli zvýšenú kontrolu na ceste.
PREČO POUŽÍVAŤ ZIMNÉ PNEUMATIKY PIRELLI
Na mokrej vozovke alebo na snehu, ale aj na suchom povrchu pri nízkych vonkajších teplotách zaručujú zimné pneumatiky vyššiu bezpečnosť v porovnaní s letnými pneumatikami, pretože sú špeciálne navrhnuté pre nízke teploty.
Letné pneumatiky pri nízkych teplotách znižujú svoju priľnavosť. Zimné pneumatiky naopak zaručujú maximálnu priľnavosť vďaka svojmu špecifickému zloženiu. Špecifický zimný dezén má vysokú úroveň odvodu vody, aby sa zabránilo riziku aquaplaningu. K aquaplaningu môže dôjsť na mokrom povrchu alebo v kalužiach. Vtedy vozidlá “plávajú” v dôsledku neschopnosti pneumatík vytlačiť vodu. Pri teplotách pod 7 °C zimné pneumatiky skracujú brzdnú dráhu o 10 % na mokrom povrchu a o 20 % na snehu v porovnaní s letnými pneumatikami. Zimné pneumatiky namontované na začiatku sezóny umožňujú jazdu na suchých aj mokrých cestách aj na snehu a vďaka inovatívnym výskumným technológiám si zachovávajú maximálnu kontrolu nad vozidlom.Podľa zákona musia v zimných podmienkach poskytovať rovnakú kontrolu ako snehové reťaze. Snehové reťaze však zaberajú vo vozidle veľa miesta a obmedzujú maximálnu rýchlosť jazdy na 50 km/h, produkujú vysokú hladinu hluku a výrazne znižujú komfort jazdy. Zimné pneumatiky ponúkajú pri rovnakej rýchlosti vyšší výkon v akýchkoľvek podmienkach pod 7 °C. Zvýšená priľnavosť zaručuje vysokú úroveň trakcie, stability a brzdnej účinnosti, čo sa premieta do vynikajúceho komfortu pri jazde. Zimné pneumatiky umožňujú cestovať od jesene do jari bez toho, aby vás spomalili poveternostné podmienky.
ÚDRŽBA ZIMNÝCH PNEUMATÍK
KONTROLA TLAKU V ZIMNÝCH PNEUMATIKÁCH
Pri zimných pneumatikách sa odporúča zvýšiť tlak o 0,2 baru kvôli tepelným výkyvom, ktoré vedú k zníženiu tlaku v pneumatikách. Je vhodnejšie merať tlak v chladných podmienkach aspoň 30 minút po použití vozidla, aby sa zabezpečilo, že teplo vzniknuté počas jazdy tlak nezmenilo. Kontrolu zimných pneumatík je potrebné vykonávať nielen v prípade problému (napr. po náraze), ale aspoň raz za mesiac.
ŽIVOTNOSŤ PNEUMATÍK
Cestný zákon a príslušné európske smernice stanovujú, že pneumatiky musia byť vymenené, ak je hĺbka dezénu menšia ako 1,6 mm.
VÝDRŽ
Ak sa zimné pneumatiky nepoužívajú, musia byť uskladnené, najlepšie nahustené, s nasadenými ráfikmi a s pravidelne kontrolovaným tlakom. Najlepším spôsobom ich uskladnenia je uloženie v jednej rade na policiach vo zvislej polohe, minimálne 10 cm od zeme, s bočnou stranou vo zvislej polohe, aby nebol ovplyvnený profil.
RADY PRE JAZDU V ZIME
AKO SPOZNAŤ ZIMNÉ PNEUMATIKY
Ľahko ich spoznáte, pretože majú na bočnici označenie M+S (Mud&Snow) a symbol hory so snehovou vločkou.