hlavná stránka/tipy/bezpečná jazda a vlastnosti pneumatík

BEZPEČNÁ JAZDA A VLASTNOSTI PNEUMATÍK

Pneumatika je jedinou časťou vozidla, ktorá je v priamom kontakte s vozovkou. Preto je správne používanie a údržba pneumatík a znalosť ich vlastností základom na zabezpečenie bezpečnosti v každej situácii, predĺženie životnosti pneumatík a úsporu peňazí. Vždy pamätajte na bezpečnú jazdu a ohľaduplnosť k životnému prostrediu.

OZNAČENIE NA BOČNICIACH

Na bočnici pneumatiky sa nachádza niekoľko rôznych označení. Okrem názvu značky a rady sú tu uvedené aj rozmery a vlastnosti pneumatiky: nominálna šírka, pomer medzi nominálnou výškou a nominálnou šírkou profilu, kód konštrukcie alebo štruktúry, priemer ráfika a index nosnosti a rýchlosti.

markings 01 NOMINÁLNA ŠÍRKA PRIEREZU
markings 02 NOMINÁLNY POMER PNEUMATIKY (%)
MARKINGS 03 KÓD INDEXU ZAŤAŽENIA A RÝCHLOSTI
markings 04 KÓD KONŠTRUKCIE ALEBO ŠTRUKTÚRY A PRIEMER RÁFIKA (V PALCOCH)
NOMINÁLNA ŠÍRKA PRIEREZU
NOMINÁLNY POMER PNEUMATIKY (%)
KÓD INDEXU ZAŤAŽENIA A RÝCHLOSTI
KÓD KONŠTRUKCIE ALEBO ŠTRUKTÚRY A PRIEMER RÁFIKA (V PALCOCH)

TLAK V PNEUMATIKE

Tlak v pneumatikách má veľký vplyv na bezpečnosť a hospodárnosť vozidla. Tlak v pneumatikách za studena (nikdy sa nepokúšajte upravovať tlak, keď je pneumatika horúca) je preto potrebné pravidelne kontrolovať (každý mesiac), najmä pred dlhšou cestou. Brzdná dráha súvisí s tlakom v pneumatikách. Pri rýchlosti jazdy 100 km/h bude brzdná dráha so správne nahustenými pneumatikami 40 m oproti 42,4 m s podhustenými pneumatikami. Výkonnosť sa teda zlepší takmer o 6 %, čo sa rovná 2,4 m. Nesprávny tlak v pneumatikách spôsobuje ich nepravidelné opotrebovanie. Príliš nízky tlak spôsobuje opotrebovanie ramien a nesie riziko štrukturálneho poškodenia pneumatiky. Príliš vysoký tlak spôsobuje opotrebovanie stredu pneumatiky.

Tlak v pneumatike

INTEGRITA PNEUMATIKY

Pneumatika je vyrobená z gumy, ocele a vlákien. Oceľ a vlákna sú konštrukčné materiály, guma ich chráni pred vplyvmi okolia. Samotná guma môže byť poškodená chemickými látkami alebo inými vplyvmi prostredia:

  • Ostré predmety, silné nárazy alebo iné nesprávne zaobchádzanie môžu spôsobiť viditeľné aj neviditeľné štrukturálne defekty.
  • Aj príliš nízky tlak v pneumatikách spôsobuje štrukturálne defekty.
  • Vysoké teploty a slnečné žiarenie môžu gumu zničiť.

HĹBKA DEZÉNU PNEUMATIKY

Hĺbka behúňa je podstatným bezpečnostným faktorom. Má významný vplyv na kontakt vozidla s vozovkou.

Pri brzdení kontroluje protiblokovací systém koleso na prahu preklzu a dochádza k zachytávaniu vody. Dezén pneumatiky sa nasýti a brzdná dráha sa prudko predĺži.

Hydroplaning závisí od hĺbky vody, hĺbky dezénu a rýchlosti jazdy. Na účely merania hydroplaningu vchádza automobil do nádrže s 8 mm vody a zrýchľuje. Akonáhle motor pracuje intenzívnejšie bez zrýchľovania, začína hydroplaning.

aquaplaning

SEZÓNNÁ VÝMENA PNEUMATÍK

Voľba sezónneho prezutia je pre bezpečnú jazdu zásadná. Letné pneumatiky sú na leto, zimné pneumatiky na zimu. Brzdná dráha, trakcia a stabilita sú silne závislé od vhodne zvolenej zmesi gumy. Zimné pneumatiky zabezpečujú nielen priľnavosť na snehu, ale kedykoľvek teplota klesne pod 7 °C, preukazujú lepšie vlastnosti ako letné pneumatiky. Pirelli odporúča namontovať zimné pneumatiky, aby bola zabezpečená mobilita na akomkoľvek povrchu a za všetkých chladných poveternostných podmienok. Pri teplote 7 °C a nižšej majú letné pneumatiky dlhšiu brzdnú dráhu a drasticky horšiu priľnavosť na snehu.