hlavní strana/tipy/bezpečná jízda a vlastnosti pneumatik

BEZPEČNÁ JÍZDA A VLASTNOSTI PNEUMATIK

Pneumatika je jedinou částí vozidla, která je v přímém kontaktu s vozovkou. Proto je správné používání a údržba pneumatik a znalost jejich vlastností základem pro zajištění bezpečnosti v každé situaci, prodloužení životnosti pneumatik a úsporu peněz. Vždy pamatujte na bezpečnou jízdu a ohleduplnost k životnímu prostředí.

OZNAČENÍ NA BOČNICÍCH

Na bočnici pneumatiky se nachází několik různých označení. Kromě názvu značky a řady jsou zde uvedeny také rozměry a vlastnosti pneumatik: nominální šířka, poměr mezi nominální výškou a nominální šířkou profilu, kód konstrukce nebo struktury, průměr ráfku a index nosnosti a rychlosti.

markings 01 NOMINÁLNÍ ŠÍŘKA PRŮŘEZU
markings 02 NOMINÁLNÍ POMĚR PNEUMATIKY (%)
MARKINGS 03 KÓD INDEXU ZATÍŽENÍ A RYCHLOSTI
markings 04 KÓD KONSTRUKCE NEBO STRUKTURY A PRŮMĚR RÁFKU (V PALCÍCH)
NOMINÁLNÍ ŠÍŘKA PRŮŘEZU
NOMINÁLNÍ POMĚR PNEUMATIKY (%)
KÓD INDEXU ZATÍŽENÍ A RYCHLOSTI
KÓD KONSTRUKCE NEBO STRUKTURY A PRŮMĚR RÁFKU (V PALCÍCH)

TLAK V PNEUMATICE

Tlak v pneumatikách má velký vliv na bezpečnost a hospodárnost vozidla. Tlak v pneumatikách za studena (nikdy se nepokoušejte upravovat tlak, když je pneumatika horká) je proto nutné pravidelně kontrolovat (každý měsíc), zejména před dlouhou cestou. Brzdná dráha souvisí s tlakem v pneumatikách. Při rychlosti jízdy 100 km/h bude brzdná dráha se správně nahuštěnými pneumatikami 40 m oproti 42,4 m s podhuštěnými pneumatikami. Výkonnost se tedy zlepší téměř o 6 %, což se rovná 2,4 m. Nesprávný tlak v pneumatikách způsobuje jejich nepravidelné opotřebení. Příliš nízký tlak způsobuje opotřebení ramen a nese riziko strukturálního poškození pneumatiky. Příliš vysoký tlak způsobuje opotřebení středu pneumatiky

Tlak V Pneumatice

INTEGRITA PNEUMATIKY

Pneumatika je vyrobena z gumy, oceli a vláken. Ocel a vlákna jsou konstrukční materiály, guma je chrání před vlivy okolního prostředí. Samotná guma může být poškozena chemickými látkami nebo jinými vlivy prostředí:

  • Ostré předměty, silné nárazy nebo jiné špatné zacházení mohou způsobit viditelné i neviditelné strukturální defekty.
  • Také příliš nízký tlak v pneumatikách způsobuje strukturální defekty.
  • Vysoké teploty a sluneční záření mohou gumu zničit

HLOUBKA DEZÉNU PNEUMATIKY

Hloubka běhounu je podstatným bezpečnostním faktorem. Má významný vliv na kontakt vozidla s vozovkou.

Při brzdění kontroluje protiblokovací systém kolo na prahu prokluzu a dochází k zachycení vody. Dezén pneumatiky se nasytí a brzdná dráha se prudce prodlouží.

Hydroplaning závisí na hloubce vody, hloubce dezénu a rychlosti jízdy. Za účelem měření hydroplaningu vjede automobil do nádrže s 8 mm vody a zrychlí. Jakmile motor pracuje intenzivněji, aniž by zrychloval, začíná hydroplaning.

aquaplaning

SEZÓNNÍ VÝMĚNA PNEUMATIK

Volba sezónního přezutí je pro bezpečnou jízdu zásadní. Letní pneumatiky jsou pro léto, zimní pneumatiky pro zimu. Brzdná dráha, trakce a stabilita jsou silně závislé na vhodně zvolené směsi gumy. Zimní pneumatiky zajišťují nejen přilnavost na sněhu, ale kdykoliv teplota klesne pod 7 °C, prokazují lepší vlastnosti než letní. Pirelli doporučuje namontovat zimní pneumatiky, aby byla zajištěna mobilita na každém povrchu a za všech chladných povětrnostních podmínek. Při teplotě 7 °C a nižší mají letní pneumatiky delší brzdnou dráhu a drasticky horší přilnavost na sněhu.