BIZTONSÁGOS VEZETÉS ÉS GUMIABRONCSOK
Gumiabroncs a jármű egyetlen olyan része, amely közvetlenül érintkezik az úttal. Éppen ezért a gumiabroncsok helyes használata és karbantartása, valamint tulajdonságaik ismerete alapvető fontosságú ahhoz, hogy minden helyzetben garantáljuk a biztonságot, növeljük a gumiabroncsok élettartamát és pénzt takarítunk meg. Mindig emlékezzen a biztonságos vezetésre és a környezet tiszteletben tartására.
OLDALFAL JELÖLÉS
A gumiabroncs oldalfalán több különböző felirat található. A márka és a választék megnevezése mellett az abroncsok mérete és jellemzői is fel vannak tüntetve: névleges szélesség, névleges szelvénymagasság és névleges szelvényszélesség aránya, szerkezeti vagy konstrukciós kód, felniátmérő, valamint terhelési és sebességindex.
GUMIABRONCSNYOMÁS
Az abroncsnyomás erősen befolyásolja a jármű biztonságát és gazdaságosságát.
A hideg abroncsnyomást (soha ne próbálja beállítani a nyomást, amíg a gumi forró) ezért rendszeresen (havonta) ellenőrizni kell, különösen hosszú utazások előtt.
A féktávolság a gumiabroncs nyomásától függ. 100 km/h menetsebesség mellett a féktávolság megfelelően felfújt abroncsokkal 40 méter lesz, míg leeresztett gumikkal 42,4 méter. A teljesítmény ezért közel 6%-kal javult, ami 2,4 m-nek felel meg.
A nem megfelelő légnyomás szabálytalan gumikopást okoz. A túl alacsony nyomás a vállak kopását okozza, és az abroncs szerkezeti károsodásának kockázatával jár. A túl nagy nyomás a gumiabroncs közepén kopást okoz.
GUMIABRONCSOK INTEGRITÁSA
Gumiabroncs gumiból, acélból és szálakból készül. Az acél és a szálak szerkezeti anyagok, a guminak az a funkciója, hogy megvédje őket a környezeti hatásoktól. Maga a gumi károsodhat vegyszerek vagy egyéb környezeti hatások hatására:
- Éles tárgyak, erős ütések vagy más helytelen kezelés látható és láthatatlan szerkezeti hibákat okozhat
- A túl alacsony guminyomás is szerkezeti hibákat okoz
- A magas hőmérséklet és a napfény tönkreteheti a gumit
GUMIABRONCS FUTÁSMÉLYSÉGE
A futófelület mélysége jelentős biztonsági tényező. Fontos hatással van a jármű talajjal való érintkezésére. Fékezés közben a blokkolásgátló fékrendszer vezérli a kereket a csúszási küszöbnél, és összegyűjti a vizet.
A gumiabroncs futófelülete telítődik, és a féktávolság drasztikusan megnő.
A aquaplaning mérése érdekében egy autót egy 8 mm-es vizes medencébe hajtanak, és felgyorsítanak. Amint a motor erősebben dolgozik anélkül, hogy felgyorsulna, elindul a hidroplaning.
GUMIABRONCS SZEZONÁLIS CSERE
A gumiabroncs szezonális cseréje alapvető fontosságú a biztonságos vezetés szempontjából. Nyári gumi nyáron, téli gumi télen. A fékút, a tapadás és a stabilitás erősen függ a megfelelő gumikeveréktől.
A téli abroncsok nemcsak havon biztosítják a tapadást, hanem jobban teljesítenek, mint a nyári gumik, ha a hőmérséklet 7°C alá esik. A Pirelli téli gumiabroncsok felszerelését javasolja, hogy biztosítsa a mobilitást minden felületen és minden hideg időjárási körülmény között. +7°C-tól és az alatt a nyári gumik féktávolsága hosszabb, havon pedig drasztikusan kisebb a tapadása.