Włoska firma Pirelli w latach 2011 – 2013 roku będzie dostarczać opony dla wszystkich zespołów Formuły 1. Będzie to sześć rodzajów opon – cztery na nawierzchnie suche, jeden na mokre i jeden typ opony pośredniej.

Pirelli, który w bieżącym roku ma wyłączność na dostawę opon w mistrzostwach GP3, z początkiem roku 2011 będzie także dostarczał opony w mistrzostwach GP2, zyskując tym samym pozycję jedynego dostawcy opon w najbardziej prestiżowych mistrzostwach tzw. samochodów jedno-osobowych.

Mediolańska firma w chwili obecnej jest obecna w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata (WRC), Mistrzostwach Świata w Wyścigach Motocyklowych klasy Superbike (WSC), wyścigach samochodowych Rolex Sports Car Series w Ameryce Północnej, Motokrosowych Mistrzostwach Świata i kilku innych krajowych mistrzostwach, zarówno samochodowych, jak i motocyklowych.

Przez trzy lata począwszy od 2011 roku do 2013 roku Pierlli będzie dostarczał opony w Mistrzostwach Świata Formuły 1.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA (Federation Internationale de l’Automobile), teamy reprezentowane przez stowarzyszenie FOTA (Stowarzyszenie Teamów Formuły 1) i organizatorzy wyścigów Formuły 1, reprezentowani przez FOM (Zarząd Wyścigów Formuły 1) wybrali Pirelli jako wyłącznego dostawcę opon, bazując na konkretnych zobowiązaniach włoskiej firmy, gwarantujących zawodnikom techniczną i eksploatacyjną stabilność.

Zgodnie z aktualnymi przepisami wyścigów Formuły 1, nakreślonymi przez Międzynarodową Federację Samochodową FIA nowo zawarty kontrakt przewiduje w sezonie dostawę sześciu rodzajów opon: czterech typów opon slick, o różnych parametrach technicznych – na różnego rodzaju nawierzchnie suche, jednego typu opon deszczowych – na bardzo mokre nawierzchnie, do jazdy w warunkach silnego deszczu oraz jednego typu opon pośrednich – na lekko wilgotne nawierzchnie, do jazdy w warunkach lekkiego deszczu.

Bieżąca sytuacja gospodarcza doprowadziła do realnej współpracy pomiędzy wszystkimi teamami, dzięki czemu koszty wytwarzania opon i koszty logistyczne, związane z ich dostawą będą sprawiedliwie dzielone pomiędzy teamy.

Powrót Pierlli do Formuły 1 ma także przełożenie na przyszłość, gdyż ścisła współpraca ze wszystkimi teamami oraz badanie nowych, innowacyjnych technologii jest niezwykle ważną częścią tego wyjątkowego programu.

Pirelli ma zaszczyt zakomunikować, że prze trzy lata od roku 2011 do roku 2013 będzie dostarczać opony w światowych seriach wyścigów GP2, które uznawane są za przedsionek Formuły 1.

Ostatnie uczestnictwo Pirelli w najbardziej prestiżowych wyścigach samochodów tzw. single-seater stanowi miłe uzupełnienie innych działań tej wybitnej włoskiej firmy w zakresie sportów motoryzacyjnych, w tym realizowanego od bieżącego roku kontraktu na dostawy opon do inauguracyjnej serii wyścigów GP3. Począwszy od 2011 roku Pirelli stanie się zatem jedynym dostawcą opon do wszystkich, najbardziej prestiżowych wyścigów motoryzacyjnych świata.

Pirelli planuje realizować ważne inwestycje w zakresie identyfikacji marki, w celu optymalnego wykorzystania najnowocześniejszej technologii, która idzie ramię w ramię z dostawami opon dla Formuły 1. Na ten cel firma planuje wykorzystać wcześniej odłożone zasoby i budżet.

Kampania komunikacyjna zasadniczo ma za zadanie pomóc Pirelli w poprawie wizerunku na rynkach wschodzących: w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie oraz w rejonie Azji i Pacyfiku, gdzie często goszczą wyścigi Formuły 1.

W rezultacie Formuła 1 stanie się niezmiernie ważną wizytówką marki Pirelli, wspierającą jej handlową i przemysłową ekspansję, która jednocześnie nie zaburza długoterminowej strategii finansowej firmy.

Jeszcze bardziej wyraziste zaistnienie na światowym rynku oponiarskim zagwarantowane przez silne zainteresowanie mediów Formułą 1 oraz dynamiczne plany wykorzystania zaangażowania firmy Pirelli w zasadniczą działalność, stanowią wyjątkową szansę na zmaksymalizowanie zwrotu z inwestycji.

Kontrakt na dostawy opon dla Formuły 1 jest ukoronowaniem wieloletniego zaangażowania Pirelli w sporty motoryzacyjne, które rozpoczęło się w roku 1907, gdy firma wygrała imponujący wyścig Paryż-Pekin. Pirelli w chwili obecnej jest wyłącznym dostawcą opon do większości, najbardziej prestiżowych, Samochodowych i Motocyklowych Mistrzostw Świata, między innymi w wyścigach GP3, Rajdowych Mistrzostwach Świata, wyścigach samochodowych Rolex Sports Car Series w Ameryce Północnej, Mistrzostwach Świata w Wyścigach Motocyklowych klasy Superbike oraz Motokrosowych Mistrzostwach Świata. Ponadto Pirelli obsługuje pod względem dostawy opon 70 innych, narodowych i międzynarodowych imprez motoryzacyjnych. Ostatnie zwycięstwo w Grand Prix firma Pirelli odnotowała w 1991 roku, podczas wyścigu Grand Prix Kanady, gdy Nelson Piquet zwyciężył w barwach Benetton.

Dla wszystkich pragnących uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat kontraktów na dostawy opon, Pirelli będzie do dyspozycji podczas konferencji prasowej organizowanej w terminie wyścigów Grand Prix Europy odbywających się Walencji. Dokładny termin i czas konferencji zostanie zamieszczony na stronie:
www.pirelli.com

Więcej informacji, a także zdjęcia i firmy są dostępne na stronie: http://www.pirelli.com/web/media/press area/default.page