Tedarikçi İlişkileri Sağlayıcıları

DENETİM

Tedarikçi Sürdürülebilirlik Denetimi


Pirelli, düzenli olarak Pirelli satıcılarının imzaladıkları sürdürülebilirlik bentlerinde belirtilen onların, etik, sosyal ve çevresel sorumlulukları konusunda uygunluğunu gözden geçirir ve sektörün önde gelen şirketleriyle bağımsız denetimi devreye sokar. Bu bağımsız denetimler, şunlar gibi sürdürebilirlik parametrelerine dayanarak yapılmaktadır:

 • SA8000® standartları;

 • "Sağlığı için Sosyal Sorumluluk Politikası, Güvenlik, Haklar ve Çevre Politikası";

 • Pirelli Etik Kodu.


Tedarikçi Kalite DenetimiPirelli Üstün Kalite Değeri Akışı içinde, Pirelli, şunlara göre rutin denetim faaliyeti sağlar:

 • ISO-TS 16949 Sistem Denetim: Yapı, fonksiyon ve çapraz görevlerin etkileşimini her yönüyle incelemek üzere kullanılan bir görevdir. Notlandırma: kabul edilebilir / kabul edilebilir değil.

 • VDA 6.x Süreç Denetimi: Risk ve zayıflıkların iş süreçleri ve ara yüzlerinde tespit edilmesi yöntemiyle işlemin analizini sağlayan görevdir. Not skalası:

  kalite-yetenekli;

  şartlı kalite yetenekli;

  C kalite-yetenekli değil;

BAYİ DERECELENDİRME

Pirelli, tüm fonksiyonları içeren bir iç süreç başlatarak yıllık olarak tedarikçilerini değerlendirmektedir. Bu durum, Pirelli'nin Tedarikçi İlişkileri yaşam döngüsü içinde aktif bir rol oynamasını sağlamaktadır. Satıcı Değerlendirmesi Raporu: Pirelli Tedarikçi Portalı üzerinden yayınlanan bir yıllık Tedarikçi değerlendirmesidir. Şu konularda bilgi sunar:

 • KPI skorları;
 • Genel puanlama;;
 • Sonuçların sınıflandırılması.

Sonuçlar aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

A ➔ Genel sonuçlar, hedefin üzerinde. Tedarikçi, Pirelli Yıllık Tedarikçi Ödülü için kısa listeye kabul edilecektir.

B ➔ Genellikle sonuçlar, hedefler doğrultusunda. Ancak kesin KPI için Pirelli, bir Düzeltici Eylem Planı istemektedir. Kurtarma planı 6 hafta içinde teslim edilmelidir. Tedarikçinin A sınıflandırmasını elde etmesi için, sürekli iyileştirme istenmektedir.

C ➔ Tedarikçinin sonuçları genellikle hedeflerin altında. Pirelli, hedefin altındaki tüm öğeler için Düzeltici Eylem Planı istemektedir. Kurtarma planı 4 hafta içinde teslim edilmelidir, ancak Pirelli, bu planın etkili biçimde uygulandığını doğrulamak için tedarikçiyi denetleyecektir.

Pirelli, sürekli iyileştirme yaklaşımına bir taahhüt geliştirmek adına, bu bilgileri paylaşması için tedarikçiyi teşvik eder. Gerekli Düzeltici Eylem Planı'nın Pirelli'de doğru adreslemesi için takip edilecek prosedürü görmek üzere tedarikçilerimizi aşağıdaki linkte bulunan yönergeleri izlemeye davet ediyoruz: