Board of Directors



Board of Directors1


Board of Statutory Auditors2


Independent Auditor3


Officer Responsible for the preparation of the financial reports4




(*) Independent Director

(^) Member of the Remuneration Committee

(°) Member of the Internal Control, Risks and Corporate Governance Committee

(§) Member of the Appointments & Successions Committee

(#) Member of the Strategies Committee

1 Appointment: April 29, 2008. Expiry: Shareholders’ Meeting called to approve the financial statements at December 31, 2010. Vittorio Malacalza was co-opted by the Board of Directors on July 29, 2010 to replace Carlo Alessandro Puri Negri, who resigned on the same day. Posts conferred by the Board of Directors to Marco Tronchetti Provera and Alberto Pirelli on April 29, 2008 and Vittorio Malacalza on October 14, 2010.

2 Appointment: May 10, 2012. Expiry: Shareholders’ Meeting called to approve the financial statements at December 31, 2014. The Board of Statutory Auditors was appointed on the basis of slates. Francesco Fallacara (Chairman) and Andrea Lorenzatti (Alternate Member) were chosen from the minority list.

3 Post conferred by the Shareholders’ Meeting held on April 29, 2008.

4 Appointment: post conferred by the Board of Directors meeting held on September 16, 2009. Expiry: Shareholders’ Meeting called to approve the financial statements at December 31, 2010.

Last Revised: 05 Nov 2013