F1® LASTİK ÇEŞİTLERİ

PERFORMANS VE TECHNOLOGY

FIA’nın (Fédération Internationale de l'Automobile) belirlemiş olduğu kurallar doğrultusunda Pirelli, takımların kullanımına iki farklı lastik tipi tedarik edecektir. İlk tip lastik, kuru zemin için tasarlanmış, ikinci tip lastik ise ıslak zemin için tasarlanmış lastklerdir.

KURU ZEMİN LASTİKLERİ

Kuru zemin “slick” lastikleri deseni bloksuz ve kanalsız olmaları ile dikkat çekerler. Beş farklı karışım özelliğine sahiplerdir: ultra yumuşak, süper yumuşak, yumuşak, orta ve sert. Farklı karışımların olması her farklı piste uyumlu lastiğin olması anlamına gelir. Farklı asfalt tipi, virajların sürekliliği ve sayısı ve düzlüklerdeki maksimum hız gibi teknik özelliklere göre uyum sağlayabilmektedir. Lastiklerin değişken teknik özelliklere hitap etmeleri, takımların farklı stratejiler uygulama şansını da artırmaktadır.

ISLAK ZEMİN LASTİKLERİ

“Wet” taban desenindeki kanallardan ayırt edilebilen ıslak zemin lastiklerinin farklı iki tipi bulunur: geçiş lastiği ve tam ıslak zemin lastiği. Tam ıslak zemin lastikleri, taban desenindeki geniş kanalları dışında, su tahliyesini sağlayan ufak kılcal damarlar ile ayırt edilebilir. Geçiş lastikleri ise daha az derinliğe sahip kanalları ile hem nemli hem de hafif ıslak zeminlerde ve belirsiz hava koşullarında kullanılabilir.

ULTRA YUMUŞAK MOR

Bu sene yeni eklenen bir lastik olan mor lastik, dar çalışma aralığına sahip olan ultra yumuşak lastiktir ve dar ve kıvrak virajlara sahip, lastiğin üzerine mekanik yol tutuşun önem kazandığı pistler için idealdir.

Süpersoft kırmızı lastiğimizden daha yumuşak olan Ultrasoft’un çok hızlı ısınma ve üst düzey performans sergileme gibi özellikleri mevcuttur. Fakat aynı zamanda hızlı ısınması lastik ömrünün daha kısa olmasına sebep olur. Ultrasoft, sıralama turları için tam olarak uygun olmamakla beraber, bu yönde tercih edilebilir bir lastik olma yolunda ilerliyor ve yarış esnasında potansiyel kullanımı ile ilgi çekiyor.

Lastiğin mor işaretlemesi, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen inovatif bir kampanya ile Formula 1 severler tarafından seçilen renktir.

SÜPER YUMUŞAK KIRMIZI

Formula 1 lastikleri arasında en yumuşak ikinci lastik, özellikle soğuk havalarda, maksimum mekanik yol tutuşu sağlayarak, yavaş ve kıvrak virajlar için ideal seçimdir.

Süper yumuşak lastikler hızlı ısınmaları sayesinde sıralama turları için idealdir ama bu önemli özelliğinden dolayı lastiklerin bozulması artar.

Bu lastikler düşük kullanım aralığına sahiptir.

YUMUŞAK SARI

Bu lastikler en çok kullanılan lastik olmakla beraber, dayanıklılık ile performans arasında mükemmel dengeyi sağlarlar.

Performansının yanı sıra, takımların, depo dolu start almalarından, yarışın son anına kadar rekabet avantajı sağlayabilecek olan dayanıklılığıyla oldukça sık seçilen geniş çalışma aralığına sahip bir lastiktir.

Bu lastikler yüksek kullanım aralığına sahiptir.

ORTA BEYAZ

Teoride orta sert lastik, performans ile dayanıklılık arasında mükemmel dengeyi sağlayan ideal lastiktir.

Sonuç olarak çok yönlü kullanımı sayesinde genellikle yüksek hızın, sıcaklığın ve kuvvetin ağır olduğu yarışlarda kendini gösterir.

Aynı zamanda dar çalışma aralığına sahip bir lastiktir.

SERT TURUNCU

Formula 1 lastikleri arasında en sert hamura sahip olan turuncu lastik, kuvvet ve enerjinin en yoğun şekilde lastiklere baskı uyguladığı yarışlar için dizayn edildi. Yüksek sıcaklıklarda, hızlı virajların ve pürüzlü asfalt yüzeyine sahip pistler için idealdir.

Lastiğin ısınması için daha uzun bir süre gerekse de, sonunda daha fazla dayanıklılığın elde edilmesi, takımların yarış stratejilerinde büyük rol oynar.

Aynı zamanda geniş çalışma aralığına sahip bir lastiktir.

GEÇİŞ YEŞİL

Geçiş lastikleri çok yönlü kullanım özellikleriyle kendilerinden söz ettirirler. En hızlı kullanımda bile saniyede neredeyse 25 litre suyu tahliye edebilmek için geliştirilmişlerdir.

Bu lastikler hem kuru hem de ıslak zeminde kullanılabilir.

ISLAK MAVİ

Islak lastikler en hızlı koşullarda bile saniyede 65 litreden fazla suyu tahliye edebilirler ve yoğun yağmur esnasında en efektif çözümü sunabilirler.

Geliştirmeler sonucu, Cinturato Blue aynı zamanda kurumaya başlamış olan pistlerde ve farklı koşullarda da efektif bir kullanım ile dayanıklılık gösterir.

Pirelli, 2016’nın başında, Fransa’da bulunan Paul Richard pistinde ıslak zemin lasitklerine spesifik testleri gerçekleştirerek, ıslak zemin lastiklerinin son geliştirmeler ile performansın en üst seviyeye çıkmasını sağladı.