F1® Lastikleri

2019 Formula 1®, sezonu için Pirelli yeni bir lastik yelpazesi sunacak. Yarışlarda sunulacak lastikler sadece 5 farklı kuru zemin (slick) lastik çeşidi ile sınırlandı; beyaz renk sert lastiği temsil ederken, sarı renk orta sert ve kırmızı renk ise yumuşak hamurlu lastikleri temsil edecek. Aynı zamanda bu sene her farklı lastik, özel bir koda sahip olacak. Yeni lastik çeşitleri C1'den C5'e kadar numalarındırılacak. C1 en sert hamuru temsil ederken C5'te en yumuşak hamuru temsil edecek. Yeni lastikler aşırı ısınmaya daha dayanıklı olmak için tasarlanırken aynı zamanda her kullanımda daha sürdürülebilir bir performans göstermek için geliştirildiler. Islak zemin (rain) lastik çeşitlerinde de farklı geliştirmeler yapıldı.

Tüm lastik serisini keşfedin

SLICK TYRES

C1 (Compound 1) Hamur 1'in kısaltmasıdır. Bu lastik 2019 Pirelli serisinin en sert lastiği olup, 2018'in sert hamuruna oranla daha sert olması için geliştirildi. Agresif yüzeye sahip, hızlı virajları ve yüksek ortam sıcaklığının görüldüğü yüksek enerji baskısının lastiklere uygulandığı pistler için tasarlandı. Bu hamurda lastiğin ısınması daha uzun sürüyor bu geliştirme de maksimum dayanıklılık ve düşük oranda aşınma sağlıyor.

C2 (Compound 2) Hamur 2'nin kısaltmasıdır. Bu lastik geçtiğimiz sezon 4 yarış dışında tüm yarışlarda kullanım için önerildi. Farklı bir yapıya sahip bu lastik yine de lastik çeşitlerinin sert olanları grubunda yüksek hız, yüklü enerji ve yüksek ortam sıcaklıklarına birebir değerlendiriliyor. Lastik, geçtiğimiz sezon geniş çalışma aralığını kanıtladı ve farklı pistlere farklı uyumluluğunu gösterdi.

Bu lastik geçtiğimiz sezon 4 yarış haricinde tüm yarışlarda tercih edildi. Dayanıklılık ve performans dengesini mükemmel sağlarken, performansın özellikle altını çiziyor. Lastik, sert ve talepkar pistlerde en yumuşak lastik hamuru, daha sakin veya şehir içi pistlerde ise en sert lastik hamuru olarak mükemmel uyum sağlayabiliyor.

2018'de ultra yumuşak olarak kullanılan lastiğe en yakın olan bu lastik dar ve virajlı pistlerde çok iyi çalışır. Hızlı ısınan yapısıyla yüksek performans sağlarken aynı zamanda kısıtlı bir kullanım yaşamı vardır. Bu seneki lastik çeşitlerinin geliştirilen dayanıklılık performansından göreceğimiz daha yumuşak hamur yapısının, daha sert kullanıma izin vereceği anlamına gelir.

2019'un en yumuşak lastiği uluslarası bilinen hypersoft: Pirelli'nin üretmiş olduğu en hızlı lastiktir. Tüm pistlere uygun performans sağlayan bu lastik yüksek mekanik yol tutuşu sağlarken, yüksek hız ve tutuşun karşılığı kullanım hayatı diğer lastik çeşitlerine göre daha kısıtlı. Lastiğin performansından maksimum faydalanmak yarış stratejilerinin başında gelecektir.

Wet Tyres

INTERMEDIATE GREEN

Geçiş (intermediate) ürünleri, en sert ıslak zemin (rain) lastikleridir. Islak fakat su birikintilerinin bulunmadığı pistlerden, kurumaya başlamış pist zeminlerinde kullanılabilirler. Bu lastik, 300 km/hızda saniyede yaklaşık 30 litre su tahliyesi yapabiliyor. Yeni hamur yapısı, çalışma aralığını genişletmek için tasarlandı ve tam ıslak ile kuru zemin lastiklerinin kullanıldığı şartlar ile kesişecek hale getirildi.

WET BLUE

Ağır yağmurlu şartlarda tam ıslak zemin lastikler (Wet) tek çözüm. 300 km/hızda saniyede 85 litreye varan su tahliyesi sağlayabiliyorlar. Aynı zamanda, suda kızaklamaya karşı yeni bir profil yapısı tasarlandı. Bu şekilde yoğun yağmurda daha yüksek yol tutuşu sağlayabiliyor. Islak zemin lastiğinin çapı, kuru zemin lastiklerinin çapından yaklaşık 10mm daha geniş.

Giriş yapmadan önce adrenalin seviyelerini kontrol edin

Yarış oluşturun