F1® Lastikleri

Pirelli, 2021 Formula 1® sezonunda her yarış için beş kuru zemin yarış hamuru ve üç renkten oluşan yeni bir lastik serisi sunuyor: P Zero Beyaz sert, P Zero Sarı orta ve P Zero Kırmızı yumuşak. Bu yıl her hamura ayrı bir renk atamak yerine sayısal bir kod veriliyor. Bu doğrultuda, serideki hamurlar C1 en sert ve C5 en yumuşak olmak üzere C1’den C5’e kadar numaralandırılıyor. Geçen yıl bir tur boyunca daha fazla tutarlılık sağlamak için tasarlanarak sunulan hamurların bileşiğinde bir değişiklik bulunmuyor. Bununla birlikte, yeni bir konstrüksiyonla lastiklerin güç ve dayanıklılığı artırılarak daha düşük basınçta kullanılması sağlanıyor. 2021 otomobillerinin yere basma kuvveti geçen yıla kıyasla biraz düşük olsa da geçmiş deneyimler, takımların kısa sürede açıkları kapatabildiğini gösteriyor. Dolayısıyla, performans olasılıkla 2020 ile kıyaslanabilir ve daha hızlı olabilecek. Seride ayrıca Cinturato Yeşil orta ıslak ve Cinturato Mavi tam ıslak olmak üzere iki ıslak lastik yer alıyor.

Tüm lastik serisini keşfedin

SLICK TYRES

whiteWeel
yellowWeel
redWeel

C1 ya da Hamur 1, 2021 Pirelli serisinin en sert lastiği. Genellikle hızlı virajlara, aşındırıcı yüzeylere veya yüksek ortam sıcaklığına sahip olan ve lastiklere en çok enerji yükleyen pistler için tasarlandı. Isınması daha uzun süren bu hamur, maksimum dayanıklılık ve düşük bozulma sunuyor.

C2 ya da Hamur 2, serinin daha sert seçenekleri arasında yer alan çok yönlü bir hamur. Hızın, sıcaklığın ve yüklenen enerjinin oldukça yüksek olduğu pistlerde en iyi performansını sergiliyor. Geniş bir aralıkta çalışabilen bu lastik, farklı pistlere adapte olabiliyor.

C3 ya da Hamur 3, performans ile dayanıklılık arasında çok iyi bir denge yakalarken özellikle performansıyla öne çıkıyor. Adaptasyon kabiliyeti yüksek olan bu lastik, zorlayıcı pistlerde en yumuşak hamur olarak tercih edillirken, daha kolay veya şehir içi pistlerinde en sert hamur olarak kullanılabiliyor. En sık tercih edilen hamurlar arasında yer alıyor.

C4 ya da Hamur 4, keskin ve çok virajlı pistlerde iyi bir seçim oluyor. Hızlı ısınıp en yüksek performansını hemen gösteren lastiğin toplam ömrü ise nispeten kısa. Öte yandan, en yumuşaklardan biri olan bu lastik, bu yıl tüm hamurların tutarlılığında sağlanan iyileştirme sayesinde çok yönlü kullanılabilirken aşırı ısınma eğilimi de göstermiyor.

C5 ya da Hamur 5, Pirelli’nin bugüne dek geliştirdiği en yumuşak hamur. Her zaman popülerliğini koruyan hiper yumuşak hamurun bu yeni versiyonu, yüksek düzeyde mekanik tutuş gerektiren tüm pistlere uygun olmakla birlikte yüksek hız ve tutuş kabiliyetinden ötürü serideki diğer lastiklerden daha kısa ömre sahip. Sıralama lastiği olmamakla beraber, en yakın karaktere sahip.

Wet Tyres

INTERMEDIATE GREEN

Orta hamurlar, yağmur lastikleri arasında çok yönlü olmaları nedeniyle öne çıkıyor. Su birikintilerinin olmadığı ıslak zeminlerde ve kurumakta olan yüzeylerde kullanılabiliyorlar. Her lastik, saatte 300 km hızla giderken saniyede 30 litre su atabiliyor. Çalışma aralığını genişletmek için tasarlanan hamur, geçen yıl bazı yarışlarda görüldüğü üzere düz ve tam ıslak lastikler arasında daha geniş bir geçiş aralığını garanti ediyor.


Ölçüler:

Ön: 305/675-13

Arka: 405/675-13

WET BLUE

Tam ıslak lastikler, yoğun yağışta en etkin performansı sergiliyor. Bu lastikler, saatte 300 km hızla giderken saniyede 85 litre su tahliye edebiliyor. Yoğun yağış kavramadan ziyade görüş kabiliyeti sorunlarına yol açıyor. Suda kızaklama direncini artırmak için tasarlanan profil, yoğun yağışta lastiğin kavramasını artırıyor. Tam ıslak lastiğin çapı düz lastikten 10 cm daha geniş.


Ölçüler:

Ön: 305/680-13

Arka: 405/680-13

Giriş yapmadan önce adrenalin seviyelerini kontrol edin

Yarış oluşturun