YENİ AVRUPA BİRLİĞİ LASTİK ETİKET YÖNETMELİĞİ

Tüm Avrupa Birliği ülkeleri için 1 Mayıs 2021'de yürürlüğe girecek yeni AB 2020/740 düzenlemesi; verimli yakıt tüketimi ve diğer parametreler açısından lastik etiketlemesine yeni kurallar koyar. C1 (Otomobil ve SUV), C2 (Van ve Hafif Ticari) ve C3 (Kamyon) lastikleri bu yönetmelik kapsamındadır.

Yeni Etiket Yönetmeliği, lastik etiketleme parametrelerini uyum çerçevesinde gruplayarak ürün üzerindeki etiket sayesinde tüketicilerin lastik satın alırken bilinçli bir seçim yapmasını sağlar. Yenilenen yönetmeliğin amacı; sürüş güvenliğinin arttırılması, sağlığın korunması, yol taşımacılığının ekonomik ve çevresel verimliliğinin arttırılmasıyla, verimli yakıt tüketimi sağlayan güvenilir lastiklerin ön plana çıkmasını sağlamaktır. Yeni Yönetmelik, güvenlik ve sürdürülebilirlik1 açısından yüksek performans seviyelerine sahip daha fazla lastiğin pazarda bulunmasına olanak tanır.

Uygunluğun izlenmesini kolaylaştırmak, tüketiciler için yararlı bir araç sağlamak ve distribütörlerin ürün bilgilerini almaları için alternatif yollara izin vermek için (AB) 2017/1369 yönetmeliği kapsamında, ürün veri tabanı (Avrupa Ürün Veri Tabanı / Enerji Etiketleri - EPREL) kurulmuştur.

YENİ LASTİK ETİKETİ VE ÖZELLİKLERİ

  1. Yeni “ENERGY” logosu
  2. EPREL veri tabanına doğrudan erişimi ile yeni QR kodu.
  3. Tedarikçinin ticari adı veya ticari markası.
  4. Hız kodu ve yük endeksiyle birlikte lastik ölçü bilgisi
  5. Yakıt verimliliği piktogramı ve 5 performans sınıfı: A, en düşük dönme direnci değerine sahip sınıfı temsil eder; bu da en iyi yakıt verimliliği değerini ve en düşük çevresel etkiyi sunar.
  6. Islak yol tutuşu piktogramı ve 5 performans sınıfı: A, ıslak zeminde en yüksek yol tutuş değerine sahip sınıfı temsil eder. 
  7. Dış gürültü piktogramı ve 3 performans sınıfı: desibel dB (A) olarak ifade edilir ve en yakın tam sayıya yuvarlanır.
  8. “Karda Tutuş” ve “Buzda Tutuş” özelliklerini temsil etmek için kullanılan diğer piktogramlar 2.

Etiket değerleri rapor edilir

Yukarıda yer alan etiket, tüketicinin lastiğe dair etiket bilgilerini kolayca görmesini ve ürünü satın alırken bilinçli bir karar vermesini sağlamak için her bir lastiğin üzerine yapıştırılacaktır. 
 

1Yol güvenliği ve yakıt tasarrufu, büyük ölçüde sürücülerin davranışına bağlıdır: Eko-sürüş, yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltabilir. Yakıt verimliliğini optimize etmek için lastik basıncı düzenli olarak kontrol edilip, ıslak yol tutuş ve durma mesafelerine her zaman uyulmalıdır. 

2Buzda tutunma performansı olan lastikler, buz ve yoğun karla kaplı yol yüzeyleri için özel olarak tasarlanmıştır ve yalnızca çok şiddetli kış koşullarında (örneğin soğuk havalarda) kullanılmalıdır. Daha az şiddetli iklim koşullarında (ör. Islak zeminde veya daha yüksek sıcaklıklarda) özellikle ıslak zeminde kavrama, kullanım ve aşınma için yetersiz performansla sonuçlanabilir.


Yeni Yönetmelikte, eskisine (UE 1222/2009) kıyasla, sadece 5 sınıftan oluşurken (A'dan E'ye) hem verimli yakıt tüketimi hem de ıslak zeminde yol tutuşu için yeni G sınıfı tamamen kaldırıldı, E ve F sınıflarında E sınıfı D'ye ve F sınıfı da E'ye çevrilerek tekrar düzenlendi. Dış dönme gürültüsüne ilişkin gürültü dalgalarına dayalı gösterge A, B, C ile 3 performans sınıfı ile değiştirilmiştir; UE661 / 2009 düzenlemesinde belirtildiği gibi burada A en iyi değer ve C temel değerdir.

EPREL VE QR KODU

Tüketici, etikette basılı olan QR kodunu kullanarak ürün veri tabanındaki (EPREL) etiket değerlerini ve ürün bilgi sayfalarını doğrudan görüntüleyebilir. Tüm tüketiciler, aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi tüm lastik verilerini içeren bir bilgi sayfası görüntüleyecektir: 
 

Yeni Yönetmelik (AB) 2020/740
Marka - Ünvan PIRELLI
Ticari Ürün İsmi PZERO
Lastik Kategori Kodu 28119
Ölçü 265/50R19
Yük İndeksi 110
Hız Kodu W
Yakıt Verimliliği Sınıfı B
Islak Zeminde Tutuş Sınıfı B
Dış Gürültü Sınıfı A
Dış Gürültü Değeri 70 dB
Karda Tutuş Performansı Hayır
Buzda Tutuş Performansı Hayır
Üretim Başlangıç Tarihi 12/18
Üretim Sonlandırma Tarihi -
Yük Sınıfı XL
Ek Bilgi  


 


Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe buradan ulaşabilir ve detaylı inceleyebilirsiniz.


 

Pirelli'den yeni̇
haberleri̇ kaçirmayin!

Size özel bildirimlerimiz için mail adresinizi girin