samochod/porady/jazda zimą

JAZDA ZIMĄ

Kontrola zawsze była najwyższym priorytetem dla Pirelli. Dzięki pasji do innowacji naszych inżynierów i wyjątkowemu doświadczeniu F1®, opony Pirelli oferują zwiększoną kontrolę na drodze.

DLACZEGO WARTO UŻYWAĆ OPON ZIMOWYCH PIRELLI

Na mokrej drodze lub śniegu, ale także na suchej nawierzchni przy niskich temperaturach zewnętrznych, opony zimowe gwarantują zwiększone bezpieczeństwo w porównaniu z oponami letnimi, ponieważ są specjalnie zaprojektowane do niskich temperatur. Opony letnie zmniejszają swoją przyczepność w niskich temperaturach. Opony zimowe natomiast gwarantują maksymalną przyczepność dzięki swojemu specyficznemu składowi.
Specjalny zimowy wzór bieżnika zapewnia wysoki poziom odprowadzania wody, aby zapobiec ryzyku hydroplaningu. Hydroplaning może wystąpić na mokrych powierzchniach lub w obecności przeszkód wodnych. Wtedy pojazd " pływa" z powodu niemożności odprowadzenia wody przez opony.
Gdy temperatura spada poniżej 7°C, opony zimowe skracają drogę hamowania o 10% na mokrych nawierzchniach i o 20% na śniegu w porównaniu do opon letnich.
Montowane na początku sezonu opony zimowe umożliwiają jazdę po suchych i mokrych drogach, a także po śniegu, zachowując maksymalną kontrolę dzięki innowacyjnej technologii. Zgodnie z prawem, muszą one zapewniać taką samą kontrolę w warunkach zimowych jak łańcuchy śniegowe. Jednak łańcuchy śniegowe zajmują dużo miejsca w samochodzie i ograniczają maksymalną prędkość jazdy do 50 km/h, wytwarzając wysoki poziom hałasu i drastycznie zmniejszając komfort podczas jazdy.
Przy porównywalnych prędkościach, opony zimowe oferują wyższe osiągi w każdych warunkach poniżej 7°C. Zwiększona przyczepność gwarantuje wysoki poziom trakcji, stabilności i skuteczności hamowania, co przekłada się na doskonały komfort podczas jazdy.
Opony zimowe pozwalają na podróżowanie od jesieni do wiosny, nie będąc ograniczonym przez warunki pogodowe.

KONSERWACJA OPON ZIMOWYCH

SPRAWDŹ CIŚNIENIE W OPONACH ZIMOWYCH

W przypadku opon zimowych zaleca się wzrost ciśnienia o 0,2 bara ze względu na wahania termiczne, które prowadzą do spadku ciśnienia w oponach. Najlepiej jest mierzyć ciśnienie w zimnych warunkach co najmniej 30 minut po użyciu pojazdu, aby mieć pewność, że ciepło wytworzone podczas jazdy nie zmieniło ciśnienia. Kontrola opon zimowych musi być przeprowadzana nie tylko po zdarzeniach losowych (takich jak uderzenie w opony), ale przynajmniej raz w miesiącu.

ŻYWOTNOŚĆ OPON

Kodeks drogowy i obowiązujące dyrektywy europejskie stanowią, że opony należy wymienić, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm.

TRWAŁOŚĆ

Nieużywane opony zimowe muszą być odpowiednio przechowywane, najlepiej napompowane, z założonymi felgami i okresowo kontrolowanym ciśnieniem. Najlepszym sposobem na ich przechowywanie jest ustawienie w jednej linii na półkach pionowo, co najmniej 10 cm od podłoża, boczną stroną w pionie, aby nie naruszyć profilu.

winter tyre maintenance

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE JAZDY ZIMĄ

winter tips smoot movements
winter tips four winter tyre
winter tips check speed limit
winter tips tyres rotation
winter tips check the tread
winter tips store carefully

PŁYNNE RUCHY

Unikaj gwałtownego przyspieszania lub hamowania, które może spowodować utratę przyczepności pojazdu na mokrej lub zaśnieżonej nawierzchni. Unikaj również przesadnego kręcenia kierownicą.

ZAWSZE UŻYWAJ CZTERECH OPON ZIMOWYCH

Jednolite wyposażenie jest niezbędne, aby zapewnić doskonałe osiągi i bezpieczeństwo podczas jazdy. Zawsze używaj 4 opon zimowych tej samej marki i o tych samych cechach konstrukcyjnych.

SPRAWDŹ OGRANICZENIE PRĘDKOŚCI

Zwróć uwagę na ograniczenia prędkości opisane na zewnętrznej stronie opony. Możliwe jest używanie opon zimowych z niższym wskazaniem prędkości niż podana przez prawo.

ROTACJA OPON

Rotacja opon zapewnia równomierne zużycie opon i zwiększenie ich trwałości. Rotacja opon zimowych powinna być wykonywana co 8000/10000 km.

SPRAWDŹ BIEŻNIK

Opony zimowe mają doskonałe osiągi na śniegu do głębokości bieżnika wynoszącej ok 4 mm. Zgodnie z prawem, w przypadku opon zimowych wymagana jest minimalna głębokość bieżnika 1,6 mm.

PRZECHOWUJ STARANNIE

Jeśli nie używasz opon, należy je przechowywać napompowane, z kontrolowanym ciśnieniem. Najlepszym sposobem na zachowanie opon jest przechowywanie ich pionowo w jednym rzędzie półek, co najmniej 10 cm nad ziemią.

HOW TO RECOGNIZE WINTER TYRES

Łatwo je rozpoznać, ponieważ mają na boku oznaczenie M+S (Mud&Snow) oraz górę z symbolem płatka śniegu.

recognize winter tyres

Dopasuj do swojego samochodu

Wyszukaj po marce samochodu lubwyszukiwanie według rozmiaru opon
01
Wybierz markę samochodu
02
Wybierz model
03
Wybierz rocznik
04
Wybierz wersję
05
Wybierz wynik dostosowany do Ciebie