ETYKIETY UNIJNE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego (EU) 2020/740, które wchodzi w życie 1 maja 2021 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ustanawia nowe zasady dotyczące umieszczania na wprowadzanych na rynek oponach segmentów C1, C2 i C3 etykiet informujących o efektywności paliwowej i innych parametrach.

To nowe rozporządzenie nakreśla ramy przekazywania przy użyciu etykiet ujednoliconych informacji na temat parametrów opon, aby umożliwić użytkownikom końcowym dokonanie świadomego wyboru przy zakupie opon. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia oraz ekonomicznej i środowiskowej efektywności ruchu drogowego, poprzez promowanie oszczędnych i bezpiecznych opon o niskiej emisji hałasu.

Nowe regulacje pozwolą zwiększyć obecność na rynku  opon o wyższych osiągach z zakresu bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska.1

W celu ułatwienia weryfikowania zgodności oraz zapewnienia użytecznego narzędzia dla użytkowników końcowych i udostępnienia dystrybutorom alternatywnych sposobów otrzymywania informacji o produkcie, rozporządzenie stanowi, że wszelkie nowe i dalsze informacje muszą być zawarte w bazie danych produktów (European Product Database  for Energy Labelling - EPREL), utworzonej na mocy rozporządzenia (EU) 2017/1369. 


NOWE ETYKIETY I ICH CECHY

  1. Nowy nagłówek “ENERGY”.
  2. Kod QR, zapewniający bezpośredni dostęp do bazy EPREL.
  3. Nazwa lub logo dostawcy.
  4. Rozmiar opony wraz z indeksami prędkości i nośności.
  5. Piktogram efektywności paliwowej oraz skala z oznaczeniem jednej z 5 klas osiągów, gdzie A stanowi klasę z najniższą wartością oporu toczenia, przekładającą się na najwyższy poziom efektywności paliwowej i najmniejsze zanieczyszczenie środowiska. 
  6. Piktogram przyczepności na mokrej nawierzchni oraz skala z oznaczeniem jednej z 5 klas osiągów: A oznacza klasę z najwyższą wartością przyczepności podczas hamowania na mokrej nawierzchni. 
  7. Piktogram, wartość (wyrażona w dB (A) i zaokrąglona do liczby całkowitej) i 3 klasy emitowanego na zewnątrz hałasu.
  8. Dodatkowe piktogramy wykorzystywane do ilustracji właściwości śniegowych lub lodowych 2.

Wartości podane na etykietach są raportowane

Etykiety, takie jak ta na ilustracji, będą umieszczane na każdej oponie, by zapewnić każdemu użytkownikowi końcowemu możliwość łatwego sprawdzenia informacji i podjęcia świadomej decyzji zakupowej.  

1Bezpieczeństwo drogowe oraz oszczędność paliwa w silnym stopniu zależą od zachowań kierowców. Ekonomiczna jazda może znacznie zmniejszyć zużycie paliwa. Należy regularnie kontrolować poziom ciśnienia w ogumieniu, by zachować optymalną efektywność paliwową, przyczepność na mokrej nawierzchni i drogę hamowania.

2Opony przeznaczone na lód są zaprojektowanie specjalnie z myślą nawierzchniach pokrytych lodem oraz ubitym śniegiem, dlatego powinny być użytkowane wyłącznie w wymagającym klimacie (np. w bardzo niskich temperaturach). Należy pamiętać, że używanie opon przeznaczonych na lód w mniej wymagających warunkach (np. mokra nawierzchnia, wyższe temperatury) może wiązać się z obniżonymi osiągami – obniżeniem przyczepności na mokrej nawierzchni, pogorszeniem prowadzenia i przyspieszonym zużyciem. 


Nowe rozporządzenie, w porównaniu do poprzedniego (UE 1222/2009),  nakreśla nową skalę efektywności paliwowej, jak i przyczepności na mokrej nawierzchni, obejmującą tylko 5 klas (od A do E). Klasa G zostaje usunięta, natomiast klasy E i F są transformowane: E staje się D, a F staje się E. W kwestii poziomu hałasu klasyfikacja z falami dźwiękowymi będzie zastąpiona 3 klasami oznaczonymi literami A, B, C, gdzie A jest najlepszą wartością, a C jest wartością bazową wskazaną w Rozp. UE661/2009.

EPREL I KOD QR

Korzystając z wydrukowanego na etykiecie kodu QR, użytkownik końcowy może zobaczyć etykiety i karty produktowe bezpośrednio w bazie danych produktowych (EPREL). Użytkownicy końcowi otrzymają kartę informacyjną ze wszystkimi danymi opony, analogiczną do poniższego przykładu:
 

Delegated Regulation (EU) 2020/740
Supplier name or trademark PIRELLI
Commercial name or trade designation PZERO
Tyre type identifier 28119
Tyre size deisgnation 265/50R19
Load - Capacity Index 110
Speed category symbol W
Fuel efficiency class B
Wet grip class B
External rolling noise class 70 dB
Severe snow tyre No
Ice tyre No
Date of start of production 12/18
Date of end of production -
Load version XL
Additional information  


 


Szczegółowe informacje dotyczące etykiet opon, znajdują się na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej.

 

NIE PRZEGAP NAJNOWSZYCH
INFORMACJI ZE ŚWIATA OPON!

Podaj Twój e-mail, by otrzymywać na bieżąco informacje