JAZDA ZIMĄ 

UTRZYMANIE KONTROLI NA ŚNIEGU

Poniżej przedstawiamy kilka zaleceń techników firmy Pirelli pozwalających uzyskać najlepsze osiągi i najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki oponom zimowym.

1. OSTROŻNIE Z PEDAŁEM GAZU!

Podczas jazdy należy unikać nagłych przyśpieszeń i hamowań, które mogą prowadzić do utraty przyczepności na ośnieżonych lub oblodzonych nawierzchniach. Należy również łagodnie manewrować kierownicą.

2. ZAWSZE CZTERY OPONY ZIMOWE

Zgodnie z literą prawa na jednej osi należy stosować opony o tej samej konstrukcji. Pirelli jako producent zaleca jednak, aby montować opony tej samej marki na każdej osi. Taka konfiguracja zapewnia najlepsze osiągi i bezpieczeństwo jazdy. 

3. REGULARNE KONTROLE CIŚNIENIA W OPONACH

Ciśnienie należy sprawdzać regularnie. Kontrolujemy je kiedy opony są zimne. W razie potrzeby należy wyregulować ciśnienie również na zimnej oponie. Stosować wartości ciśnienia wskazane przez producenta samochodu.

4. ZNAJOMOŚĆ INDEKSU PRĘDKOŚCI

Należy zwrócić uwagę na indeks maksymalnej prędkości wskazany na zewnętrznej ścianie opony. Można wyposażyć samochód w opony z niższym indeksem prędkości niż wymagany. Wtedy należy odpowiednio do niego dostosować prędkość jazdy.

5. CZĘSTE KONTROLE STANU BIEŻNIKA

Osiągi opon zimowych na śniegu są najlepsze, gdy głębokość bieżnika jest większa niż 4 mm.  Przepisy prawa zezwalają jednak na użytkowanie opon zimowych, gdy bieżnik ma nie mniej niż 1,6 mm głębokości. 

6. ROTACYJNA ZMIANA OPON

Zmiana koła, na którym zamontowana jest opona umożliwia równomierne zużywanie bieżnika i przedłuża żywotność opony. Opony zimowe należy przekładać w odpowiedniej kolejności co 8000 do 10 000 km.

7. PRAWIDŁOWE PRZECHOWYWANIE

Gdy opony nie są używane, najlepiej przechowywać je nałożone na obręcze i napompowane, nie zapominając o regularnym sprawdzaniu ciśnienia. Najlepszym sposobem przechowywania jest pozycja pionowa w jednym rzędzie na półce przynajmniej 10 cm nad podłożem ze ścianami ustawionymi pionowo, aby nie odkształcać ich profilu.