EUROPEJSKI SYSTEM ETYKIET
DLA OPON

Regulacja EU 1222/2009 obowiązująca od 1 listopada 2012 dla wszystkich opon do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, wyprodukowanych po 1 lipca 2012 (kod daty produkcji "2712").
Celem nowej regulacji jest poprawa bezpieczeństwa (parametry hamowania na mokrych nawierzchniach) i wydajności transportu drogowego dzięki promowaniu efektywności paliwowej zarówno w rozumieniu ekonomiki jak również ochrony środowiska oraz komfortu związanego z niskim poziomem hałasu. Regulacja ta pozwoli klientom końcowym na podejmowanie bardziej świadomych wyborów przy zakupie opon, gdyż parametry użytkowe przedstawione na etykietach będą brane pod uwagę równolegle z innymi czynnikami, wpływającymi na wybór klienta.

JAK PRAWIDŁOWO czytać ETYKIETY Przyszłość Twojej opony zaczyna się tutaj:

Zmniejszenie zużycia paliwa

Efektywność paliwowaściśle powiązane z oporami toczenia opony.

Opór toczenia to siła działająca odwrotnie do kierunku jazdy. Ponieważ opony przyczyniają się do 20% ogólnego zużycia paliwa w samochodzie osobowym i do 35% w ciężarowym, ważne jest, aby osiągnąć jak najniższą wartość tego oporu. .
Jak to działa: Na skutek obciążenia pojazdu, opona ulega deformacji w obszarze styku z nawierzchnią i rozprasza energię w postaci ciepła. Im większa deformacja, tym większy opór toczenia, a tym samym wyższe zużycie paliwa i większa emisja CO2.
W rozporządzeniu Unii Europejskiej dotyczącym etykietowania opon, opór toczenia wyraża się w klasach, od A (najlepsza klasyfikacja ) do F klasyfikacji dla pojazdów przemysłowych i G dla samochodów (najgorsza klasyfikacja). RÓŻNICA MIĘDZY OPONĄ KLASY "C" A KLASY "B" OZNACZA ZMNIEJSZENIE LUB ZWIĘKSZENIE ZUŻYCIA PALIWA O OKOŁO OD 2,5% DO 4,5% DLA SAMOCHODÓW OSOBOWYCH I 5% -8% DLA SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH.

SPRAWDŹ

bezpieczeństwo hamowania na mokrym

Bezpieczeństwozwiązane z przyczepnością opony na mokrej nawierzchni.

Przyczepność na mokrej nawierzchni jest jedną z najważniejszych cech bezpieczeństwa opony i samego samochodu. Doskonała przyczepność na mokrej nawierzchni oznacza krótszą drogę hamowania podczas jazdy w deszczu. Istnieją także inne ważne parametry, które są istotne dla bezpieczeństwa, jednak przyczepność na mokrej nawierzchni została wybrana jako najbardziej istotna podczas porównania różnych opon. DLA OPON DO SAMOCHODÓW OSOBOWYCH RÓŻNICA MIĘDZY KAŻDĄ KOLEJNĄ KLASĄ OZNACZA WZROST LUB SKRÓCENIE DROGI HAMOWANIA O OKOŁO 2,6 METRA* PODCZAS JAZDY NA MOKREJ NAWIERZCHNI PRZY PRĘDKOŚCI 80 KM/GODZ.

* TÜV SÜD AUTOMOTIVE, RAPORT Z TESTU OPON N° 76247671 ROK 2011 (REF. OPONY PIRELLI - ROZMIAR 225/50 ZR17)

SPRÓBUJ

redukcja poziomu hałasu

HAŁAS NA ZEWNĄTRZ POJAZDU. (podawany w decybelach)

Hałas miejski jest istotnym problemem ekologicznym i zależy od wielu czynników takich jak: NATĘŻENIE RUCHU, RODZAJ POJAZDU, STYL JAZDY CZY INTERAKCJA POMIĘDZY OPONĄ A DROGĄ. Wartość wskazana na etykiecie nie dotyczy poziomu hałasu wewnątrz pojazdu podczas jazdy, lecz tego na zewnątrz, który przyczynia się do zanieczyszczenia akustycznego środowiska.
3 CZARNE FALE DŹWIĘKOWE Spełnia limit dyrektywy EC 2001/43.
2 CZARNE FALE DŹWIĘKOWE Spełnia limity EC REG.661/2009.
1 CZARNA FALA DŹWIĘKOWA 3 dB (A) poniżej limitu EC REG. 661/2009.

SPRAWDŹ TERAZ