Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre kış şartlarına uygun olmayan, kış lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

01 Aralık – 01 Nisan tarihleri arasında yolcu ve yük taşıyan araçlarda kış lastiği kullanımını zorunlu kılan uygulama kapsamındaki denetimlerin faydasına dikkat çeken Pirelli Ticaret Direktörü Aşkın Bedük, araç kullanıcılarının da bu konuya önem vermelerinin gerektiğine işaret etti.

Mevsim koşullarına uygun lastik kullanımının hayati önem taşıdığına dikkat çeken Aşkın Bedük “Özellikle hava sıcaklığının +7 C’ın altına düşmesi durumda, kis lastiklerininkullanılması gerekiyor. Kış lastikleri karlı ve buzlu zeminde meydana gelebilecek kazaların önüne geçmeyi, yaya ve yol güvenliğini sağlamayı kolaylaştırıyor.

Kış lastiklerinin, farklı desen ve kauçuk bileşenleri sayesinde fren ve yol tutuş performanslarının kış aylarında en iyi performansı sunduğunu söyleyen Bedük “Karlı ve islak zeminde yol tutuş ve fren mesafesi gibi performanslarını tam olarak sergileyemeyen lastikler istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Marka, modeli ve güvenlik donanımına bakılmaksızın, +70C’ın altındaki hava sıcaklıklarında kış lastikleri kullanılan araçların, 90 km hızla giderken yaz lastiklerine göre 5 metre daha kısa fren mesafesi sağlıyor. Araç kullanıcılarının bu mesafenin hayat kurtaracağını akıllarından çıkarmamalarını diliyoruz” şeklinde konuştu.

6 milyon adedi OE ve 13 milyon adedi de yenileme olmak üzere Türkiye’de yaklaşık 20 milyona yakın bir lastik pazarii bulunuyor. Kış lastikleri ise bu pazarın %30’unu oluşturuyor. Havaların soğumasıyla birlikte kış lastiklerine olan talepte artış yaşanıyor. Türk tüketicisi de mevsime uygun lastik kullanımında giderek bilinçleniyor. Hatta bu bilinç Avrupa seviyelerine ulaştı diyebiliriz. Bunu da en iyi kış lastiklerine olan talepten anlayabiliyoruz. 2013 yılında kış lastiği pazarının 1,5 milyon adetlerden 3 milyon adetlere çıktığını görülüyor. Tabi burada yürürlüğe giren kış lastikleri yönetmeliği de oldukça önemli bir etken. 2014 yılında ise, bu rakamın 4 milyon adetlere ulaşmasını ongoruyoruz.

Mevsimine uygun doğru lastik kullanımının önemini tüketicilerimize anlatmak için Pirelli olarak birçok aktivite gerçekleştiriyoruz. Kışın tüketicilerimize yönelik yaptığımız bilinçlendirme aktivitelerini ve bayilerimize yaptığımız eğitimleri artırarak devam ettiriyoruz. Ayrıca çeşitli üniversiteler ve liselerde de gençlerin bu konularda bilinçlenmesi için eğitimlerimiz devam ediyor. Çeşitli TV kanallarında +7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında kış lastikleri ile yaz lastikleri arasındaki güvenlik açısından farkları gösteren test sürüşleri gerçekleştiriyoruz. Bu bilincin istenilen seviyelere gelmesi için gerek lastik üreticilerine gerekse basına önemli görevler düştüğünü düşünüyorum.

Yetkili Satıcılarımız, tüketicilerimize olan hizmetimizde ve bilincin artmasında çok önemli bir görev üstleniyorlar. Bu yüzden Pirelli olarak yetkili satıcılarımızın eğitimine çok önem veriyoruz. Bu doğrultuda Türkiye lastik sektöründe bir ilk olan “Tyre Campus Online Eğitim” platformunu oluşturduk. Bu platform ile bayilerimize kış lastikleri dahil olmak üzere bir çok eğitim gerçekleştiriyoruz.

2014 kış lastikleri iletişim strajemizde ise, eğitimlerimizin yanı sıra bilinçlendirmek ve kampanyamızı duyurmak için stratejik olarak önemli bulduğumuz lokasyonlarda tanıtım aktiviteleri yapmanın yanı sıra, basın bültenleri ve Tv ve radyo kanallarında üst yönetimimiz katılımıyla gerçekleşen röportaj çalışmaları ile kışın güvenli sürüşe dikkat çekmek yer alıyor.

Kış lastiklerine yönelik olarak Kasım ayında tüketicilerimize 4 adetlik kış lastikleri alımları için “Kışa Hazırlık Paketi” hediye edeceğimiz bir kampanyamız olacak. Kampanya kapsamında tükecticilerimizin kış lastik alımlarını kolaylaştırmak için KDV de Pirelli’den olacak ve World’e özel 8 taksit fırsatı sunacağız. Ayrıca, bayilerimizin çeşitli illerde yerel kampanyaları da olacak.

Buna ek olarak, tüketicilerimiz, birçok avantajı barındıran Pirelli Yola Devam üyeliğinden yararlanabildikleri gibi, 17 jant ve üstü lastik alımlarında ise, Tyrelife lastik sigortası hizmetinden yararlanabiliyor olacaklar. Tyrelife lastiğinizin yanma, çarpma ve delinme gibi etkenlerden dolayı zarar görmei durumunda lastikleri yenileri ile değiştiren oldukça kapsamlı bir hizmet.

Bir diğer önemli servisimiz de, tüketicilerimizin kullanmadıkları yaz lastiklerinin güvenle saklanabilmesi için yetkili satıcılarımız aracılığı ile sunduğumuz lastik oteli hizmeti.