Dünyanın en çok takip edilen motorsporları etkinliği Formula 1’in 2013 yılına tek resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli’nin 2012 sezon hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. 2012 sezon hazırlıkları kapsamında 50.000 km testi geride bırakan Pirelli yeni test aracını da açıkladı. Daha önce Toyota TF109 ile testlerini gerçekleştiren Pirelli bundan böyle tüm testlerini Renault R30 ile gerçekleştirecek.

 

Türk Pirelli’nin İzmit fabrikasında “Şampiyonların Fabrikası” olarak da anılan motorsporları departmanında ürettiği F1 P Zero ve Cinturato lastikleriyle Formula 1’de tek resmi lastik tedarikçisi olarak önemli bir rol üstlenen Pirelli, 2012 Formula 1 Dünya Şampiyonası hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. Son olarak Mart ayının ilk haftası Jerez ve Barselona’da gerçekleştirdiği testlerle 48.987 km’yi tamamlayan Pirelli’nin Barselona’da gerçekleştirdiği son testte takımlar 16.775 km yol yaptı ve pistte 3674 tur attı.

Testin üçüncü gününde yağan yağmur bu sezon ilk kez sahneye çıkacak olan Cinturato Green (yağmur lastiği) ve Cinturato Blue’nun (geçiş lastiği) da teste dahil olmasını sağladı. Yine bu sayede takımlar ve Pirelli mühendisleri kuru zemin lastiği ile ıslak zemin lastiği arasında doğrudan bir karşılaştırma yapma imkanı buldu. Günün en hızlı pilotu ise P Zero Yellow ile 1.22:030’luk dereceye imza atan ve Lotus adına yarışan Kimi Raikonen oldu. Testin son iki gününde P Zero Yellow ile en hızlı tur zamanına Lotus takımından Kimi Raikonen ve takım arkadaşı Romain Grosjean imza atarken, Barselona testlerinde 257 tur ile, ki bu da 1196 km anlamına geliyor, en çok turu Mercedes’ten Nico Rosberg attı. Barselona ve Jerez testlerinin toplamında de 2996 km ile en çok turu atan isim Mercedes’ten Nico Rosberg oldu.

Pirelli, Barselona’daki testte toplam 360 takım, yani 1440 adet lastik getirdi. Bunların 301 takımı kullanıldı. Bunların 22 takımı süper yumuşak, 100 takımı yumuşak, 111 takımı orta sert, 58 takımı sert, 6 takımı geçiş ve 4 takımı ise ıslak zemin lastiği.

Pirelli yeni test aracını açıkladı

Formula 1’e resmi lastik tedarikçisi olarak girmeye karar verdiği andan bu yana Toyota TF109 ile tüm testlerini gerçekleştiren Pirelli, aracın yeni Formula 1 regülasyonlarının gerisinde kalması nedeniyle test aracını daha yeni ve güncel bir Formula 1 aracıyla değiştirme kararı aldı. Pirelli, yaptığı açıklamayla bundan böyle 2010 model Renault R30 ile testlerini gerçekleştirecek. Pirelli’nin 2012 sezonu için yapacağı Ar-Ge çalışmalarında kullanacağı Renault R30, 2012 sezonunun regülasyonlarına uygun olarak teknik açıdan elden geçirilip bazı noktalarda geliştirilecek.

2012 sezonun ilk yarışında kullanılacak lastikler belli oldu

Yeni sezonda dört farklı P Zero kuru zeminde ve iki farklı Cinturato ise geçiş ve ıslak zeminde kullanılacak. Yeni yapılanmayla birlikte 2011 sezonunda Pirelli’nin başlattığı renk uygulaması da yeniden şekillendirildi. Buna göre; P Zero Silver (sert), P Zero White (orta sert), P Zero Yellow (yumuşak) ve P Zero Red (süper yumuşak) kuru zemin lastiği olarak kullanılırken, Cinturato Green (geçiş) ve Cinturato Blue (ıslak) ıslak zeminde görev yapacak. Pirelli, 2012 sezonun ilk üç yarışında kullanılacak olan lastikleri belirledi. Buna göre Avustralya ve Çin’de yumuşak ve orta sert P Zero’lar görev yapacakken, Malezya’da ise orta sert ve sert P Zero’lar lastikler görev yapacak. 2012 Formula 1 sezonu 16-18 Mart 2012 tarihlerinde koşulacak olan Avustralya GP’si ile başlayacak.

 

Not: Ayrıntılı bilgi ve görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/f1/general-information.html

Login: PirelliPressArea

Passoword: PirelliMedia

Sosyal Ağlarda Pirelli: http://www.facebook.com/pirelliclub