Kalendář Pirelli, unikátní a nezařaditelný soubor snímků krásných žen v jedinečném, neopakovatelném prostředí, se představí 20. listopadu 2008 v Berlíně ve verzi pro rok 2009. Zatímco kalendáři Pirelli pro letošní rok poskytla vynikající kulisu pověstná Francouzská čtvrť v Šanghaji se svými nevěstinci a domy předstírané lásky, příští rok budeme obdivovat krásu a rafinovanost ženského těla na pozadí africké divočiny. Nesnadného úkolu nabídnout veřejnosti něco, co se doposud prakticky nikomu nepodařilo, tj. spojit nespoutanou divočinu s její zvěří a ušlechtilost ženského těla, se zhostil Američan Peter Beard. Je příznačné, že – původně coby student medicíny – se nakonec po studiích umění na univerzitě Yale stal světoznámým svými snímky africké zvěře a v neposlední řadě i velkým kritikem těch, kteří zneužívají zdroje, které Afrika nabízí. Zajímavé je, že tento fotograf, který bojuje za zachování divoké africké přírody právě svými fotografiemi, v kalendáři Pirelli 2009 ukáže nevšední spojení toho, co z ní zůstalo, a toho, co je produktem moderní civilizace, která se často k přírodě chová tak macešsky.

„Kalendář Pirelli má mnoho funkcí – potěší oko i duši, nabízí jiný, mnohdy nový, v každém případě vždy zajímavý pohled na ženskou krásu, pokaždé jinde a jinak. Každý rok čekáme, čím nás vybraný fotograf překvapí,” uvedl Zdeněk Vacl, marketingový manažer Pirelli Tyre Czech. „Navíc nám již tradičně kalendář Pirelli pomáhá v dobročinných aktivitách prostřednictvím aukce. Letos však nabízí ještě něco navíc: příležitost zamyslet se – zvlášť při konfrontaci s krásnem – nad činností člověka a tím, do jaké míry je jeho působení na přírodu pro lidstvo samo přínosné,” dodal Zdeněk Vacl.

Kalendář Pirelli byl poprvé představen v roce 1964 a s výjimkou let 1975–1983, kdy nebyl vydáván, každoročně představuje výjimečnou světovou fotografickou událost. Na jeho tvorbě se podíleli přední světoví fotografové, např. Richard Avedon, Annie Leibovitzová, Peter Lindbergh, Bruce Weber, a v loňském roce proslulý Fracouz Peter Demarchellier. Peter Beard si pro kalendář Pirelli 2009 jako symboly krásna v neopakovatelných kulisách africké, místy stále ještě panenské a nespoutané     Peter Beard při práci s modelkou přírody, jakou nalezneme v deltě řeky Okavango a poušti botswanské Kalahari, vybral sedmičku modelek. Staly se jimi Daria Werbowy, Emanuela de Paula, Isabeli Fontana, Lara Stone, Malgosia Bela, Mariacarla Boscono a Rianne Ten Haken.

Beard se přátelil a spolupracoval na jiných projektech s mnoha dalšími umělci, mezi které patřil mimo jiné Andy Warhol, Andrew Wyeth, Richard Lindner, Terry Southern, Truman Capote a Francis Bacon. Je ironiíí osudu, že tento velký přítel a ochránce africké divočiny byl v roce 1996 zraněn klem a pošlapán slonem.  Vystavoval samostatně v Paříži, Berlíně, Londýně a v dalších městech. V současnosti žije se svou manželkou Nejmou a dcerou Zarou střídavě v New Yorku, v Montauk Point a v Kenji.

Kalendář Pirelli je tradičně určen významným zákazníkům, slavným osobnostem i hlavám států, mj. i prezidentovi republiky Václavu Klausovi. V posledních letech se kalendář Pirelli stal u nás předmětem internetových aukcí. Aukce uskutečněná v uplynulém roce vynesla 171 000 korun, které byly určeny na nákup inverzního mikroskopu pro genetické analýzy pro Masarykovo onkologické centrum.

Snímky z přípravy kalendáře jsou ve vysokém rozlišení k dispozici.
Další informace naleznete na internetových stránkách www.pirelli.com.


Pro další informace kontaktujte:

Ing. Zdeněk Vacl
Marketingový manažer Pirelli Tyre (Europe) S.A. – Czech
phone: +420 296 804 404
email: zdenek.vacl@pirelli.com