Po zwycięstwach w latach 2015 i 2016 w testach porównawczych przeprowadzanych przez niemiecki magazyn Motorrad, nadszedł kolejny powód do satysfakcji dla SCORPION™ Trail II, która wraz z wygranymi w testach porównawczych realizowanych przez francuski miesięcznik i włoski magazyn online, utrzymuje pozycję numer jeden w swoim segmencie
Mediolan (Włochy), 30 czerwca 2016 – Jeszcze jeden powód do satysfakcji dla Pirelli Scorpion Trail™ II, która, mając już na koncie zwycięstwa w testach porównawczych miejskich opon enduro przeprowadzanych przez niemiecki magazyn Motorrad w 2015 i 2016 roku, dodaje jeszcze dwa nowe osiągnięcia. W sumie są to już cztery zwycięstwa: nowa opona Pirelli zwyciężyła także w testach porównawczych organizowanych przez francuski miesięcznik Moto Magazine i włoski magazyn on-line Red-Live.it; oba uznały ją za najlepszą miejską oponę enduro.
Były to dwa miażdżące zwycięstwa dla SCORPION™ Trail II, która została wprowadzona na rynek przez Pirelli w 2015 roku. Oba magazyny porównały opony Pirelli z tymi, które uważane są za jednych z najlepszych konkurentów dostępnych na rynku: Bridgestone Battlax Adventure A40, Dunlop Trailsmart, Metzeler TOURANCE™ Next, Continental Trail Attack 2 i Michelin Anakee III.
Wyższość SCORPION™ Trail II była tak oczywista, że testerzy francuskiego magazynu oświadczyli: “Byliśmy naprawdę pod wrażeniem opon Pirelli– nie będzie to przesadą –zwłaszcza zachowania się i hamowania na mokrej nawierzchni”.
Również Stefano Cordara, tester Red-Live.it, nie szczędził pochwał dla SCORPION™ Trail II: “To wspaniały produkt pod względem wyważenia i przyczepności (tylna opona składa się
z dwóch mieszanek). Spośród testowanych opon mają one najlepszy stosunek przyczepności do profilu przedniej i tylnej opony, pozostawiając motocykl wspaniale neutralnym. Te opony pozwalają na więcej przy najmniejszym wysiłku. Odczuwalny komfort jest fenomenalny, a poziom hałasu niski. Nagrzewanie opon jest natychmiastowe”. (Cały artykuł jest dostępny pod adresem:

http://red-live.it/moto/pneumatici/confronto-pneumatici-enduro-street).

Odkąd duże enduro/crossovery stały się najpopularniejszymi motocyklami na rynku, a w ostatnich latach wzrosła ich moc i stały się bardziej wymagające w kwestii przyczepności na asfalcie, naturalnym stało się, że zarówno Moto Magazine jak i Red-live.it odniosły się do rozmiarów opon zakładanych do tych motocykli, wykorzystując w obu swych testach dwa modele BMW: R 1200 GS i R 1200 GS Adventure w charakterze motocykli referencyjnych.
Test porównawczy opisywany przez Moto Magazine, odbył się na należącym do Michelin torze Fontange (w Delcie Rodanu) i sprawdzał takie czynniki jak prowadzenie, zachowanie na mokrej nawierzchni, przyczepność na śliskich nawierzchniach, trakcja oraz droga hamowania w mokrych i suchych warunkach. Do każdego z tych kryteriów przydzielono oznaczenie w postaci gwiazdek w ilości od jednej (bardzo zła ocena) do pięciu (doskonała ocena), co składało się na ostateczny wynik.
Poniżej znajduje się klasyfikacja końcowa przygotowana przez francuski magazyn:
1) Pirelli SCORPION™ Trail II
2) Bridgestone Battlax Adventure A40
2) Dunlop Trailsmart
3) Metzeler TOURANCE™ Next
3) Continental Trail Attack 2
3) Michelin Anakee III
SCORPION™ Trail II osiągnął najlepsze wyniki w pod względem trakcji, przyczepności na śliskich nawierzchniach, a także w kwestii zachowania na mokrej nawierzchni i odległości hamowania w mokrych warunkach. W szczególności SCORPION™ Trail II był w stanie zatrzymać na mokrej nawierzchni BMW R 1200 GS rozpędzone do 80 km/h, o cztery metry wcześniej, niż Continental Trail Attack 2 (33,6 metra i 38 metrów). Było to też prawie 2,5 metra przed Michelin Anakee III (33,6 metra i 35,9 metra). Długość drogi hamowania może zrobić prawdziwą różnicę na drodze.
Wynik końcowy przyznany przez Red-Live.it był podobny, dzięki czemu testerzy nadali Pirelli SCORPION™ Trail II Palme d’Or dla najlepszej opony enduro street wyłonionej na zakończenie ich całościowego testu. Test był przeprowadzany na różnorodnej 15-kilometrowej trasie oraz na torze Vizzola Ticino, który został sztucznie nawodniony w celu zbadania zachowania opony na mokrej nawierzchni. Wśród parametrów branych pod uwagę w końcowej klasyfikacji znalazły się: zdolność opony do absorbowania nierówności na drodze i „nie dobijania do podwozia”, ruchy kierownicy odczuwalne zazwyczaj podczas zwalniania (drganie), przyczepność opon uzyskiwana podczas skręcania (przyczepność krawędzi opon), każda utrata przyczepności (odczuwana na mokrej nawierzchni) podczas pokonywania zakrętów i przyspieszania w momencie pochylenia. Ponadto stabilność, wygoda, hałas i odczucia jezdne były oceniane jak i szybkość przejazdu na mokrej nawierzchni toru Vizzola, gdzie tester Red-Live.it przejechał cztery szybkie okrążenia na każdej oponie, odrzucając najlepsze i najgorsze wyniki, a następnie wyliczając średni wynik w dwóch przejazdach.
Poniżej znajduje się klasyfikacja końcowa (bez podanych wyników) włoskiego magazynu on-line:
1) Pirelli SCORPION™ Trail II
2) Metzeler TOURANCE™ Next
3) Dunlop Trailsmart II
4) Bridgestone Battlax Adventure A40
4) Continental Trail Attack 2
4) Michelin Anakee III
Zaprojektowana specjalnie dla motocykli turystycznych i dla miejskich enduro ostatniej generacji SCORPION™ Trail II stanowi syntezę najlepszych cech oferowanych przez produkt terenowy i tych oferowanych przez sportowo-turystyczną oponę.
SCORPION™ Trail II to nowa opona Pirelli zaprojektowana specjalnie po to, by sprostać najbardziej wymagającym oczekiwaniom rynkowym. Ma bieżnik o agresywnym wyglądzie wspartym silnymi innowacjami technologicznymi i ważnymi funkcjami takimi jak stabilność nawet przy dużych prędkościach, przyczepność na bezdrożach, prowadzenie, komfort i przyczepność w każdych warunkach jazdy.
SCORPION™ Trail II jest dostępna w następujących rozmiarach:
Przód Tył
120/70 ZR 17 M/C (58W) TL 130/80 R 17 M/C 65V TL
100/90 – 18 M/C 56V TL 140/80 R 17 M/C 69V TL
100/90 – 19 M/C 57V TL 150/70 R 17 M/C 69V TL
10/80 R 19 M/C 59V TL 150/70 R 17 M/C 69V TL (G)
120/70 R 19 M/C 60V TL 160/60 ZR 17 M/C (69W) TL
120/70 ZR 19 M/C 60W TL 170/60 ZR 17 M/C 72W TL
120/70 ZR 19 M/C 60W TL (D) 170/60 ZR 17 M/C 72W TL (D)
90/90 – 21 M/C 54V TL 180/55 ZR 17 M/C (73W) TL
190/55 ZR 17 M/C (75W) TL

Przednia (D): wersja dla Ducati Multistrada 1200 Enduro
Tylna (D): wersja dla Ducati Multistrada 1200 Enduro
Tylna (G): wersja dla BMW F800GS