ETYKIETA OPONY

Rozporządzenie UE wprowadziło wymagania dotyczące oznakowania, które odnoszą się do prezentowania informacji o efektywności energetycznej (oporze toczenia), przyczepności na mokrej nawierzchni i zewnętrznym hałasie opony w celu zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności transportu drogowego. Umożliwia to użytkownikom końcowym dokonanie bardziej świadomej decyzji przy wyborze opony. Rozporządzenie wymaga, aby wszystkie opony wyprodukowane od 1 lipca 2012 r. i sprzedawane w UE od 1 listopada 2012 r. były opatrzone naklejką lub etykietą, którą należy pokazać użytkownikowi końcowemu przed zakupem.

STANOWISKO PIRELLI

Pirelli, idąc za rygorystycznymi procedurami kontroli jakości, z zadowoleniem przyjmuje i w pełni popiera wprowadzenie etykiety opony, uznając ją za świetny sposób na zaoferowanie użytkownikom końcowym większej przejrzystości i pomocy w uzyskaniu informacji przy zakupie nowych opon. Ogólną wartość opony należy jednak oceniać pod kątem pełnej listy czynników (zachowanie zarówno na suchych i mokrych nawierzchniach, zachowanie podczas aquaplaningu, stabilność przy wysokiej prędkości, hamowanie na sucho, trwałość itp.). Wszystkie te parametry są przedmiotem wewnętrznych testów wszystkich opon Pirelli. Ponieważ etykiety nie zawierają pełnej informacji o osiągach opon (np. osiągi zimowe), kluczową w podejmowaniu decyzji zakupowej pozostaje rola doradcy-eksperta serwisu, który jest w stanie polecić odpowiednią oponę dopasowaną do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika końcowego.

label_intro_image
 
 

NIŻSZE
ZUŻYCIE PALIWA

Opór toczenia to siła działająca przeciwnie do kierunku jazdy. Ponieważ opony przyczyniają się nawet do 20% ogólnego zużycia paliwa w samochodzie osobowym i do 35% w ciężarowym, ważne jest, aby osiągnąć jak najniższą wartość tego oporu. Jak to działa? Na skutek obciążenia pojazdu, opona ulega deformacji w obszarze styku z nawierzchnią i rozprasza energię w postaci ciepła. Im większa deformacja, tym większy opór toczenia, a tym samym wyższe zużycie paliwa i większa emisja CO2. W rozporządzeniu Unii Europejskiej dotyczącym etykietowania opon, opór toczenia wyraża się w klasach, od A (najlepsza klasa ) do F (dla pojazdów przemysłowych) i G (dla samochodów, najniższa klasa).
 

REDUKCJA ZUŻ. PALIWA:

3,35%

ZAOSZCZĘDZONE PALIWO:

45.5L

REDUKCJA EMISJI CO2:

108.4KG

ZMIANA KLASY: Z C NA B
SAMOCHÓD: SEDAN – BENZYNOWY
km ROCZNIE: 20.000 km
TRASA: CYKL MIESZANY
RÓŻNICA MIĘDZY OPONĄ KLASY "C" A KLASY "B" OZNACZA ZMNIEJSZENIE LUB ZWIĘKSZENIE ZUŻYCIA PALIWA O OKOŁO 2,5% DO 4,5% DLA SAMOCHODÓW OSOBOWYCH I 5% -8% DLA SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH.

WIĘKSZE BEZPIECZEŃSTWO NA MOKRYCH NAWIERZCHNIACH

Przyczepność na mokrej nawierzchni jest jedną z najważniejszych cech bezpieczeństwa opony i samego samochodu. Doskonała przyczepność na mokrej nawierzchni oznacza krótszą drogę hamowania podczas jazdy w deszczu. Istnieją także inne ważne parametry, które są istotne dla bezpieczeństwa, jednak przyczepność na mokrej nawierzchni została wybrana jako najbardziej istotna podczas porównania różnych opon.
Różnica pomiędzy poszczególnymi klasami oznacza wydłużenie drogi hamowania o ok. 2,6 m* podczas hamowania z prędkości 50 mph (ok. 80 km/h).

*Tüv Süd Automotive, raport z testu opon nr 76247671 rok 2011 (dot. opon Pirelli w rozmiarze 225/50 ZR17)

NIŻSZY
POZIOM HAŁASU

Hałas miejski jest istotnym problemem ekologicznym i zależy od wielu czynników takich jak: natężenie ruchu, rodzaj pojazdu, styl jazdy czy interakcja pomiędzy oponą a drogą.
Wartość wskazana na etykiecie nie dotyczy poziomu hałasu wewnątrz pojazdu, ale na zewnątrz - tego, który przyczynia się do zanieczyszczenia akustycznego środowiska.

  • 1 CZARNA FALA 3 dB (A) poniżej limitu dyrektywy 661/2009
  • 2 CZARNE FALE Spełnia limit dyrektywy 661/2009
  • 3 CZARNE FALE Spełnia limit dyrektywy 2001/43

ZUŻYCIE PALIWA SAMOCHODU JEST POWIĄZANE Z OPOREM TOCZENIA OPONY

BEZPIECZEŃSTWO NA MOKRYCH NAWIERZCHNIACH

POZIOM HAŁASU ZEWNĘTRZNEGO (W DECYBELACH)

+
+
+

Czy wszystkie opony wchodzą w zakres rozporządzenia?
Zasady dotyczą tylko opon do samochodów osobowych (C1), dostawczych (C2) i ciężarowych (C3). Następujące kategorie są wyłączone z zakresu:
  • opona bieżnikowana
  • profesjonalne opony terenowe
  • opony wyścigowe
  • opony kolcowane
  • opony kół dojazdowych
  • opony przeznaczone do montażu w pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy przed dniem 1 października 1990 r
  • opony o indeksie prędkości poniżej 80 km/h
  • opony o nominalnej średnicy obręczy, która nie przekracza 254 mm lub wynosi 635 mm lub więcej

Czy istnieją plany wprowadzenia kalkulatora oszczędności paliwa, pokazującego wpływ opon o różnych oznaczeniach na zużycie paliwa / wydatki na paliwo?
Komisja Europejska rozpocznie prace nad opracowaniem zharmonizowanego kalkulatora oszczędności paliwa, który może zostać ostatecznie opublikowany na stronach internetowych każdego producenta, w celu obliczenia oszczędności paliwa i porównania produktów.

Czy są jakieś plany dotyczące uwzględnienia opon bieżnikowanych?
Planowane jest wprowadzenie wymagań dotyczących oznakowania opon bieżnikowanych, jednak decyzja zostanie podjęta po przeprowadzeniu oceny wpływu przez Komisję Europejską. Komisja przedstawi wyniki tej oceny najpóźniej w marcu 2019 r.

Dlaczego etykiety nie obejmują profesjonalnych opon terenowych?
Takie opony są specjalnie zaprojektowane, aby uzyskać wyjątkowe osiągi w wymagających warunkach i w każdym terenie, co oznacza, że nie powinno się poddawać ich klasyfikacji za pomocą progów i klas.

W jaki sposób zapewnia się zgodność etykiety z regulacją?
Obowiązkiem krajowych organów nadzoru rynku jest ocena zgodności z zadeklarowanymi klasyfikacjami. Procedury weryfikacji opisano poniżej w załączniku IV do rozporządzenia.

Jaka jest różnica między limitem a klasą?
Limit to minimalny dopuszczalny poziom osiągów wymagany dla opon, które mają być dopuszczone na rynek europejski. Klasyfikacja natomiast określa poziom wydajności w określonych warunkach testowych opony w oparciu o jej opór toczenia, zdolność hamowania na mokrych nawierzchniach i ich zewnętrzną emisję hałasu.

Jak przyczepność na mokrych nawierzchniach przekłada się na bezpieczeństwo na drodze?
Przyczepność na mokro odnosi się do bezpieczeństwa opon: odzwierciedla zdolność opony do hamowania na mokrej nawierzchni. Istnieją inne parametry, które są istotne dla bezpieczeństwa (np. zdolność utrzymywania kierunku jazdy, kierowalność, zdolność hamowania na mokrych i suchych nawierzchniach przy wyższych prędkościach, zachowanie w czasie aquaplaningu), ale przyczepność na mokro została uznana za najważniejszy czynnik bezpieczeństwa w Europie.

Jaki jest związek między przyczepnością na mokro a oporem toczenia?
Istnieje wiele różnych charakterystyk opony, które wpływają na jej opór toczenia. Opór toczenia można dostosować poprzez modyfikację niektórych z tych cech, ale niektóre z nich mogą mieć również negatywny wpływ na przyczepność na mokrej nawierzchni. Inżynier projektujący oponę musi więc dokonać tych modyfikacji tak, aby uzyskać optymalną równowagę dla oporu toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni. Jeśli limity oporu toczenia opon zostaną obniżone zbyt restrykcyjnie, może to mieć niekorzystny wpływ na przyczepność na mokrej nawierzchni.

Czym jest opór toczenia?
Opór toczenia jest siłą działającą przeciwnie do kierunku jazdy podczas toczenia się opony. Z powodu obciążenia pojazdu opona jest deformowana w obszarze stykającym się z powierzchnią drogi. To odkształcenie powoduje wewnętrzne straty energii, tak jak gumowa kula uderzająca o ziemię, która nie odbija się tak szybko, jak została wystrzelona. Opór toczenia opony może być wyrażony jako siła (Newton) lub jako współczynnik (RRC). Współczynnik oporu toczenia definiowany jest jako siła oporu (N) podzielona przez obciążenie opony. Zaletą tego współczynnika jest to, że umożliwia on łatwiejsze porównanie opon przeznaczonych do zamontowania w różnych samochodach.

W jaki sposób opór toczenia przyczynia się do zużycia paliwa w pojeździe? Jakie inne czynniki wpływają na zużycie paliwa?
Silnik pojazdu musi zapewniać siłę kompensującą opór toczenia. W tym celu spala paliwo, generując zużycie paliwa. Z reguły zmniejszenie oporu toczenia o 6% zmniejsza zużycie paliwa o 1% w przypadku samochodów osobowych. Wiele innych czynników również wpływa na zużycie paliwa przez pojazd: aerodynamika, masa pojazdu, typ silnika, wyposażenie (np. klimatyzacja), nachylenie drogi, styl jazdy, poziom ciśnienia w oponach, przyspieszenia lub ogólne warunki drogowe.