TRUCK & BUS WORLDSeçimdeki üç önemli etken

TİCARİ ARAÇLAR İÇİN LASTİK SEÇİMİNDE ÜÇ ÖNEMLİ ETKEN
Müşteriler tarafından lastik seçimi genellikle üç etkenden oluşmaktadır; bu etkenler aşağıda ayrı ayrı analiz edilmiştir.

The three key moments in the choice

YENİ BİR ARAÇ SATIN ALIRKEN
Müşteri yeni bir çekici veya treyler ihtiyacı duyduğunda, gereksinimlerine en iyi cevap veren ürünü seçmelidir. Bu seçim aracın gelecekteki kullanım şekline göre olmalıdır. Aracın kullanım alanı ve yüklenilecek yük miktarı, son kararı verirken seçimi genel olarak yönlendirecek en önemli 2 faktördür.
Aracın O.E’leri (Orjinal Ekipmanları) aracın teknik özelliklerine bağlı olarak belirlenmektedir.
Bizim teknik desteğimiz, filo sorumlularını da bu işe dahil ederek, üretici firma tarafından belirlenen aralık içerisinde en uygun ebat ve desenin seçimidir.

ARTTIRILMIŞ PERFORMANS
Araçlarının performansını arttırmayı amaçlayan bir filo sorumlusu, sahip olduğu bir önceki markalı lastikleri göz önünde bulundurarak veya Orjinal Ekipman olarak kullanmaya başladığı lastiklerin performansından edindiği temel bilgilere dayanarak bu seçimini yapacaktır.
Lastiklerin değişim zamanı geldiğinde (hasar durumunda veya aracın kullanım şartları değiştiğinde) filo sorumlusu km performansı, manevra kabiliyeti ve genel kullanım verilerine dayanarak aracının performansını arttırma ihtiyacı hissedecektir.
Filo sorumlusu aynı zamanda araçlarının performansını, yenilenen ürünlerin gelişimine bağlı olarak güncellemek ihtiyacı da duyacaktır.

ESKİMİŞ LASTİKLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ
Araç altındaki lastiklerin ekonomik ömrü tamamlandığında filo sorumlusu lastiklerini yenilemek için bir bir lastik yetkili satıcısına başvurur : eğer aracı benzer koşullarda çalışmaya devam edecekse, normal olarak farklı bir ölçü veya tipteki bir lastik kullanımına ihtiyaç duymayacaktır.
Fakat, bazı durumlarda filo sorumlusu, yeni lastiklerin iyileştirilmiş bir performans sağlayabilme yeteneği hakkında fikir sahibi olmuş ve bu fikirleri göz önünde bulundurarak eski lastiklerine alternatif olacak yeni ürünleri seçmeyi göz önünde bulundurabilir.
Fakat, bazı durumlarda filo sorumlusu, yeni lastiklerin iyileştirilmiş bir performans sağlayabilme yeteneği hakkında fikir sahibi olmuş ve bu fikirleri göz önünde bulundurarak eski lastiklerine alternatif olacak yeni ürünleri seçmeyi göz önünde bulundurabilir.


Lastik gelişimi

Tyre evolution


Neden “iç lastiksiz” lastik?

İç lastiksiz lastiklerin görünümü iç lastik takılı geleneksel lastiklere benzer. Yapisal bakimdan iç lastiksiz lastikler, iç lastiği gereksiz kılan ve liner olarak adlandırılan özel hava sızdırmaz iç lastik tabakasının yanı sıra kolay takılma ve mükemmel hava tutma sağlayan eğimli topuklari ile ayırt edilirler.

AVANTAJLARI

İç lastiksiz lastikler kullanıcılara birçok avantaj sağlarlar. Bunlar aşağidaki şekilde özetlenebilir.

EMNİYET
> Delinme durumunda araç üzerindeki kontrolün sağlanmasınaolanak verecek şekilde, çok yavaş olarak ve sadece lastikteki delikten hava.

KAYBEDER.
> Fren kampanalarının daha çok soğuması sayesinde güvenilir frenleme sağlar.

EKONOMİ
> İç lastiksiz lastikler arızalanmaya karşı daha sağlam ve dirençlidir. Bunun nedeni, iç lastik ve kolanın bulunmaması ve ayrıca farklı kullanımı sonucu fren kampamaları ile topuk arasi mesafenin daha fazla olmasi sonucu daha düşük bir dönme direnci ve daha az isinma eğilimidir.
> Ayrica iç lastiksiz lastiklerde, lastik grubunun daha hafif olmasi, daha fazla yük taşınmasını sağlar.
> Kolay sökme takma:sökme/takma işlemleri çok çabuk ve tek kişi ile yapılabilir.
> Lastiğin sökülmesi sirasinda iç lastiğe zarar verme riski ve buna bağlı iç lastik veya kolan problemleri söz konusu değildir.
> Jant ve lastiği bir bütün olarak düşünürsek, iç lastiksiz set diğerine göre daha ucuzdur.

KONFOR
İç lastik, kolan ve hareketli jant parçalarının yokluğu titreşim olasılığını azaltır.

JANTLAR
Iç lastiksiz jantlar, karmaşık çok parçalı iç lastikli tip jantlardan farklı olarak, topuk oturma yüzeyleri 15o ve daha alçak jant damakları ile tek parça olarak imal edilirler.


Düşük profil lastikler

Yüksek güçteki araç sayısının artması, bu araçlara daha fazla denge, virajlama ve frenlemede mükemmel yol tutuş ve gelişmiş kullanım özellikleri sağlamak üzere tasarlanmış yüksek performanslı lastiklere olan talebin artmasını beraberinde getirmiştir. Bütün bu üstünlüklere, basık seri lastikler takılarak ulaşılabilir.bu lastikler aynı zamanda, yükleme ve boşaltma işlemlerini kolaylaştıran daha düşük platform ve boyutsal sınırlamalar ile yerel yasaların belirlediği yükler içinde kalırken daha büyük yükleme hacmi sağlarlar. Otobüslere takıldıklarında, yolcuların binmelerini ve inmelerini kolaylaştıracak şekilde aracın platform yüksekliğini düşürürler.ultra basık seriler (/60, /70) ile bu yararlar arttırılabilir.


Lastik ölçü değişimleri

Lastiğin ölçüsünün bir diğerine değiştirilmesi oldukça karmaşık bir işlemdir ve her zaman olası değildir. Bu durumda araç üreticisinin önerilerine ve yerel yönetmeliklere uyulmalıdır.

Lastik ölçülerinin uygunluğu hakkında müşterilere önerilerde bulunan teknik ve ticari personele yardımcı olmak açısından filo yöneticilerinin dikkate aldıkları konular aşağıda listelenmiştir.

Takılı lastiğin ölçüsünü değiştirmeden önce, hem lastik hem de araç ile ilgili aşağıdaki noktaların kontrol edilmesi gereklidir.

YÜK KAPASİTESİ
Yeni takılacak olan lastiğin yük kapasitesi, orijinal lastikten daha düşük olmamalıdır veya en azından söz konusu araç için geçerli olan en fazla yüklere uygun olmalıdır.

HIZ
Değiştirilen lastiğin hiz sembolü, aracın en fazla hızını karşilayabilecek şekilde olmamalıdır. Bazi ülkelerde, yasalarla belirlenen hız sınırına uymak yeterlidir.

LASTİĞİN DIŞ ÇAPI
Her araç belirli bir lastik ölçüsü esas alınarak üretilir.

Aracın performansını korumak açısından lastik ölçüsü sadece belli değerler içinde değiştirilmelidir. Lastiğin çapındaki büyüme veya küçülme, hem aracın yüksekliğini hem de araç kilometre sayacını ve takografı etkiler.

İzin verilen değişim ± %5’tir.

LASTİK JANTLARI
Takılacak yeni lastiklerinizin mevcut jantlarınıza uygunluğunu kontrol ediniz. (Bu konuda “teknik veriler” kitapçığına başvurunuz). Uygun değilse jantları değiştiriniz.

ÖLÇÜ
Lastik ve tekerleğin, şasi veya aracın mekanik parçalarının herhangi bir kısmına temas edip etmediğini kontrol etmek önemlidir. Ayrica lastik araçtan dışarı doğru çıkıntı yapmamalı ve yerel araç genişliği kurallarını aşmamalıdır. Genel olarak uyulması gereken en az ara mesafeleri aşağıdaki gibidir

> Dikey boşluk, lastiğin üstü ile davlumbaz arasındaki mesafedir ve tam yüklü bir araç için 70/80 mm olmalıdır.

> Yatay boşluk, lastiğin yanağı ile aracın en yakın kısmı arasındaki mesafedir.

SABİT PARÇALAR (Makaslar, makas askıları, fren kolları) en az mesafe 15 mm olmalıdır.

HAREKETLİ PARÇALAR (Karoseri, çamurluklar, direksiyon/rot) en az mesafe 50 mm olmalıdır.

Direksiyon tekerlekleri tam turda kontrol edilmelidir.

> Tekerleğin fren kampanasına olan boşluğu, tekerlek ile fren kampanasını ayıran mesafedir. Tekerlek serbestçe dönmeli, fren kampanasının havalanmansına olanak sağlanmalıdır. Minimum mesafe 15 mm olmalıdır.

> Çiftli takım lastikler için çift boşluğu, lastiklerin merkez eksenleri arasındaki mesafedir.

Bu konuyla ayrıntılı bilgi “teknik veriler” kitapçığındaki teknik tablolarda bulunmaktadir.

Çiftli lastikler arasındaki mesafe:

> Isının dağılmasına olanak sağlamalıdır.

> Hasara neden olabilecek yabancı maddelerin lastikler arasında sıkışıp kalmasını engellemelidir.

Bu bölüm,farklı lastik ölçüleri için(verilen aks başına) uygun yükleri gösteren tabloları içermektedir. Lastik ölçüsündeki herhangi bir değişikliğin, yürürlükteki bütün yasalara ve söz konusu aracın yapısal özelliklerine uygun olması gerektiği unutulmamalıdır.

UYGUNLUK, YÜKLEME KAPASİTESİNE BAĞLI OLARAK HESAPLANIR.
Lastiklerin kullanım şekline bağlı olarak seçilmesi önemlidir.
Yüksek hacimli taşımacılık için geniş tabanlı basık seriler (/70, /60 serileri) önerilirken, uzun mesafeli taşıma için basık seri lastikler ( /80 ) önerilir.