HAVA SOĞUDUĞUNDA

Pirelli Kış koleksiyonu küçük şehir için araçlarından orta sınıf motor gücüne sahip araçlara, super spor araçlardan SUV’lere kadar zor kış koşullarında kullanım için değişik lastikler sunuyor.

WINTER SOTTOZERO™ 3

Un neumático destinado a vehículos premium de alta gama. Las mejores prestaciones para el invierno.

WINTER SNOWCONTROL™ serie II

Üst düzey araçlar için tasarlanmış özel bir lastik. Zorlu kış koşullarında mükemmel performans sergiler.

WINTER SOTTOZERO™ serie II

Şehir içi ve kompakt araçlar için tutunma, güvenlik ve sürüş konforunu en zorlu kış şartlarında bile garanti edecek şekilde tasarlandı.

SCORPION™ ICE & SNOW

Islak ve karlı zeminlerde mükemmel yol tutuşu ile süper spor ve super lüks araçlar için ideal seçim.

WINTER CARVING™ EDGE

Otomobil ve Modern SUV’ler için tasarlanmış çivi çakılabilen deseni ile en zor hava koşullarında mükemmel çekiş.

SCORPION™ ICE & SNOW

Modern SUV’ler için dizayn edilmiş, agresif ve efektif sırt deseni ile ıslak ve kuru yol şartlarında optimum çekiş ve yol tutuşu.

Pirelli’nin, en uç şartlara da uygun kış lastik özelliklerini inceleyin. Pirelli tarafından tavsiye edilen çeşitli kış lastik modellerinin fiyatlarını kıyaslayabileceğiniz size en yakın olan Pirelli bayiilerini bulun.

Sadece kar yağdığında değil

WINTER SNOWCONTROL  SERIE 3WINTER SNOWCONTROL  SERIE 3

“Aracımı sadece şehir içinde kullanıyorum”, “Bu yıl fazla kar yağmayacak”, “Yavaş sürüyorum”…

Bunlar kış lastiği kullanmayanları kullandıkları en yaygın bahaneler. Çok az araç kullanıcısı hava sıcaklığı 7°C’nin altına düştüğünde, en iyi yaz lastiklerinin bile yol tutuş performansından, denge ve frenleme performansından kaybetmeye başladığının bilincinde. Kış lastikleri, her türlü hava koşulunda, zincir kullanmadan güvenli sürüşü garanti etmek için sonbahar aylarında araca takılmalıdır. Düşük sıcaklıklarda kullanım için formüle edilmiş özel karışımlar ile üretilen kış lastiklerinde suda kızaklama riskini düşürmeye yardımcı olan özel sırt desenleri kullanılmaktadır. Bu durum kar üstünde bile çekiş ve güvenlik sağlarken, gözle görülebilen şekilde kısa frenleme mesafesi (Yaz lastiklerine gore düşük sıcaklıkta yağmırlu koşulda -%10, karlı zeminde -%20) sağlar.

Hava sıcaklığı 7°C’ın altına düştüğünde bir set kış lastiği kullanmak sürüş güvenliğini artırır. Aşağıda Pirelli kış lastiklerinin 7°C’ın altındaki sıcaklıklarda kullanılmasının 7 avantajını görebilirsiniz:

GÜVENLİK

Dış hava sıcaklığı 7°C’ın altına düştüğünde, bu koşullar için geliştirilmiş olduğundan dolayı, ıslak, kuru ve karlı zeminlerde kış lastikleri yaz lastiklerine göre daha güvenli sürüş sağlar.

SUDA KIZAKLAMA RİSKİNDE AZALMA

Özel sırt desen tasarımları sayesinde kış lastikleri, çok iyi su tahliye edebilme kabiliyetine sahip olup suda kızaklama riskini düşürürler. Suda kızaklama, lastikler su tahliyesini yeteri kadar hızlı yapamadığında, aracın su yüzeyinde oluşan su birikintisi üzerinde kayarak kontrol dışına çıkması ile oluşur.

FREN MESAFESİNDE KISALMA

Yaz lastikleri ile karşılaştırıldıklarında, kış lastikleri fren mesafesini düşük sıcaklıkta ıslak zeminde %10, karlı zeminde %20 düşürmektedir.

PERFORMANS

7°C’ın altındaki hava sıcaklıklarında, aynı hızda, kış lastikleri daha iyi bir performans ve sürüş konforu sağlar. Şartlar el verirse, zincir kullanan araçlar yasa gereği 50km/s hızı geçemezken, yüksek hızlarda seyahat etmeyi mümkün kılar.

PRATİKLİK

Sezon başında takılması durumunda, ıslak, kuru ya da karlı zeminlerde sürüş devamlılığını sağlar. Yasalara göre, zincir kullanımına gerek bırakmaz ve aynı zamanda zincir gibi bagajda yer kaplamaz.

TASARRUF

Sezon sonunda, yaz lastiklerinin yerine kış lastiklerini takmak sadece güzenliği maksimum seviyeye çıkarmakla kalmaz, toplam kilometre performansını da artırır.

ÖZGÜRLÜK

Kış lastikleri, sonbahardan ilkbahara kadar, beklenmedik hava değişimlerinden etkilenmeden maksimum sürüş devamlılığı sağlar.

SÜRÜŞ TAVSİYELERİ

Bu bölüm, Pirelli teknisyenlerinin performans ve güvenlik açısından kış lastiklerinden en iyi performansı nasıl alacağınıza dair tavsiyeler içermektedir.

Sakin kullanın
Kar ve Buz üzerinde ani hızlanma, ani direksiyon hareketleri ve frenlemeden kaçınarak çekiş kaybını münümuma düşürebilirsiniz.

Her zaman 4 adet kış lastiği kullanın
Optimum performans ve güvenliğin sağlanması için 4 adet kış lastiğinin aynı zamanda kullanılması çok önemli ve gereklidir. Her zaman aynı markanın aynı yapıya sahip kış lastiklerini kullanın. Aynı ebatta, aynı karakteristiğe sahip sırt deseni olan kış lastiklerini aynı aksa takın. Lastiklere çivi çakılacak olması durumunda, bu uygulama her 4 lastiğe de yapılmalıdır. Doğru yük kapasitesi ve hız koduna sahip lastiklerin kullanımı için araç üreticisinin tavsiyelerine uyunuz.

Lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol edin
Lastik basınçları, lastikler soğukken düzenli olarak kontrol edilmelidir. Lastik basıncındaki düzeltmeler de gene lastikler soğuk iken yapılmalıdır. Hava basınçları, araç üreticisinin önerdiği şekilde ayarlanmalıdır. +20°C hava sıcaklığında 2.0 bar olarak ölçülen lastik hava basıncı, sıcaklığın -5°C’ye düştüğünde 1.74 bar, -20°C’ye düştüğünde ise %20 düşerek 1.59 bar olarak ölçülmektedir.

Lastiğin Hız limitini kontrol edin
Lastiğin yanağında belirtilmiş olan hız kodlarına dikkat edin. Opsiyonel olarak, araç üzerinde, tavsiye edilen hız kodundan daha düşük hız kodunda lastik takılmış olabilir. Bu durumda, AB yasaları hız kodundaki farklılığın araç içinde görünür şekilde belirtilmesini zorunlu kılar.

Diş derinliklerini düzenli olarak kontrol edin
Kış lastiklerinin performansı, lastik diş derinlikleri 4mm’nin altına düşünceye kadar azalmadan devam eder. Bu diş derinliğinin altında kış lastilkerini yeterli performans göstermez. Ancak bu lastikler diş derinlikleri 1.6mm’nin altına düşünceye kadar, gene kış aylarında yaz lastiği olarak kullanılabilir.

Dikkatli şekilde saklayın
Kış lastikleri kullanılmadığı zaman, tercihen jant ile birlikte ve uygun hava basıncı ile saklanmalı ve hava basınçları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Jant olmadan saklanması durumunda, yanakları üzerinde ve 4 adetten fazla lastik üstüste olmayacak şekilde istiflenmelidir. Kış lastikleri her 10.00/12.000 km’de ön-arka yapılarak düzenli aşınması ve daha uzun kullanım sağlanabilir.

SONBAHAR GELDİĞİNDE AŞAĞIDAKİLER YAPILMALIDIR!Yaz lastiklerinizi Pirelli kış lastilkeri ile değiştirin.

Aracınızın soğutma sistemine antifriz ilave edin (%50 su %50 antifriz karışımı).

Frenlerinizin durumunu kontrol ettirin.

Camsuyu seviyesini kontrol edin ve gerektiği yerde antfriz ekleyin.

Farlarınızı kontrol ettirin.

SEZON TAVSİYELERİ

Daha fazla bilgi için 7 cevap

1) Şehir içinde oturuyorum ve yokuşsuz yollar kullanıyorum. Kış lastiği kullanmama gerek var mı?

7°C’ın altındaki hava sıcaklıklarında ya da Ekim – Mart ayları arasındaki zaman diliminin büyük kısmında, kış lastikleri yaz lastiklerine göre çok daha iyi yol tutuşu sağlarlar. Soğuk aylarda, yaz lastiklerinin üretiminde kullanılan karışımlar sertleşir yol tutuşu, çekiş ve frenleme kabiliyetlerinde azalma görülür.

2) Kış lastikleri daha pahalı, neden kış lastiği satın almalıyım?

Kış lastiği kullandığınızda, bir set de yaz latiğiniz olacağı için ödediğiniz ücretin daha fazla olacağı doğru, fakat kış lastiklerini kullandığınız zaman diliminde yaz lastiklerinizi uygun koşullarda muhafaza etmeniz durumunda toplam kullanım ömrünün uzadığını göreceksiniz.

3) Eğer kış lastikleri yaz lastiklerine göre daha iyi performans gösteriyorsa, neden kış lastiklerini tüm yıl boyunca kullanamıyorum?

Kış lastikleri, hava sıcaklığı 7°C’ın altına düştüğünde mükemmel performans göstermek üzere geliştirilmiştir. Yaz aylarında, kullanılan karışımları yaz lastiklerine göre daha yumuşak olan kış lastiklerinin kullanımı, lastkilerin erken aşınmasına ve dolayısıyla daha düşük performans göstermesine neden olacaktır.

4) Kış lastikleri sadece karlı havalarda mı kullanılabilir?

Kış lastikleri karlı havalarda çok iyi performans gösterirler, fakat bunun yanında soğuk aylarda ıslak ve kuru zeminlerde yaz lastiklerine göre daha iyi performans gösterirler. Kış lastiklerinin sırt desenleri yaz lastiklerine göre suda kızaklama riskini düşürecek şekilde dizayn edilmiştir.

5) Sadece çeker aksa 2 adet kış lastiği takıp diğer aksta yaz lastiklerini kullansam doğru olur mu?

Bu şekilde kullanımı, lastik üreticileri tavsiye etmemektedir. Gerçekte, önden çekişli bir aracın sadece ön aksına kış lastiği takmak aracın kontrolünü kaybetme riskini yükseltmektedir. Araç arkadan itişli ve sadece arka aksa kış lastiği takılması durumunda ise virajlarda aracın kontrolünü kaybetme riski yükselmektedir. Son olarak da, kış lastiklerinin çeker aksa takılmaması durumunda aracı karlı ve buzlu zeminde hareket ettirmek oldukça zorlaşmaktadır.

6) Kış lastiği kullanmam durumunda, zincir kullanımında olduğu gibi hızımı yaz lastikleri ile kullanımıma göre çok fazla düşürmem gerekir mi?

Hayır. Zincir takılı iken izin verilen maksimum hız saatte 50km’dir. Bazı kış lastiklerinde ise 270 km/s (Hız kodu W) hızına çıkılmasına bile olanak sağlanmaktadır. Tabiki de otoyol kurallarını ve hava şartlarını da gözönünde bulundurmanız gerekmektedir.

7) Sonbahar ve kış aylarını yaz lastikleri ile geçirmem durumunda aracımı kontrol etmekte zorluk yaşar mıyım?

Kış lastiği kullanımı, ıslak zeminde fren mesafesini %10, karlı zeminde ise %20 oranında kısaltmaktadır. Bu nedenle, 7°C’ın altındaki hava sıcaklıklarında daha çabuk durur ve aracınızı daha rahat kontrol etme imkanına sahip olursunuz.