PIRELLI LASTİK BİLGİSİ

 

Lastiğin işlevleri hakkında daha fazlasını keşfedin PDF indirin

Lastik teknolojisinde yüzyılı aşan bir zaman diliminde elde ettiği tecrübe, Pirelli’ye geliştirdiği ürünlerde güvenlik, uzun kullanım ömrü, konfor ve çevreye saygı kriterlerini biraraya getirme olanağını veriyor. Pirelli lastikleri, mükemmel performansın yanında, aracın performansı açısından daha iyi bir algılama sağlayabilmek için sürücü ile mükemmel bir iletişim sağlar.

Pirelli lastikleri, mükemmel performansın yanında, aracın performansı açısından daha iyi bir algılama sağlayabilmek için sürücü ile mükemmel bir iletişim sağlar. Lastikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu bölümü okumanızı öneririz.

İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan lastik modellerini seçebileceğinizden emin olabilmeniz için Pirelli lastiklerinin ölçüleri ve ömrü ile ilgili detayları ve tüm diğer özelliklerini inceleyin. Lastik 24 modelleri arıyor musunuz? 215 lastik modellerinin özellikleri hakkında daha fazla bilgi istiyor musunuz? Aşağıda belirtilen açıklamalara ulaşarak size en uygun olan ürünü tespit edebilirsiniz.


LASTİK ÖLÇÜSÜ HAKKINDA HER ŞEY:

 • PASSENGER
  CAR

 • PASSENGER
  LIGHT TRUCK TIRES

 • TEMPORARY
  SPERE TIRES

LASTİK SERVİS AÇIKLAMASI

Lastik ölçü açıklamasının dışında, lastikler yük indeksi ve Hız kodu ile de ayırt edilebilir.

HIZ KODU
Hız kodu, lastik üreticisi tarafından belirlenen kullanım şartları altında lastiğin yük indeksine bağlı olarak değişen yükü taşıyabileceği (210 km/s hızın üzerindeki yükler hariç) maksimum hızı belirtir.

YÜK İNDEKSİ

Yük kodu, lastik üreticisi tarafından belirlenen kullanım şartları altında, lastiğin hız koduna bağlı olarak değişen, taşıyabileceği maksimum yükü (210 km/s hızın üzerindeki yükler hariç) belirten sayısal bir değerdir.

 

 

 

 

YOLDAKİ GÜVENLİĞİNİZ

Aracınızı kullandığınız yolda geçerli olan kurallara herzaman uyunuz, herzaman dikkatli olunuz ve diğer sürücülere saygı gösteriniz. Aşağıda güvenli sürüş, servis maliyetlerinden tasarruf, lastik ve yakıt hakkında birkaç tavsiye bulabilirsiniz. Aracını sportif kullanan sürücülere şunu hatırlatmak isteriz: yollar yarış pisti değildir.

Bilinçli ve duyarlı kadın sürücülere öneriler!

Hareket etmeden önce: Koltuk, ayna ve direksiyon ayarlarınızı tekrar kontrol edin. Oturma pozisyonunuz önemlidir, koltuğunuz dik olmalı ve arkanıza yaslandığınızda bilekleriniz direksiyonun en üst noktasına gelecek mesafede ayarlanmalıdır.
Ön cama görüşünüzü engelleyen aksesuvarlar koymayın. Emniyet kemerinizi mutlaka takın ve kısa farlarınızı açın.

Topuklu ayakkabılar: Pedalları hissetmenize ve gerektiğinde ani hareket etmenize engel olacak ince ve uzun topuklu, altı kaygan, kalın tabanlı bot ve ayakkabılar sürüş güvenliğine tehdit oluşturur. Otomobilinizin bagajında duran spor bir ayakkabı size güvenli bir sürüş sağlar.

Araç takip mesafesi: Önünüzdeki aracı, ani fren yapması halinde güvenli bir şekilde duracak mesafeden takip edin. Güvenli mesafe hızınızın metre cinsinden yarısıdır.
Yoğun trafikte önünüzdeki araçla aranıza girenlere aldırmadan bu mesafeyi korumaya devam edin.

Hızınıza uygun şerit: Sabırsız sürücüler tarafından rahatsız edilmek istemiyorsanız şeridinizi hızınıza uygun seçin.

Gözlerinizi yoldan ayırmayın: Düz sürüşte yola daha iyi hakim olabilmek için kullandığınız aracın burnuna değil, daha ileriye bakmalısınız.
Seçme şansınız varsa ileriyi görmenizi engelleyen ticari araçları değil, otomobilleri takip edin.
Viraj alırken yine kullandığınız araca değil viraj çıkışına bakın, bu virajın keskinliğini hissetmenizi ve daha kolay dönmenizi sağlar.

Yolunuzu kolaylıkla bulun: Nereye nasıl gideceğinizi planlamanıza yardımcı olacak navigasyon, internet, cep telefonu gibi cihazlardan faydalanın ve bunları dikkatinizi dağıtmayacak şekilde kullanmaya dikkat edin.
Telefon konuşmalarınızda mutlaka kulaklık veya bluetooth cihazı kullanın.

Yola devam:Ülke genelinde 7/24 yol yardımı hizmeti alabileceğiniz bir firmanız olsun. Bunu lastik veya otomobil hizmeti alarak ücretsiz temin edebilirsiniz.
Pirelli’den lastik almanız halinde “Yola Devam” hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Çocuğuyla seyahat edecek kadın sürücüler nelere dikkat etmeli?

0-12 yaş arası çocuklarınızı mutlaka arka koltukta oturtun ve emniyet kemerini takın. Çocuğunuz yalnız başına oturamayacak kadar küçükse mutlaka yaş, kilo ve boyuna uygun oto çocuk koltuğu edinin.
Araç kapılarının kilitli ve camların kontrolünüzde olmasına dikkat edin. Yol boyunca bebeğinizin ihtiyaç duyabileceği şeylerin bir listesini oluşturun ve hazırlıklarınızı bu listeye bakarak yapın.
Sıcak havalarda yaptığınız yolculuklarda çocuğunuzun yeteri kadar sıvı almasını sağlayın. Bebeğiniz uyuyor olsa bile asla arabada yalnız bırakmayın.

Yakıt tasarrufu ve çevreye duyarlılık adına nelere dikkat etmeli?

Kontrollü sürüş: Kontrollü hızlanmak, ani frenleme ve hızlanmadan kaçınmak sürüş güvenliği kadar yakıt ekonomisi açısından da önemlidir.

Lastiğe dikkat: Aracınıza uygun, üstün güvenlik ve yakıt tasarrufu sağlayan, çevreye saygılı “yeşil” lastikleri tercih edin. Lastiklerinizi doğru basınçta kullanın.
Düşük basınçlı lastikler, yüksek dönme direnci sebebiyle çabuk aşınır ve yakıt tüketimini artırır.

Düzenli bakım: Aracınıza düzenli bakım yaptırın. Bakımı düzenli yapılmayan araçlar sadece yakıt tüketiminin artmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda sürüş güvenliğinizi de tehdit edebilir.
Kış şartlarında araç kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Kışın kış lastiği kullanın: Sıcaklık 7°C’nin altına düştüğünde kış lastiklerinizi taktırın, kendinizi ve ailenizi zorlu kış koşullarından koruyun.

Kışın hareket etmeden önce: Sileceklerinizin cama yapışmadığından emin olun. Eğer camlarınız buzlandıysa, motoru düşük devirde bir süre çalıştırarak buzlanmanın geçmesini bekleyin. Kaygan zeminde aracınızı hareket ettirmek için yavaşça gaz verin. Eğer zemin çok kaygansa ikinci viteste kalkmak işe yarayabilir. Yine kaygan zeminde her tür sert ve hızlı hareketten kaçının, her tür hareketi yavaş yapın.

Fren yaparken: Eğer aracınız bir ABS fren sistemine sahip değilse, kaygan ve buzlu zeminlerde frene hafifçe ve aralıklarla basmak ve kontrollü hareket etmek gerekir.
Aracınız ABS fren sistemi donanımına sahipse etkin bir frenleme için fren pedalına tam basınç uygulayın. Aracınızın kayması halinde, savrulmayı engellemek için direksiyonunuzu mutlaka kayma yönüne çevirin.

Uzun yol sürüşüne çıkmadan neler yapmalı?

Uzun yolda araç kullanmak, şehir içinde araç kullanmaktan farklı bir tecrübedir.
Aracınız uzun yola hazır olmalı. Öncelikle aracınızın periyodik bakımını yaptırın ve sürüş güvenliği ile sürüş konforuna etki edebilecek tüm kontrolleri yaptırın.
Lastik basıncınızın doğru seviyede, lastik diş derinliğinizin 1.6 mm’nin üstünde olduğundan emin olun.

Islakta güvenli sürüş

Islak zeminde karşılaşılabilecek en büyük tehlikelerden birisi suda kızaklamadır. Bu tehlikeyi nasıl bertaraf edebilirsiniz?
Suda kızaklama lastiğin su birikintisi içinde “yüzmesine” ve ani tutunma kaybına neden olur.
Bu durum, genellikle su tahliyesinin zayıf olduğu kötü yollarda ortaya çıkan ve oldukça ıslak yol yüzeyi ya da büyük su birikintileri nedeniyle oluşan çok tehlikeli bir durumdur.
Bu gibi durumlarda, lastiğin sırt deseninde bulunan kanallar, lastiğin altındaki suyu yeteri kadar hızlı tasfiye edemez ve aracınız aniden su içinde “yüzmeye” başlar.
Lastiklerin sırt deseni, mümkün olan en iyi sürüş devamlılığını sağlamak için, maksimum seviyede suyu en kısa zamanda tasfiye etmek üzere tasarlanmıştır.
Suda kızaklamanın mantığını açıkladığımıza göre, bu durumla nasıl başa çıkılacağı hakkında bir kaç tavsiye verebiliriz.
Suda kızaklama durumunda lastiğin ye rile teması kesilmiş olduğundan frene basmanın herhangi bir olumlu etkisi olmaz.
Hatta aracın aniden tekrar yola temas etmesi durumunda aracınızı kontrol etmenizi zorlaştırıp yoldan çıkmanıza bile neden olabilir. Yapılacak en iyi şey, ayağınızı gaz pedalından tamamen çekerek suda kızaklamaya başlandığında, motor devir hızının aniden yükselmesine engel olmak ve direksiyonu mümkün olduğunca sabit tutup yol ile yeniden temasa geçildiğinde aracınızın doğru yöne gitmesine çalışmaktır.

Kış döneminde güvenli sürüş

Telaş etmeden sürün Sürüş esnasında, kar ya da buz üzerinde tutunma kaybı riskini en aza düşürmek için ani hızlanma, ani direksiyon hareketleri ve frenlemeden kaçının.

Her zaman dört adet Kış lastiği kullanın
Optimum performans ve Güvenlik seviyesini sağlamak için, dört lastiğin de aynı olması çok önemlidir. Her zaman aynı marka ve yapısal özelliklere sahip dört adet kış lastiği kullanın. Aynı ölçüye, kullanım karakteristiğine, sırt desenine ve diş derinliği seviyesine sahip lastikleri aynı aksa takın. İzin verilen yerlerde çivi kullanımı da gene her dört lastiğe de uygulanmalıdır.
Doğru yük ve hız koduna sahip lastikleri kullanmak için araç üreticilerinin tavsiyelerine uyunuz.

Lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol edin
Lastik hava basınçları düzenli olarak kontrol edilmelidir ve bu kontroller her zaman lastikler soğukken yapılmalıdır. Gerekli durumlarda hava basınçları lastikler soğuduğunda tekrar kontrol edilmeli ve düzeltilmelidir. Araç üreticisinin tavsiye ettiği basınç seviyelerine uyulmalı ve bu basınç seviyelerinin dış hava sıcaklığına göre değişebileceği unutulmamalıdır. +20°C sıcaklıkta 2.0 bar olarak ölçülen lastik hava basıncı, -5°C sıcaklıkta 1.74 bar olarak ölçülmektedir.

Hız kodlarını kontrol edin
Lastiğin yanağında belirtilen hız kodlarına dikkat edin. Bazen üretici firmalar araçlara, olması gerekenden daha düşük hız koduna sahip lastikler takabilirler. Bu durumlarda, Avrupa Regulasyonları hız limitindeki düşüşün aracın içinde görünecek bir yere (Ön cam ya da gösterge paneli üzerine) not edilmesini şart koşmaktadır.

Diş derinliklerini kontrol edin
Kış lastikleri, 4mm diş derinliğine kadar yeterli performans gösterir. 4mm diş derinliğinin altında ise kış koşullarında kullanım için elverişli olmazlar, fakat yasal diş derinliği sınırı olan 1.6mm diş derinliğine kadar yaz lastiği olarak kullanılabilirler.

Lastiklerinizi uygun koşullarda saklayın
Kış lastiklerinin kullanılmadığı sezonlarda, tercihen jantlı ve doğru hava basıncına sahip olarak saklanmalı ve hava basınçları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Janttan sökülerek saklanması durumunda, yanakları üzerinde, ağırlık nedeniyle deforme olmamaları için, dört adetten fazla olmayacak şekilde üstüste saklanabilirler.

Lastiklerinize rotasyon yaptırın
Kış lastiklerinizi 10,000/12,000 km’de bir doğru şekilde rotasyon yaptırın.

Eko sürüş

“Yeşil Performans” teknolojisi yakıt tüketiminde azalma ve dolayısıyla da çevreye olan etkide azalma anlamına gelmektedir. Fakat bu durum büyük ölçüde sizin sürüş alışkanlıklarınıza bağlıdır. Aşağıda Pirelli “Yeşil Performans” lastiklerini kullanarak men yüksek seviyede tasarruf yapmak için bazı tavsiyeler bulabilirsiniz.

 • Lastik hava basınçları, özellikle uzun yolculuklardan önce, düzenli olarak kontrol edilmelidir. Doğru hava basıncına sahip olmayan lastikler daha fazla dönme direncine maruz kalır ve aracınız daha fazla yakıt tüketir.
 • Ne kadar hızlı giderseniz o kadar yüksek bir aerodinamik kuvvete maruz kalırsınız. Dolayısıyla yakıt tüketimi de artar.
 • Daha “yumuşak” bir sürüş tarzı benimseyin, ani hızlanma ve frenlemelerden kaçının.
 • Bir üst vitese mümkün olduğunca çabuk geçin.
 • Motorun düşük viteste çalışmasına izin vermeyin.
 • Araç klimasını dikkatli kullanın ve eğer gereksizse tüm elektrikle çalışan cihazları kapatın, örn; arka cam rezistansı.
 • Eğer kullanılmıyorsa, bagaj ve bisiklet taşıyıcısı gibi aksesuarları çıkartın. Bu aksesuarlar aracın aerodinamik performansına negatif etki ettiğinden yakıt tüketimini artırır.
 • Aracı fazla yüklemeyin ve bagajdaki gereksiz eşyalarınızı boşaltın.
 • Hareket etmeye hazır olmadan motoru çalıştırmayın.
 • En son ne zaman aracınızın rot ayarlarını kontrol ettirdiniz? Lastik bayisi tarafından düzenli olarak yapılan kontrol, yakıt tasarrufunun önemli faktörlerinden biri olan düzgün çalışmayı garanti eder.

Frenleme

Herkes dönüş esnasında frene basılmaması gerektiğini bilir. Buna rağmen, önünüzdeki araçlara dikkat ettiğinizde, neredeyse herkesin virajın ortasına kadar pedaldan ayağını çekmeden frene bastığını göreceksiniz.
Halbuki dönüş yörüngesi, frene basılı şekilde gidilen bu süreçte belirlenmektedir.
Bu şekilde kullanmak, lastikler üzerindeki baskıyı iki katına çıkarmakta ve frenleme kuvvetine zıt bir kuvvet yaratamktadır.
Tüm bu kuvvet ve basınçların birleşimi aracın sürüş kararlılığını ve dolayısıyla yol tutuşunu zora sokar.
Bu nedenle, frenlemeyi daha önce yaparak zamanında yavaşlamak ve en önemlisi, lastikler düz konumdayken fren yapmak sürüş güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Off road kullanım şartlari

Off-road şartlarında güvenli ve başarılı sürüş için bilgi ve yetenek gereklidir. Farklı koşullar için kullanılan özel teknikleri ve aracınızın kapasite ve limitlerini bilmek çok önemlidir, ancak en önemli unsur aracınızda takılı olan lastiklerdir.

Lastikler genellikle zorlu bir durumdan kurtulmanız ya da orada sıkışıp kalmanız arasındaki farkı belirler. Bu sayfadaki bilgiler Pirelli lastiklerinden maksimum performansı almanızı sağlamayı amaçlar. Farklı koşullardaki sürüş teknikleri ile ilgili hazırladığımız bilgilerin ihtiyacınız olan zor durumlarda size yardımcı olacağını umuyoruz.

MUD
Yumuşak çamurlu zemine yaklaşırken, aracı aşırı hızlanmadan dolayı kaydırmadan hızınızı yavaşça artırın (2. veya 3. viteslerde). Çok hızlı giderseniz zıplama ya da kontrolü kaybetme, çok yavaş giderseniz ise hızınızı kaybederek saplanma riski ile karşı karşıya kalırsınız.
Yoğun çamurda en zorlu şartlar, zeminde oluklaşmış kanallarla ve aks derinliğinde çukurlarla karşılaştığınızda oluşur.

Eğer izler içine girmek için fazla derinse, bunları ortalamaya çalışın.
Böylece araç altının çamur üstünde sürüklenmesiyle aracın hız kaybetmesini ve çamura saplanmasını önleyebilirsiniz. Her zaman istikrarlı bir hız tutturmaya çalışın.

Oluklu kanalların olduğu bölgelerde aracı kullanırken, hızınızı değiştirin ve direksiyonu sağa-sola oynatın.
Bu lastiğin omuzlarındaki dişlerin tutunmasını ve izlerin kenarını dişlemesini sağlar.

SNOW
Hafif karlı yol koşullarında lastikler yüzey kabuğunu yaracak ve aşağıdaki yüzeyde tutunacaktır.
Aracı yüksek viteste kullanın ve birden hızlanma ve ani frenlemeden kaçının. Derin karda motoru aşırı zorlamaktan kaçının, düşük viteste ve az gaz vererek ilerleyin; bu durum lastiklerin kaymak yerine zemini dişlemesine ve tutunmasını sağlayacaktır.
Çok zorlu koşullarda zincir takmak yararlı olabilir.

ROCK
Taşlı zeminde başarılı olma yeteneği diferansiyele, vites sistemine ve frenlere zarar vermeden mümkün olan her zeminde aracın yerden yüksek tutulmasıyla gerçekleşebilir.
Taşlı eğimlere tırmanırken tork güçten daha önemlidir. Bu sebeple birinci veya ikinci vitesleri kullanmak daha uygundur. Lastiklerin kaymasını önlemek için gazı hafif verin.

SAND
Yumuşak kumda yüksek viteste yüksek dört çekiş sistemiyle (high) ilerleyin, bu durum hızınızı muhafaza etmenizi sağlayacaktır.
Eğer araç kuma saplanırsa veya yavaşlarsa düşük moda geçin (low). Aracınızda “low” ayarı yoksa vites düşürün. Yumuşak ve seyrek kum çekiş gücünü olumsuz yönde etkiler ve devamlı hız gerektirir.

SU
Sulu alanlardan geçerken, elektrik sisteminizin korunmuş olması çok önemlidir. Hassas parçalar üzerindeki silikon bazlı yağlama işlemi iyi bir metod olarak düşünülebilir. Elbetteki hava girişinin sudan korunmuş olması çok önemlidir. Motora su girmesi motorun hasar görmesi ve çalışmaması anlamına gelecektir ve bunun sonucunda yüksek tamir masrafları gerekecektir. Su birikintisine girmeden önce yol ve su durumunu iyi analiz etmek çok önemlidir.

Göz önünde bulundurulması gerekenler:

 • Nehir akıntısında olduğu gibi, hızlı akış temiz alüvyonsuz su olduğu anlamına gelir. Ağır akış ise derindeki düşük alüvyon seviyesi anlamına gelir.
 • Suyun derinliğini ve alüvyon seviyesini kontrol ediniz. Buna ek olarak ilerleyişinizi engelleyebilecek delikleri ya da büyük taşları da kontrol ediniz.
 • Birikintilere giriş ve çıkışlarda yakından dikkatle bakınız, çıkışlarda az bir hıza sahip olacağınızı aklınızdan çıkarmayınız.
 • Su geçişlerinde 2. vitesi kullanınız.

Çoğu kez aracı tam gaz kullanmak gerekir.

TYRE PRESSURES

LASTİK HAVA BASINÇLARI

Off-Road yol koşullarının tamamına yakınında lastik hava basınçlarınızı normal değerlerinde kullanabilirsiniz. Fakat zorlu koşullarda lastiğin yere bastığı yüzeyi genişletmek için basınç seviyesi düşürülebilir.

Hiçbir zaman 16psi altında hava basıncı kullanmayın.
Lastiklerinizi olabildiğince çabuk normal basınç seviyesine getirin. Hiçbir koşulda 50mps hızı geçmeyin.

LASTİKTE UZUN ÖMÜR

Kendi güvenliğiniz için en az ayda bir kez lastik hava basınçlarını kontrol etmeniz önemlidir. Hasar ve düzensiz aşınmayı kontrol edin çünkü doğru olmayan hava basıncı seviyesi, rot bozukluğu, balanssızlık ve süspansiyon bozuklukları Pirelli lastiğinizin genel performansını etkiler ve sürüş güvenliğinizi tehlikeye sokar. Her zaman en yakın Pirelli yetkili satıcısına lastiklerinizi kontrol ettirin. Lastikler aracınız ile yol arasındaki tek temas noktasıdır, dolayısıyla onları iyi durumda tutun.

Lastik Basıncı

Lastilkerinizin doğru şekilde bakım görmesi çok önemlidir. Hava ücretsiz ve lastiklerinizin uzun ömürlü olması hususunda son derece önemli bir kriterdir.
Yetersiz hava basıncı lastik hasarlarının en önemli sebebidir. Uzun ömür ve sonuç olarak mükemmel performans, yakıt tasarrufu başta olmak üzere önemli ekonomik avantajlar sağlar.
Doğru basınç seviyesi, fren mesafesini kısaltarak aynı zamanda aracınızın manevra kabiliyeti de artırır.
Lastiklerinizi doğru basınç seviyesinde tutmak için aylık kontroller mutlaka yapılmalıdır.
Bu kontroller lastiklerinizin ve sizin güvenliğiniz açısından oldukça önemli ve kolay uygulamalardır.

Lastik Hava Basıncının Kontrol edilmesi

Lastik hava basınçlarını her zaman lastik soğuk iken kontrol ediniz. Yapılması gerekenler şunlardır:

 • Lastik sibop kapağını çıkartın.
 • Basınç ölçeri sibop ucuna takın ve hava basıncını kontrol edin.
 • Tavsiye edilen basınç seviyesine gelinceye kadar hava ekleyin.
 • Eğer çok fazla hava basarsanız, bir miktar havayı boşaltın ve ikinci adımdan devam edin.
 • Sibop kapağını kapatın.
 • Bu işlemleri, yedek lastik de dahil olmak üzere tüm lastiklere uygulayın. (Yedek lastiklerin basıncı, araç üzerinde takılı olan lastiklerin hava basıncından bir miktar daha yüksek olmalıdır; +0,2 – 0,3 bar (+3 - +4,5 psi))
 • Lastik üzerinde, lastiğe zarar verebilecek yabancı cisimlerin olmadığına emin olun.
 • Lastik sırtının yanakla bağlandığı kısmı ve lastik yanaklarını kesik, dışbükeylik ve başka herhangi anormalliklere karşı kontrol edin.

 

 

 

 

 

Koruyucu Bakım İçin Ön Öneri

Performans ve sürüş güvenliği Pirelli için en önemli iki kriterdir, dolayısıyla sizinle güvenliğiniz için yararlı olacağını düşündüğümüz birkaç küçük ayrıntıyı paylaşmak isteriz.

 • Lastik hava basınçları periyodik olarak, lastikler soğuk durumdayken kontrol edilmelidir (Yedek lastik de dahil olmak üzere).
  Hava basınçlarını hiçbir zaman kullanımdan dolayı lastikler ısınmışken kontrol etmeyiniz, çünkü lastiğin ısınması içindeki havayı da ısıtacak ve basınç seviyesini soğukken olduğundan daha yüksek seviyeye çıkartacaktır.
 • Lastikler, sadece bir tarafı aşınmış olsa bile, aşınma işareti seviyesine indiğinde değiştirilmelidir.
 • Araç rot ayarlarını periyodik olarak kontrol edin.
 • Lastik balanslarını periyodik olarak ve titreşim oluştuğunda kontrol edin. Daha sonra da 2. Adımdan devam edin.
 • Darbe ve deformasyon oluşması durumunda lastiğin içini de kontrol ettirin.
 • Aracınızın lastiklerini yağ, çözelti vs. Gibi kimyasalların üzerine gelecek şekilde park etmeyin. Bu kimyasallar lastiklerinize zarar verir.
 • Lastiğin yapısal olarak izin verdiği hız ve yük indeksine uyun.
 • Radyal lastikler (Yeni olsa bile) her zaman arka aksa monte edilmelidir; kış lastikleri ya da çivi takılı lastikler bütün her iki aksa da takılmalıdır.
 • Sürüş hıız ve stili lastik ömrünü doğrudan etkiler.
 • Genel lastik durumunuzu düzenli olarak güvenilir bir bayiye ya da Pirelli personeline kontrol ettirin.

Lastik Rotasyonu

Lastik rotasyonu, lastik ömrünü uzatan ve düzgün aşınma sağlayan basit ve etkin bir yöntemdir.

Lastik Rotasyonu

RUNFLAT TEKNOLOJİSİ

STANDART LASTIK - şişirilmiş lastik / söndürülmüş lastik
PIRELLI RN FLAT LASTIKLER - şişirilmiş lastik / söndürülmüş lastik

PERFORMANS, GÜVENLİK VE HUZUR

 

Run Flat lastikler güvenlik demektir. Bu teknoloji ile üretilen lastikler, acil durumlarda aracınızı daha iyi kontrol etmenizi ve hava basıncında önemli seviyede düşüş olması durumunda bile güvenli sürüşe devam etmenizi sağlar.

Rub Flat lastikler ile hasar halinde bile sürüşe devam edebilirsiniz. Yani, çok yağmurlu bir havada lastiğiniz hasar görse bile, Pirelli Run Flat teknolojisi sayesinde yedek lastikle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bunun yerine sınırlı bir zaman içinde aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Acil durumda maksimum güvenlik seviyesini devam ettirmek için, Run Flat lastikler belirli hız ve mesafe parametrelerine uyularak kullanılmalıdır (80km/h ve 80km ya da 50mph ya da 50 mil). Bu kısıtlamalardan dolayı, basınç kaybı halinde kullanıcıya uyarı gönderecek Lastik hava basıncı izleme sistemi kullanılması bu araçlarda zorunludur.

 

KULLANIM ŞARTLARI

 

Run Flat lastikler takıldıkları araçların teknik özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Dolayısıyla, Run Flat lastikler sadece bu özelliklere sahip olarak üretilen araçlarda kullanılabilir.

Run Flat lastikler mutlaka Lastik Hava Basıncı İzleme Sistemi ile birlikte kullanılmalıdır. Lastiklerin takılması ve Basınç izleme sisteminin montajı yetkili bayiler tarafından yapılmalıdır.

Pirelli, basınç kaybı yaşandıktan sonra, Run Flat lastiklerinin 80 km (50 mil) mesafeye kadar 80km/s (50mph) hızla kullanılabileceğini garanti eder. Kullanım ve güvenlik klonularında her zaman araç üreticilerinin tavsiyelerini göz önünde bulundurunuz.

Düşük hava basıncı uyarısı geldikten sonra, diğer lastiklerin ve basınç izleme cihazının durumu bir yetkili bayi tarafından kontrol edilmelidir.

Bir lastik, hasarlandıktan sonra ne kadar süreyle ve hangi şartlarda kullanıldığı bilinemeyeceği için tamir edilmemeli, yenisi ile değiştirilmelidir.

Hasarlı ya da düşük hava basıncı ile kullanılmış Run Flat lastikler, hemen, aynı yük indeksi ve hız koduna sahip yeni bir Run Flat lastik ile değiştirilmelidir. Pirelli farklı yük indeksi ve hız kodunda sahip lastiklerin aynı araca takılmasını kesinlikle tavsiye etmemektedir.

Basınç kaybı yaşandıktan sonra, jantlar da hasarlanmaya karşı kontrol edilmelidir. Hasarlanmış ya da deforme olmuş jantlar yeni bir Run Flat lastik takılmadan once mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir.

 

Run Flat lastikleri standart bir jant ile kullanmak mümkün müdür? Eğer takılabiliyorsa, Run Flat lastiğinin özelliklerini göstermeye devam eder mi?

Run Flat lastikleri standart jantlar ile kullanmak mümkündür, fakat Pirelli Run Flat lastiklerin kullanımı için özel olarak üretilmiş jantları kullanımını tavsiye eder çünkü bu jantlar, lastik hava basıncı sıfıra düştüğü durumlarda bile lastiğin janttan çıkmasını engelliyor. Standart janta takılan bir Run Flat lastiğin sıfır hava basıncı ile kullanılması durumunda, eğer Basınç sensörü ile birlikte kullanılıyorsa, lastik Run Flat özelliklerinin tamamını gösterecektir. Basınç sensörü, sürücünün hava kaybından haberdar edilmesi açısından kesinlikle gereklidir.

Standart lastikler Run Flat lastikler için üretilen jantlar ile kullanılabilir mi? Eğer kullanılabiliyorsa, Run Flat lastik özelliklerini gösterir mi?

Standart lastikler Run Flat lastikler için üretilen jantlara takılabilirler fakat bu durumlarda Run Flat lastilkerin özelliklerini göstermezler.

Eğer Run Flat lastiklerimden bir tanesi hasarlanırsa, onu standart lastik ile değiştirmemde problem olur mu?

Pirelli, aynı aksta kullanılsa bile, araç üzerinde Run Flat ve standart lastiklerin birarada kullanılmasını tavsiye etmez. Run Flat lastikler, hasar durumunda lastiklerinizi kontrol ettirebileceğiniz ve gerekiyorsa yeni bir Run Flat lastik ile değiştirebileceğiniz yetkili satıcıya kadar gitmenizi sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. İstisnai ve acil durumlarda, Run Flat lastikler aynı yük indeksii hız kodu ve ölçüye sahip standart lastikler ile değiştirilebilir ancak bu durum geçici olmalıdır. Standart lastiklerin Run Flat lastikler ile aynı özelliklere sahip olmadığı ve en kısa zamanda yeni bir Run Flat lastik ile değiştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Can I mix Pirelli self-supporting run flat tyres with another brand of run flat tyre?

Evet, fakat Pirelli böyle durumlarda 80km/s hızı ve 80km mesafeyi geçmemenizi önermektedir. Pirelli farklı marka Run Flat lastiklerin aynı aksta kullanılmasını ve basınç sensörlerinin ve hava basınçlarının mutlaka kontrol edilmesini önermektedir.

Standart lastik kullanan aracıma Run Flat lastik takabilir miyim?

Run Flat lastikler kullanılan araçların özellikleri gözönünde bulundurularak geliştirilmiştir. Bunun sonucu olarak, Run Flat lastikler sadece Run Flat lastik kullanacak şekilde dizayn edilmiş araçlarda kullanılmalıdır. Dolayısıyla bu konuyla ilgili sorularınız için araç üreticisine başvurmanız en doğrudu olacaktır.

Hasarlanan Run Flat lastikler tamir edilebilir mi?

Hayır, güvenlik nedeniyle, Pirelli hasarlanmış Run Flat lastiklerin tamir edilmesini tavsiye etmemektedir. Düşük hava basıncı ile kullanılan, hasarlanmış Run Flat lastikler tamir edilmemeli ve en kısa zamanda yenisi ile değiştirilmelidir, çünkü hasarlanmış ve hava basıncı düşmüş lastiklerin hangi şartlarda ne kadar süreyle kullanıldığını bilmek mümkün değildir.

Run Flat lastiklerde standart hava yerine nitrojen hava kullanabilir miyim?

Evet.

Hasarlanan Run Flat lastiğe hava basarak 80km’lik kullanım mesafesini uzatmak mümkün müdür?

Hayır. Hasardan sonra en yüksek 80km/s hızla en fazla 80km mesafe gidilebilir, sonrasında lastik yenisi ile değiştirilmelidir.

Run Flat lastiklerin sıfır hava basıncı ile kullanılması performansını nasıl etkiler?

80km/s hız limiti aşılmadığı sürece, yanal kuvvetlerin düşmesi nedeniyle manevra kabiliyetinde çok az bir düşüş olur. Suda kızaklama ve frenleme özellikleri hemen hemen aynı kalır. Sıfır hava basıncı ile kullanırken, özellikle standart jantlar kullanılıyorsa, ani manevralardan kaçınmanız tavsiye edilir.

Sıfır hava basıncı ile, 80km/s hızdan daha yavaş kullanmam durumunda, kullanım mesafesini 80km’nin üzerine çıkartabilir miyim?

Hayır. Pirelli sıfır hava basıncı ile kullanım durumunda, lastiklerin en fazla 80km/s hız ve 80km mesafeye kadar kullanılabileceğini garanti eder. Orjinal ekipman olarak Pirelli Run Flat lastiklerini kullanan araçlarda, araç üreticilerinin kullanım klavuzunda belirttiği tavsiyeler geçerlidir.

Basınç sensörü nasıl görev yapar?

Çok değişik özelliklere sahip basınç sensörleri bulunmaktadır. Dolayısıyla detaylı bilgi için araç üreticisine danışmanız gerekmektedir. Temel olarak iki farklı tipte basınç sensörü bulunmaktadır, indirect sistemler basınç düşüşüne bağlı olarak lastik dönüş hızındaki yavaşlamayı algılar ve sürücüye uyarı verir. Direkt sistemler ise lastik hava basıncını önceden ayarlanan basınç seviyesi ile karşılaştırarak basıncın düşmesi durumunda sürücüye uyarı verir.

Bir lastiğin Run Flat olduğunu nasıl anlarım?

Run Flat ibaresi lastiğin yanak kısmında bulunmaktadır. BMW için orjinal ekipman olarak üretilen lastiklerin yanak kısmında RSC de yazabilir.

Araç kullanım klavuzunda Run Flat lastiklerin 180km mesafe süresince kullanılabileceği yazıyorken Pirelli neden bu mesafeyi 80km olarak sınırlandırıyor? Hangisi doğru?

Pirelli 80km mesafe sınırını genel bir ibare olarak koymaktadır. Araç üreticileri belirli araçlar ile yaptıkları özel testlerin sonuçlarına göre, aracın ağırlığını ve karakteristiğini de gözönünde bulundurarak bu mesafeyi 80km’den daha uzun olarak belirtebilirler. Pirelli Run Flat lastiklerini orjinal ekipman olarak kullanan araçlarda da araç üreticisinin araç kullanım lavuzunda belirttiği şartlar geçerlidir.

SEAL INSIDE TEKNOLOJİSİ

Pirelli, lastiğinizin patlaması durumunda güvenli sürüş sağlayan yeni konsepti “Seal Inside” Teknolojisini pazara sundu.

“Seal Inside” Teknolojisi nedir?

Seal Inside (S.I.), lastik patlamalarının %85’ine neden olan delinme halinde basınç kaybı* yaşamadan yolunuza devam etmenizi sağlayan yeni bir lastik kontrüksiyon teknolojisidir.

Seal Inside logosu, bu yeni teknolojinin uygulandığı lastiklerde kullanılmaktadır.
Logo lastiğin yanak kısmında görülebilir.

*Seal Inside lastiğin bütünlüğünü bozan hasarlar hariç, hasarlanmaların büyük çoğunluğunda etkilidir.

Nasıl çalışıyor?

Bu teknolojide lastik, taban kısmında bulunan mumsu tabaka sayesinde, yabancı bir cismin lastik karkasını delip içeri kadar girmesi durumunda, cismin dışarı atılmış ya da atılmamış olmasına bağlı olmaksızın, muhtemel şişirme basınç kaybını engellemektedir.

Lastiğin içindeki mumsu tabaka, oluşan deliği hızlı bir şekilde kapatmaktadır. Böylece çoğu zaman sürücü lastiğin patladığını dahi hissetmeden yoluna güvenli bir şekilde devam edebilmektedir.

Operatif Tavsiyeler

Mumsu tabaka, delinme durumunda araç yolda kalmadan ya da lastiği değiştirmek zorunda kalmadan, lastik değiştirilinceye kadar yoluna devam etmesini sağlar, fakat kalıcı tamir garantisi vermez.
Bundan dolayı mumsu tabaka tarafından kapatılmış delinmeler ya da lastikte kalan çivi vb. yabancı cisimler düzenli olarak kontrol edilmelidir.
Lastik üzerinde bu tarz yabancı cisimlerin varlığının görülmesi durumunda, bir yetkili lastik satıcısına gidilerek bu cismin çıkartılması gerekmektedir.
Yetkili satıcı lastiğin hasar durumuna bakarak değiştirilmesinin gerekip gerekmediği konusunda karar vermelidir.
Seal Inside teknolojisi lastiğin basınç kaybetme ihtimalini düşürür, ancak yine de Run-Flat lastikler gibi sıfır/düşük basınçta kullanılamazlar.
Seal Inside Teknolojisi ile üretilen lastikler özel jant ya da basınç sensörüne ihtiyaç duymadan lastik ölçüsüne uygun bir jant ile kullanılabilir. Lastiğin janta monte ve demonte edilmesi veya balansının yapılması konularında da standart lastiklerden bir farkı yoktur.
Seal Inside Teknolojisi ile üretilmiş lastiklerin saklama koşulları da standart lastikler ile aynıdır.

Tamir Koşulları

Delinmenin tespit edilmesi halinde yabancı cismin çıkartılması gerekmektedir. Yabancı bir cisim tarafından delinmiş lastiğin tamir edilebilecek durumda olup olmadığı kararı lastik servisi tarafından verilmelidir. Pirelli üçüncü şahıslar tarafından yapılan uygulamalarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Seal Inside Teknolojisi ile üretilmiş bir lastiğin tamir edilmesi için, hasarlı bölgenin, kullanılacak yama büyüklüğündeki kısım kadar mumsu tabakadan temizlenmesi gerekmektedir. Mumsu tabaka temizlendikten sonra yapılacak tamir işlemi standart lastiklere uygulanan işlem ile aynıdır.
Sonuç olarak mumsu tabaka temizlenerek tamir edilen lastiğin o kısmı Seal Inside teknolojisinin özelliklerinden yoksun kalacaktır.

LASTİK İŞARETLEMELERİNİ KEŞFET

Lastik ölçüsü ve servis açıklamaları dışında, lastik yanağında birçok değişik işaretlemeler vardır; Bunlara bir göz atalım.

Marka ve Ürün adı

MarkaÜrün adı

Yapı tipi

Yapı tipi
 

Bu örnek tipik bir Radyal lastiği göstermektedir.

Yanak işaretlemeleri

Yanak işaretlemeleri
 

Sırt deseni asimetrik olan tüm ürünlerin janta doğru yönde takılması çok önemlidir. Asimetrik sırt deseni, desenin iç ve dış kısımlarının farklı karakteristiklerinin birleşiminden en iyi performansı elde edecek şekilde dizayn edilmiştir.

DOT Güvenlik Standartı Kodları

DOT Güvenlik Standartı Kodları
 
 
DOT Güvenlik Standartı Kodları
 

DOT (Department of Transportation), bir çok ülkede lastik satılması için gerekli bir işaretlemedir. DOT , lastiğin Ulaştırma bakanlığının güvenlik standartlarını karşıladığı ya da bu standartlardan daha iyi seviyede olduğu anlamına gelir.

1) Ulaştırma bakanlığının güvenlik standartlarını karşıladığı ya da bu standartlardan daha iyi olduğu anlamına gelir.
2) Üretici ve Fabrika Kod Numarası (Ulaştırma bakanlığı tarafından verilir)
3) Lastik Ölçü Kod Numarası
4) Üretici sembolleri (Opsiyonel) ( Marka yada lastiğin spesifik özelliklerini belirtmek için)
5) Üretim Tarihi

ECE Homologasyonu

ECE Homologasyonu
 

Bir lastiğin ECE sembolü taşıması, ECE belgeli ve fiziksel ölçüler, markalama gereklilikleri ve yüksek hızda mukavemet konularında ECE standartlarına uygun olduğunu gösterir. Bu işaretleme Büyük E harfi ve onayı veren ülke kodu ile birlikte her ürün için özel bir sayı kombinasyonu ile lastik yanağında belirtilir.

Avrupa Ses Homologasyonu

Avrupa Ses Homologasyonu
 

Bir lastiğin Avrupa Ses Onay numarasını taşıması, o lastiğin Avrupa ülkelerinde geçerli olan yeni ses emisyon seviyesini gösteren 2001/43/EC direktiflerine uygun olduğunu belirtir.

U.T.Q.G.(Uniform Lastik Kalite Derecelendirmesi)

U.T.Q.G.(Uniform Lastik Kalite Derecelendirmesi)
 

UTQG, A.B.D. ulaştırma bakanlığının, lastikleri AŞINMA, TUTUNMA VE ISIYA DAYANIKLILIK konularında derecelendirmek için belirlediği standarttır. Bu standart, sadece 13” ve üzeri Otomobil yaz lastikleri için geçerlidir, kış lastiklerinde kullanılmaz.

AŞINMA: Aşınma puanı, A.B.D. laboratuvarlarında belirli şartlar altında test edilen lastiklerin aşınma oranını belirten bir karşılaştırmadır. Örnek olarak, 150 puan alan bir lastik 100 puan olarak derecelendirilen referans lastiğine göre birbuçuk kat daha fazla zamanda aşınır anlamına gelmektedir. Lastiklerin beğıl performansları, gerçek kullanım koşullarına bağlıdır ve fakat sürüş alışkanlıkları, bakım, yol ve hava koşulları nedeniyle de norm puanlamasından oldukça farklı sonuçlar verebilir.

TUTUNMA: Tutunma puanları, yüksekten düşüğe doğru AA, A, B ve C olarak verilir. Bu puanlama, laboratuvar koşullarında asfalt ve beton üzerinde, ıslak zeminde fren mesafesi ölçülerek yapılır. Tutunma puanı C olan bir lastik düşük tutunma performansına sahip olabilir. Uyarı: Lastiğin tutunma puanı, düz yönde yapılan frenleme testleri sonucunda verilir. Hızlanma, dönüş, suda kızaklama karakteristiklerini içermez.

SICAKLIK: Sıcaklık derecelendirmesi yüksekten düşüğe A, B, ve C olarak verilir ve bu puanlama laboratuvar koşullarında lastiğin ısı üretimine direnci ve ısıyı yayma özelliklerini referans lastiğin özellikleri ile karşılaştırarak yapılır. Uygulanan yüksek ısı lastiğin hammaddesinde değişikliğe, lastik ömrünün düşmesine ve hatta lastiğin kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir. Federal Motor Güvenlik Standardı No. 109’a göre, tüm otomobil lastikleri minimum C puanı ile dercelendirilmelidir. A ve B ile puanı alan lastikler, Laboratuvar koşullarında test edilen referans lastiğinden daha iyi performans göstermiş anlamına gelmektedir. Uyarı: Bu puanlama lastikler doğru hava basıncına sahipken ve aşırı yük altında olmadan yapılmaktadır. Aşırı hız, düşük hava basıncı ile kullanım ya da aşırı yük, ayrı ayrı ya da birlikte uygulandığında aşırı ısınmaya ve lastiğin kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.

T.W.I. (Aşınma Göstergesi)

T.W.I. (Aşınma Göstergesi)

Aşınma göstergesi, lastiğin diş derinliğinin belirlenmesinde kullanılan oldukça kolay fakat önemli bir güvenlik kriteridir. 1.6mm diş derinliğine dar kauçuk parçalarından işaretler koyulur. Diş derinliği bu seviyeye kadar düştüğünde lastikler değiştirilmelidir.

 

M+S (Çamur & Kar) ve Kar Tanesi işaretlemesi

M+S (Çamur & Kar) ve Kar Tanesi işaretlemesi

Kar, soğuk hava ya da termal lastikler olarak da adlandırılan Kış lastikleri, lastiğin yanak kısmında bulunan M+S ibaresi ve üzerinde kar tanesi bulunan dağ çizimlemesi ile ayırt edilebilir. Yasal olarak tek başına M+S ibaresi lastiğin kış lastiği olduğunun belirtilmesi için yeterli olmasına rağmen, lastik firmaları kış lastikleri ile dört mevsim lastiklerini ayırt etmek için kış lastiklerinin yanak kısmına M+S ibaresi dışında üzerinde kar tanesi olan dağ çizimini de eklemekteler.

 

Marcajes de neumáticos europeos

Lastik işaretlemesi motorlu taşıt lastikleri için bir göstergedir. Otomobil, Hafif Ticari ve Ağır Vasıta lastiği üreticileri Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe girecek kanun gereği, lastik üzerine ürünün yakıt tüketimi, ıslak tutunması ve ses sınıflandırmasını işaretlemekle yükümlü olacaklar.

Bu bilginin teknik kataloglarda da bulundurulması zorunlu olacak. Lastik işaretlemesi en iyi performanstan (Yeşil kategori için “A”) en kötü performansa (Otomobil için “G”, Ağır Vasıta için “F”) kadar lastik üzerinde işaretlemede bulunmak zorunda olacak.

Bu karar AB Komisyonu tarafından 2008 yılında verilen bir öneri neticesinde karara bağlanmış ve 2020 yılına kadar ürünlerin, binaların ve servislerin enerji tüketimini %20’ye kadar düşürülmesi ile ilgili yapılan Enerji Verimliliği Aksiyon Planı’nın bir parçası olarak yürürlüğe girecektir.

(Kaynak: Avrupa Komisyonu)

EK BİLGİ İÇİN:


WIKIPEDIA >

 

 

PIRELLI’NİN TAAHÜTÜ

Pirelli, ve diğer tüm lastik endüstrisi üyeleri, son kullanıcının yeni lastik seçiminde kullanabileceği önemli bilgileri öğrenmesi açısından, yeni lastik işaretlemesi zorunluluğunu oldukça ii ve yararlı bir sistem olarak görmekteler. Fakat bu işaretlemeler hiçbir zaman bağımsız test kuruluşları tarafından yapılan test sonuçlarının yerini alamaz. Pirelli olarak, son kullanıcıları şu konuda uyarmak isteriz; Bir lastiğin genel performansı sadece dönme direnci, ıslakte frenleme performansı ve dış ses seviyesi kriterleri ile ölçülemez. Bunların dışında, ıslak ve kuru zeminde manevra kabiliyeti, suda kızaklama, yüksek hız performansı, kuru zeminde frenleme, aşınma, kış lastikleri için kar üzerinde tutunma gibi, en iyi ürünü seçmek için gözönünde bulundurulması gereken birçok kriter daha vardır.

BİR İŞARETLEME NASIL OKUNUR?

AB Lastik işaretleri düzenlemesi 1222/2009, üç ayrı performans kriterine göre lastiklerin işaretlenmesi hakkında standart bir uygulama getirecek:

Fuel Efficiency

Dönme Direnci, lastiğin dönüşü esnasında gidiş yönünün tersine doğru etki eden bir kuvvettir.
Lastiklerin yakıt tüketimine etkisinin otomobillerde %20, ağır vasıtalarda ise 1535 olduğu düşünülürse, düşük dönme direncinin önemi daha da anlaşılabilir.
Nasıl çalıştığını anlamaya çalışalım: Aracın ağırlığı ve üzerindeki yükten dolayı, lastik yere temas ettiği yüzeyde deforme olur ve oluşan enerjiyi ısı yoluyla atar. Deformasyon ne kadar yüksek olursa dönme direnci ve dolayısıyla da yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu da o kadar artar.

AB lastik düzenlemesi kriterlerine göre, dönme direnci A en yüksek ve G en düşük (Ağır Vasıtalar için F) olacak şekilde derecelendirilmektedir. Dereceler arasındaki bir birimlik fark otomobil için yakıt tüketiminde %2,5 - %4,5, Ağır Vasıta için %5 - %8 arası değişikliğe neden olur. Bu değişim Otomobil için 01l/100km olarak da kabaca ifade edilebilir.

Safety

Islakta tutunma lastiğin en önemli güvenlik kriterlerinden birisidir. Islakta mükemmel tutunma yağmurlu havada sürüş esnasında daha kısa fren mesafesi anlamına gelir.
Güvenlik ile ilgili başka önemli parametreler de bulunmaktadır, fakat ıslakta tutunma lastikler arasında karşılaştırma yapmak için en uygun kriter olarak seçilmiştir.
Otomobiller için dereceler arasındaki bir birimlik fark, 80km/s hızla giderken fren mesafesinde 3m ile 6m arasında değişikliğe karşılık gelmektedir.


Trafik sesi birden fazla faktörden etkilenen çevresel bir kriterdir. Bu faktörler:


TRAFİK YOĞUNLUĞU
ARAÇ TİPİ
SÜRÜŞ TARZI
LASTİK-YOL ETKİLEŞİMİ

İşaretlemede belirtilen değer, araç içinde kullanıcının duyduğu sesi değil, dışarıdaki ses seviyesine etki eden sestir.

Bu değer desibel (dB) olarak belirtilir ve 3 ayrı kategoriye bölünmüştür:
1 siyah ses seviyesi = 3db gelecekte uygulanacak AB kriterleri içinde.
2 siyah ses seviyesi= gelecekte uygulanacak AB ses seviyesi kriterlerine şimdiden uygun.
3 siyah ses seviyesi=şu anda uygulanan AB ses seviyesi kriterleri ile uyumlu.
Siyah ses seviyesi değerinin büyüklüğü lastiğin ne kadar sesli olduğunu gösterir.

Bu düzenlemeye göre Haziran 2012 tarihinden itibaren üretilecek ve Kasım ayından sonra AB ülkelerinde satılacak tüm lastikler, son kullanıcının alım yapmadan önce görebileceği şekilde etiket ya da işaretleme yoluyla belirgin hale getirilecek(*).

Bu işaretlemeler son kullanıcıya, yeni lastik alımı sırasında lastik seçiminde yardımcı olacak bazı önemli bilgileri verme amaçlı olarak hazırlanmaktadır.

(*) Bu bilgiler otomobil, hafif ticari ve ağır vasıta lastiklerinin hepsi için sağlanmalıdır.

SSS

Bütün lastikler bu düzenleme kapsamına giriyor mu?

Bu düzenlemeler sadece Otomobil lastikleri (C1), Hafif Ticari Araç lastikleri (C2) ve Ağır Vasıta lastikleri (C3) için geçerlidir.

Aşağıdaki kategoriler bu düzenleme kapsamına girmemektedir:

•Kaplama lastikler
•Profesyonel Off Road Lastikleri
•Yarış Lastikleri
•Çivi çakılmış olan lastikler (çivi çakımadan kullanılıyorsa bu düzenleme kapsamına girmektedir)
•Geçici süreyle kullanılan yedek lastikler
•İlk kez 1 Ağustos 1990 tarihinden önce kaydedilmiş araçlarda kullanılmak üzere dizayn edilmiş lastikler
•Hız kodu 80km/h hızın üzerine çıkmasına müsade etmeyen lastkiler
•Nominal jant çapı 254mm’den küçük ya da 635mm’den daha büyük olan lastikler

Dönme Direnci nadir (DD)?

Dönme direnci, lastik dönüş yönüne ters yönde oluşan bir kuvvettir.
Aracın ağırlığından dolayı, lastiğin yere temas eden yüzeyi deforme olur.
Bu aşınma aynı yuvarlanan bir topun ilk fırlatıldığındaki dönme hızına sahip olmaması gibi iç kayıba neden olmaktadır.

Bu deformasyon, lastik bir topun yerden sektiğinde bırakıldığı yüksekliğe kadar ulaşamaması örneğindeki gibi kayba neden olur. Dönme direnci bir kuvvet (Newton) ya da katsayı (DDC) olarak belirtilebilir.Dönme direnci katsayısı, dönme direnci kuvvetinin lastiğin ağırlığına bölünmesi ile hesaplanır.
Katsayı kullanımının avantajı farklı araçlara takılan lastikler arasında karşılaştırma yapğılmasına olanak vermesidir.

Dönme Direnci yakıt tüketimine nasıl etki eder? Yakıt tüketimine etki eden diğer faktörler nelerdir?

Aracın motoru dönme direncini yenmek için bir kuvvet üretmelidir.
Bu kuvvet üretilirken yakıt tüketilir ve bu da toplam yakıt tüketimini artırır.
Doğal olarak, Dönme direncinde sağlanan %6’lık bir azalma otomobiller için yakıt tüketimini %1 düşürür.
Yakıt tüketimine etki eden daha başka birçok faktör vardır.
Aerodinamik, araç ağırlığı, motor tipi, klima gibi yardımcı sistemler, yolun eğimi, kişisel sürüş stili, lastik hava basıncı, hızlanma ve genel trafik durumu gibi faktörler de yakıt tüketimini önemli ölçüde etkiler

Dönme Direnci ve Islakta tutunma arasında nasıl bir bağlantı vardır?

Dönme Direncini etkileyen bir çok karakteristik özellik vardır.
Dönme direncinin ayarlanması, bu özelliklerin bir kısmında yapılacak değişiklikler ile sağlanabilir fakat bu değişikliklerden bazıları ıslakta tutunmayı olumsuz etkileyebilir.
Lastik geliştirme mühendisleri, optimum dönme direnci ve ıslakta tutunma kriterlerini sağlamak için doğru düzenltmeleri yapmaya çalışmaktadır.
Lastik dönme direnci çok düşürülürse, ıslakta tutunma performansı bu durumdan oldukça olumsuz etkilenebilir.

Değişik yol koşullarında (Kuru, Islak, Karlı ve Buzlu) ıslakta tutunma ve yol güvenliği nasıl ilişkilendirilir?

Islakta tutunma lastiğin güvenlik performansında belirleyicidir: lastiğin ıslak zeminde frenleme kapasitesini gösterir.
Güvenlik ile alakalı başka kriterler de bulunmaktadır (yol tutuşu, yön kontrolü, ıslak ve kuru zeminde yüksek hızda yavaşlama kontrolü ve suda kızaklama özellikleri), fakat ıslakta tutunma Avrupa’da en belirleyici kriter olarak seçilmiştir.

 

Limit ve derecelendirme arasında ne fark vardır?

Limit bir lastiğin Avrupa pazarında kabul edilebilecek en düşük performans seviyesidir; derecelendirme ise belirli test koşulları altında dönme direnci, ıslakta tutunma ve ses seviyesi kriterlerindeki performansını gösterir.

Lastik işaretleme düzenlemelerine uyulduğu nasıl kontrol edilecek?

Bu kontroller ulusal Pazardaki otoritelerin sorumluluğundadır. Açıklanan derecelendirme değerlerine uyulduğunu bu otoriterelin kontrol etmesi gerekmektedir.
Kontroller hakkında detaylı bilgi düzenleme kataloglarında belirtilmiştir.

 

„POR“ lastikleri neden bu düzenlemenin dışında tutuldu?

POR lastikleri zorlu koşullarda ve tüm yol şartlarında kabul edilebilir performans seviyelerine ulaşmak için dizayn edilmiş, bu düzenlemede kullanılan minimum standart seviyesine ve önemli derecelendirme kriterlerine uygun olmayan lastiklerdir.

Kaplama lastiklerini de bu düzenleme içine sokmak üzerine bir çalışma var mı?

Kaplama lastikler için ayrı bir işaretleme gereklilikleri üzerinde çalışmalar devam ediyor, fakat bu düzenlemelerin yürürlüğe girip girmeyeceğine komisyon karar verecek.
Komisyon bu konuyla ilgili kararını Mart 2016 tarihinden önce açıklayacaktır.

Farklı derecelendirme puanına sahip lastiklerin yakıt tüketimi/tasarrufu üzerindeki etkisini hesaplamada kullanılacak bir AB yakıt tasarrufu hesaplama yöntemi açıklanacak mı?

Avrupa Komisyonu, tüm üreticilerin internet sayfasında yayınlanacak ve ürün karşılaştırması ve yakıt tasarrufuna katkılarını hesaplamada kullanılacak uyumlu bir yakıt tasarrufu hesap makinası üzerinde çalışmaya başlayacaktır.