• Slovenská Republika
  • Zmeniť štát

TRUCK & BUS WORLDFAQ

Stále častejšie sa na trhu objavujú pneumatiky zo šípkou vyrazenou na bočnici. K čomu slúži?

V posledných rokoch sú výrobky predávané s týmto označením. Jedná sa o špecifické pneumatiky pre hnacie nápravy a šípka označuje preferovaný smer otáčania. Pri montáži pneumatiky sa teda uistite, že ste skontrolovali, či túto značku obsahuje.

Pokiaľ áno, zoberte ju do úvahy a postupujte podľa pokynov výrobcu. Týmto spôsobom sa návrhári pokúšajú optimalizovať výkonnosť. Nastavenie preferovaného smeru otáčania umožňuje zlepšiť tichosť, trakciu, odolnosť voči šmyku a rovnomernosť opotrebenia.

Pokiaľ nie sú tieto pokyny v praxi dodržiavané, pneumatika „pracuje“ v nevhodných podmienkach a vyššie uvedené vlastnosti môžu byť nepriaznivo ovplyvnené.


Majú všetky ventily rovnaké technické špecifikácie?

Je treba povedať, že na trhu existuje množstvo rôznych typov ventilov a každý je určený pre konkrétne použitie. Prvá vec, ktorú musíte urobiť je skontrolovať značku kategórie, ktorú môžeme nájsť na drieku alebo na spodnej strane ventilu.

Pokiaľ kód začína V3, je ventil určený na použitie na úžitkové vozidla. V1 označuje ventily pre bicykle a motocykle a V2 pre osobné automobily. Existujú však konkrétne prípady, v ktorých sú ventily v rôznych kategórií používané (zvyčajne v prípade nutnosti špeciálnych tlakov hustenia).

Pre ťažké úžitkové vozidla sú ventily v podstate s dvoma úrovňami maximálneho tlaku (1050 kPa a 1400 kPa) v závislosti na rozmeru pneumatiky, ráfiku a otvoru pre ventil. Je dôležité pravidelne kontrolovať či ventil správne funguje.

Najjednoduchší spôsob ako to urobiť je navlhčiť špičku a spodnú časť ventilu mydlovou vodou. Pokiaľ sa vytvárajú bubliny, bude nutné utiahnuť mechanizmus ventilu (špeciálnym nástrojom) alebo skontrolovať či je ventil utiahnutý na krúžku správnym točivým momentom. Ak únik vzduchu pretrváva, je vhodné nechať ventil skontrolovať odborníkom.

Aby bolo možné kontrolovať tlak v pneumatikách správne, odporúčame použitie špecifických nástavcov (pre vnútorné pneumatiky zdvojených náprav) a k ochrane mechanizmu ventilu pred nečistotou a prachom odporúčame nasadiť na ventil čiapočku.


Čo znamenajú písmena FRT na niektorých pneumatikách návesu?

Písmena FRT (Free Rolling Tyre) sú uvedené na väčšine výrobkov zo špeciálnym použitím na prívesoch/návesoch.

Práve značka FRT označuje výrobky, ktoré nesmú byť obuté na hnacích nápravách a predných nápravách vozidla, ale je možné obuť ich na všetky nápravy prívesov/návesov a ďalšie nápravy vozidla.

Jedná sa o veľmi robustné výrobky (index nosnosti je zvyčajne vyšší než u bežných výrobkov) špeciálne navrhnuté tak, aby vydržali silné namáhanie pri používanie prívesu, napríklad: šmyk, bočný tlak a vysoké zaťaženie.

Z tohto dôvodu boli obetované jazdné vlastnosti a index rýchlosti je takisto obmedzený. Obutie pneumatík FRT na hnacie nápravy alebo predné nápravy sa technicky neodporúča a je zároveň nezákonné.


Je možné vysledovať dátum výroby pneumatiky?

Na pneumatike je kód, ktorý uvádza dátum jej výroby. Podľa zákona je umiestnený na spodnej časti bočnice pneumatiky, tzn. na časti najbližšie k ráfiku. Na konci rady kódu musí byť štvormiestny kód (u pneumatík vyrobených po roku 2000): prvé dve číslice označujú týždeň výroby a posledné dve označujú rok. Preto v prípade čísla 2009 bola pneumatika vyrobená v 20.týždni roku 2009.

Z tohto dôvodu boli obetované jazdné vlastnosti a index rýchlosti je takisto obmedzený. Obutie pneumatík FRT na hnacie nápravy alebo predné nápravy sa technicky neodporúča a je zároveň nezákonné.


Behúne cestných pneumatík prívesu a návesu vyzerajú ako by bežali pozdĺžne okolo pneumatiky; je to technický dôvod?

Pneumatiky na prívesoch/návesoch vyžadujú iné úrovne výkonnosti než pneumatiky na hnacích nápravách. Z tohto dôvodu sú pneumatiky často navrhované podľa rozmerov a podľa použitia.

Dezén behúňov má špecifické vlastnosti a je navrhnutý pre zvýšenie výkonnosti, pokiaľ ide o životnosť pneumatiky, jednotnosť opotrebenia, valivý odpor a brzdenie. Najčastejšie sú prívesy/návesy ovplyvnené bočnými silami, ktoré spôsobujú vysokú úroveň kontaktného trenia s povrchom. Výrobcovia považujú dezén behúňov, ktorý beží okolo obvodu pneumatiky za najvhodnejší pre dosiahnutie požadovaných cieľov výkonnosti.

Je nutné vziať do úvahy, že systémy ťahač + náves alebo ťahač + príves sú určené k zaisteniu rozloženého brzdenia, podľa ktorého brzdí vlečená jednotka o trochu skôr. Ak sú použité priečne behúne, pri brzdení na drsnom povrchu (napr. kvôli dieram na ceste) trhnú pneumatikou dozadu s nebezpečenstvom roztrhnutia behúňa.


Stále častejšie je na bočniciach pneumatík pre úžitkové vozidlá vidieť slovo „REGROOVABLE“. Čo to znamená?

"REGROOVABLE„ znamená, že pneumatika bola špeciálne navrhnutá tak, aby mohla byť použitá na protektorovanie. Protektorovanie musí vykonávať špecialista, ktorý obnovuje použité behúne opätovným vyrezaním drážok pomocou špeciálneho vybavenia. Výrobcovia pneumatík poskytujú pokyny o doporučenej šírke drážky a maximálnej hĺbky gumy, ktorá môže byť odstránená zo základne behúňov.

Všetky pneumatiky, ktoré môžu tento postup podstúpiť musia byť skontrolované. Protektorovanie nie je vhodné v prípade, že behúň vykazuje známky roztrhnutia, rezu alebo prasklín. Protektorovanie behúňov pneumatík umožňuje používateľovi optimalizovať životnosť pneumatiky a hlavne v cestnej premávke neohrozí potenciál pneumatiky k obnoveniu dezénu.


Aký je účel lamiel v dezéne?

Lamely vyrezané do behúňov sú veľmi dôležité pre dosiahnutie správnej výkonnosti pneumatík. Z tohto dôvodu sa veľká časť času, ktorý venuje spoločnosť Pirelli problémom dezénu, týka skúmania týchto lamiel. Lamely majú minimálne tri funkcie, a to:

1) lamely s cieľom zlepšiť súdržnosť pri opotrebení pneumatík sú navrhnuté pre optimalizáciu kontaktu plochy pneumatiky a lepšie rozloženie tlakov vyvíjaných na túto oblasť. Bežné sú umiestňované tam, kde je potrebné znížiť tuhosť blokov alebo rebier. Okrem toho, zvýšením miestnej mobility behúňov prispievajú k lepšiemu zníženiu vyvíjaných síl.

2) lamely pre zvýšenie trakcie za mokra vytvárajú ďalšie „hrany“ za účelom zvýšenia bočnej priľnavosti a/alebo trakcie/brzdenie pneumatiky. Samozrejme je potrebné nájsť správnu rovnováhu v počtu použitých lamiel, ktorý závisí na použití pneumatiky a fyzikálnych a mechanických vlastnostiach použitej zmesi behúňa. Napríklad u behúňov „cesta/terén“ by nemali byť žiadne lamely alebo čo najmenej, aby sa predišlo zhoršeniu odolnosti pneumatiky proti prerazeniu. Lamely hrajú zásadnú rolu v daždi v tom, že narušujú vrstvu vody, ktorá sa tvorí na asfalte. Na snehu lamely zachycujú sneh prostredníctvom kontaktu „sneh na sneh“, aby došlo k zníženiu šmyku;

3) lamely pre akustické štýlové účely sú prvkom, ktorý odlišuje pneumatiky v očiach budúceho užívateľa tým, že poskytujú výkon a ďalšie špecifické vlastnosti. Ich funkcia však nie je len štýlová. V nedávnej dobe získali na význame zo zavedením predpisov o znížení hlučnosti. V skutočnosti sa lamely používajú tiež na zmenu frekvencie zvukov vytváraných novými pneumatikami s cieľom znížiť hluk, ktorý môže byť rušivý pre ľudské ucho.


Existujú nejaké „zimné“ pneumatiky pre vozidlá do náročných podmienok?

Aktuálna legislatíva umožňuje odlíšenie „štandardných“ pneumatík od „zimných“ pomocou označenia M+S (alebo tiež MS, , M&S, M/S či M-S), čo znamená „blato a sneh“.
V skutočnosti európske nariadenia stanovujú, že pneumatiky s označením M+S sa vyrovnajú reťaziam.

Výrobcovia najlepších pneumatík pre náročné/stredne náročné podmienky majú špecifické výrobky pre tých, ktorí často jazdia pri teplotách pod +5 °C a v ťažkom snehu. V takých prípadoch má každý výrobca odlišný spôsob označenia špeciálnych vlastností svojho výrobku, ale je bežné, že sa na bočnici pneumatiky uvádza symbol vločky.

Dezén takej pneumatiky pre konkrétny účel je jednoducho rozpoznateľný, pretože sa vyznačuje hustým systémom lamiel, pričom šírka pneumatiky bude závisieť na type dezénu (napr. do čerstvého snehu, kompaktného snehu, zmiešaných podmienok atď.).


Dajú sa pneumatiky s dušou (napr. s priemerom ráfika 20“)obuť bez duše?

Skutočne sa neodporúča obuť pneumatiky s dušou bez vnútornej duše. Tento typ pneumatiky nemá vhodnú hrúbku vyplňujúcej zmesi alebo vložky, ktorá by zaistila, že ňou skrz neprenikne vzduch a následne skrz kostru pneumatiky, čo by mohlo spôsobiť vážne problémy.

Existujú však pneumatiky s priemerom ráfika „20“alebo „24“,ktoré sa dajú použiť ako bezdušové. Také výrobky sú určené pre medzery na trhu (napr. vojenské použitie) a boli navrhnuté zvlášť pre použitie zo systémami run-flat (bead lock), ktoré sa dajú používať s vnútornou dušou.

Ak by ste také vybavenie potrebovali, je možné obuť pneumatiku s dušou (podľa pokynov výrobcu) pomocou špeciálneho modulárneho ráfika s pevným ventilom s tesnením (guľatým alebo trojuholníkovým).


Prečo je správny tlak v pneumatikách dôležitý a ako často by mal byť kontrolovaný?

Tlak v pneumatikách nie je v čase stály, ale má skôr tendenciu klesať v dôsledku rady faktorov. Správny tlak v pneumatikách je kľúčom k bezpečnosti, výkonu a životnosti pneumatík.

Tlak v pneumatikách, ktorý je príliš nízky, vedie k prehriatiu a tým poškodzuje pneumatiky, znižuje bezpečnosť jazdy a nepravidelné opotrebenie pneumatík. Skracuje tak životnosť pneumatiky.

Na druhú stranu, nadmerný tlak znižuje výkon znížením kontaktnej plochy pneumatiky s vozovkou, znížením jazdného komfortu a skrátením životnosti pneumatiky.

Tlak pneumatík, vrátane rezervných, by mal byť kontrolovaný aspoň raz za mesiac, keď sú pneumatiky studené, a v prípade potreby by mal byť upravený.


Kedy by sa pneumatiky mali meniť?

Bezpečnosť jazdy, hlavne za nepriaznivých poveternostných podmienok, závisí na množstve faktorov, medzi nimi hrá hĺbka dezénu zásadnú úlohu. Výkonnosť za mokra sa znižuje v závislosti na hĺbke dezénu. Hĺbka dezénu by nikdy nemala byť nižšia, než je zákonný limit (napr. 1,6 mm v Európe), čo je dôvod, prečo majú pneumatiky ukazovateľ opotrebenia behúňa (TWI), ktorý varuje, ak by mal byť tento limit dosiahnutý. Nič menej, z bezpečnostných dôvodov odporúčame meniť pneumatiky vtedy, keď hĺbka dezénu dosiahne 3 mm.


Prečo sa niekedy pneumatiky opotrebujú nepravidelne?

Nepravidelné opotrebenie pneumatík môže byť výsledkom jednej alebo viacerých mechanických či geometrických vlastností vozidla, ktoré sú mimo hodnoty tolerancie (vyrovnanie, odklon kolies, opotrebované tlmiče, únik vzduchu, atď.), alebo nesprávneho tlaku v pneumatikách.

Ako náhle sa také opotrebenie ukáže, je ťažké ho opraviť, ale je možné znížiť rýchlosť, s akou nepravidelné opotrebenie postupuje, a to obnovením optimálneho stavu vozidla. K dispozícii je tiež typ opotrebenia behúňa, ktorý je typický pre hnaciu nápravu (vysoký výkon/točivý moment alebo použitie retardéru), ktorý sa dá vidieť pri vysokých hĺbkach dezénu, a ktorý má tendenciu úmerne vrátiť opotrebenie behúňa do pôvodného stavu.


Ktoré súčasti sú nevyhnutné pri výrobe pneumatík pre nákladné automobily??

Základom použitej zmesi je určite prírodný kaučuk. Existujú rôzne druhy, ale len niektoré typy majú fyzikálne a mechanické vlastnosti vhodné pre použitie v pneumatikách. Prírodný kaučuk je potom „vystužený“, hlavne sadzami.

Tu sa v závislosti na počte a veľkosti častíc (tzn. Akú jemnosť majú zrnká sadzí) dá dosiahnuť rôznych druhov výkonu. Napríklad, niektoré typy sadzí sa používajú pre zvýšenie životnosti pneumatík z hľadiska vzdialenosti, zatiaľ čo iné zvyšujú odolnosť voči tlaku.

Z tohto dôvodu sa dá v pneumatike použiť asi 15 rôznych zmesí, v závislosti na ich funkcii a na tom, kde sa v pneumatike použijú. V súčasnej dobe je konštrukčná časť pneumatík pre nákladné automobily založená na oceľových vláknach (rôzneho priemeru), ktoré tvoria „rám“ pneumatiky, na ktorý sú následne aplikované zmesi obklopujúce rám. V pneumatikách pre nákladné automobily môže oceľ tvoriť viac než 20% jej celkovej hmotnosti.


Na bočniciach niektorých pneumatík pre priemyselné vozidlá je číslo nasledované písmenami „PR“. Čo to znamená?

Tento ukazovateľ je v Európe zastaraný a týka sa starých noriem pre „konvenčné“ kostry pneumatík, ktoré boli založené na niekoľkých prekrývajúcich sa textíliách.

„PR“ znamená počet vrstiev a je ukazovateľom nosnosti alebo odolnosti pneumatiky, ale vôbec sa nevzťahuje k aktuálnemu systému indexov zaťaženia.

V Latinskej Amerike alebo v Afrike, kde sa tieto konvenčné pneumatiky stále používajú je toto označenie požadované aj pre oceľové radiálne pneumatiky (a je zvyčajne umiestnené vedľa indexu zaťaženia), čo je dôvod prečo výrobcovia pneumatík majú stále tendenciu začleniť ho do svojho písomného označenia.

Aj keď toto označenie nie je uvedené, je možné ho nájsť pri kontrole kódu DOT na severoamerickom trhu (ak je nájdený). Toto písomné označenie obsahuje ukazovateľ rozsahu zaťaženia (LR) na stupnici od A do N a následne je možné k prevodu rozsahu zaťaženia na počet vrstiev použiť prevodnú tabuľku. Napríklad, LR G zodpovedá 14 PR.


Musia všetky pneumatiky homologizované pre predaj v Európe mať na bočnici vyrazený kód E3?

Číslo za písmenom „E“ označuje krajinu, v ktorej bola pneumatika homologizovaná. Napríklad E3 jednoducho označuje, že pneumatika bola homologizovaná v Taliansku, ale pneumatika môže niesť aj iné kódy krajín. Napríklad, E4 označuje Holandsko a E1 Nemecko.


Je v kóde pneumatiky vždy uvedený pomer strán?

Bežne sa u najnovšej generácie rozmerov pneumatík, tzn. s nominálnou šírkou pneumatiky vyjadrenou v milimetroch, objaví pomer strán za symbolom "/" (napr. 315/80 R 22 .5). Toto číslo je percento a predstavuje pomer celkovej šírky nahustenej pneumatiky (alebo jej „profilu“) k výške bočníc (vzdialenosť od spodnej časti pätky k najvyššiemu bodu behúňa).

Pri niektorých štandardizovaných veľkostiach, pri ktorých je ešte šírka pneumatiky stále v palcoch, nie je pomer strán vždy jasne uvedený. Vo veľkosti 12 . 00 R 20 je číslo 12 nominálny profil, pričom 00 znamená pomer strán, ktorý je normálne uznaný ako pomer strán 100 (presnejšie, pri radiálnych pneumatikách je pomer bližšie k 98%)

Ďalším príkladom je veľkosť v palcoch 13 R 22,5, kde pomer strán nie je uvedený vôbec. V takých prípadoch sa zvyčajne za pomer strán považuje 90, aj keď technicky je tento pomer viac ako 85%.


Čo je vozidlo 6x4?

V označení 6x4 prvé číslo udáva celkový počet nábojov na motorovom vozidle (tzn. Konce náprav, na ktorých sú namontované kolesá), zatiaľ čo druhé číslo udáva, koľko z týchto nábojov prenáša výkon.
 
Týmto spôsobom môžeme jednoducho identifikovať vozidlá s pohonom všetkých kolies 4x4, 6x6, 8x8, 10x10, atď., zatiaľ čo v prípade 6x4 máme vozidlo s tromi nápravami (a 6 nábojmi) a len 2 hnacími nápravami (pre 4 náboje).

S týmto typom klasifikácie, nie je možné zistiť, či usporiadanie vozidla vyžaduje využitie dvojitých pneumatík alebo koľko riadiacich náprav vozidlo má.


Čo pre pneumatiku znamená „valivý odpor“?

V prírode existujú sily, ktoré sa stavajú proti pohybu vozidla.
Jednou z nich je tendencia pneumatiky odolávať valeniu stratou tvaru a pohlcovaním energie, ktorá sa rozptýli vo forme tepla.

Deformácia pneumatík je spôsobená množstvom faktorov, vrátane: tlaku, zaťaženia, typu konštrukcie, rozmerov (priemer a šírka behúňa), a množstvom a vlastnosťami použitých materiálov (hlavne zmesí).

Všetky tieto parametre sú optimálne vtedy, keď je daná pneumatika navrhnutá podľa požadovaného výkonu, ale koncový užívateľ je zodpovedný za zaistenie riadneho tlaku v pneumatikách a ich zaťaženie.

Valivý odpor je často spomínaný pri zmienke o spotrebe paliva.
V skutočnosti, pri priemyselnom vozidle pohybujúcom sa rovno najvyššou povolenou rýchlosťou môžu pneumatiky predstavovať až jednu tretinu spotrebovaného paliva.