• Slovenská Republika
  • Zmeniť štát

CAR WORLD


SEAL INSIDE


Seal Inside

Pirelli uvádza na trh svoju novú technológiu, a to „Technológiu lepenia zvnútra“. Ide o nový koncept predĺženej mobility a bezpečnej jazdy Vášho vozidla v prípade defektu.


Čo znamená „lepenie zvnútra“?

Lepenie zvnútra (Seal inside – S.I.) je nová technológia konštrukcie pneumatiky, ktorá Vám umožní pokračovať v jazde bez straty tlaku v pneumatikách, a to i v prípade defektu spôsobeného externým predmetom a funguje pri 85% príčin straty tlaku v pneumatikách*. Toto logo (v čiernej farbe) nájdete tiež na bočniciach pneumatiky.

* Seal Inside je efektívne pri väčšine defektov okrem tých, pri ktorých dôjde k narušeniu integrity pneumatiky.


Ako to funguje?

Vo vnútri pneumatiky, v oblasti zodpovedajúcej dezénu, tmelový tesniaci materiál zabráni akémukoľvek úniku vzduchu v prípade defektu, a to bez ohľadu na to, či je externý predmet ešte vo vnútri alebo nie.

Seal Inside si so vzniknutou dierou veľmi rýchlo a efektívne poradí a vo väčšine prípadov si vodič ani neuvedomí, že mal defekt.

Prevádzkové odporúčania

V prípade defektu umožní tmel pokračovať vodičovi v jazde, bez nutnosti zastaviť vozidlo a vymeniť pneumatiku, a to až do doby, kedy je schopný tak učiniť.
Samotný tmel však negarantuje trvalú opravu pneumatiky s defektom. Z tohto dôvodu Pirelli odporúča, aby vodiči pravidelne kontrolovali pneumatiky a včas odhalili zalepené defekty alebo klince či skrutky vo vzorke pneumatiky. V takom prípade je potrebné zájsť do autorizovaného pneuservisu, kde identifikujú oblasť s defektom a vytiahnu predmet, ktorý bol jeho príčinou.
V pneuservise následne zhodnotia rozsah škôd a rozhodnú, či môže byť pneumatika opravená alebo nie.
Seal Inside pneumatiky môžu výrazne znížiť možnosť defektu, avšak na rozdiel od Run Flat pneumatík nie sú navrhnuté pre jazdu bez vzduchu, resp. pri nízkom tlaku vzduchu.
Ak ide o montáž, demontáž a vyváženie, nie je rozdiel medzi štandardnými pneumatikami a pneumatikami Seal Inside.
Seal Inside pneumatiky by mali byť skladované za rovnakých podmienok ako pneumatiky štandardné.


Pokyny pri oprave

Predpoklad: vyšetrenie poškodenej pneumatiky a vykonanie opravy je výhradnou povinnosťou špecializovaného predajcu pneumatík. Pirelli nenesie žiadnu zodpovednosť za operácie vykonávané tretími stranami.
V prípade, že chcete opraviť pneumatiku s technológiou Seal Inside, je potrebné odstrániť vrstvu tmelu v oblasti defektu vo vnútri pneumatiky, až kým sa dostanete na nepriepustnú vrstvu butylu. Takto odstránená vrstva tmelu musí zodpovedať veľkosti lepenia. Ak už je teda tmel odstránený, je priebeh a postup opravy rovnaký ako pri štandardných bezdušových pneumatikách.
Je zrejmé, že odstránenie tesnenia v oblasti defektu nevyhnutne znamená, že ošetrovaná oblasť stráca vlastnosti Seal Inside technológie.


Výkon

V rámci produktového radu nie je žiadny rozdiel v jazdných vlastnostiach (valivý odpor, pohodlie, hluk, výkon na suchej a mokrej vozovke) medzi Seal Inside pneumatikou a pneumatikou štandardnou.
Technológia Seal Inside nevyžaduje použitie zvláštnych ráfikov, ani monitorovacieho systému TPMS a môže byť použitá na akomkoľvek vozidle v závislosti na veľkosti pneumatík.