• Slovenská Republika
 • Zmeniť štát

CAR WORLD


BEZPEČNOSŤ NA CESTÁCH

Dodržujte pravidlá cestnej premávky, buďte opatrní a ohľaduplní k ostatným vodičom.
Ponúkame Vám niekoľko užitočných rád týkajúcich sa bezpečnosti jazdy, úspor za opravy, pneumatiky a pohonné hmoty.
Pre priaznivcov rýchlej jazdy zdôrazňujeme len jedno: vozovka nie je závodná dráha! A ako už bolo uvedené, tu sú zmieňované rady týkajúce sa bezpečnosti cestnej premávky.  

Bezpečná jazda na mokrých cestách

Jedným z najväčších rizík pre šoférovanie na mokrom povrchu je aquaplaning: ako sa môžeme tomuto javu brániť? Aquaplaning vedie k „plávaniu“ pneumatiky a k okamžitej strate priľnavosti.

Ide o nebezpečnú situáciu, ktorá vzniká pri vyššej rýchlosti na veľmi mokrej vozovke alebo kalužiach pri nedostatočnom odvode vody z povrchu vozovky.

V takom prípade sa drážkam vo vzorke nedarí odvádzať vodu spod pneumatík a prakticky máte pocit, že auto „pláva“. Vo väčšine prípadov sa môžete tomuto nebezpečenstvu vyhnúť, a to pri opatrnej jazde a správne nahustených a nezjazdených pneumatikách, keďže ich vzorky sú navrhované tak, aby odvádzali čo najväčšie množstvo vody a zaistili tak čo najväčšiu priľnavosť.

Teraz, keď už sme si objasnili koncept aquaplaningu, máme tu niekoľko rád, ako sa s touto situáciou vysporiadať. Brzdenie je zbytočné, pretože vozidlo pláva a naviac existuje riziko, že akonáhle pneumatiky opäť zaberú, vozidlo môže náhle zmeniť smer a Vy nad ním úplne stratíte kontrolu.

Najlepším riešením je pevne uchopiť volant a byť pripravený na chvíľu, keď pneumatiky opäť zaberú. 

Udržať ten správny smer jazdy počas trvania aquaplaningu a pomalu púšťať nohu z plynu, pretože otáčky motora rýchlo stúpnu, akonáhle začne auto plávať.

Bezpečná jazda v zimnom období

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že bez zimných pneumatík alebo reťazí sa nikam nedostanete.
Vozidlo nebude mať žiadny ťah a brzdenie sa stane nekontrolovateľným.
Dôsledne dodržiavajte pravidlá cestnej premávky a buďte tolerantní k iným vodičom, ktorí jazdia pomalšie ako Vy.
Zvýšte vzdialenosť medzi Vami a ďalším pred Vami idúcim vozidlom.
Ak chcete znížiť riziko šmýkania pri jazde do kopca, môžete zaradiť vyššiu rýchlosť, než akú by ste normálne použili za sucha.

 • DRIVE SMOOTHLY
 • FIT ALL TYRES
 • CHECK PRESSURE
 • CHECK THE SPEED
 • CHECK THE TREAD
 • STORE CAREFULLY
 • ROTATE WINTER TYRES
Jazdite plynule

Pri jazde sa vyvarujte prudkej akcelerácie alebo brzdeniu a minimalizujte tak stratu ťahu na snehu či ľade.

Prezúvajte všetky štyri zimné pneumatiky

Pre dosiahnutie optimálneho výkonu a bezpečnosti je nutné, aby boli všetky štyri pneumatiky rovnaké.
Vždy používajte štyri zimné pneumatiky od rovnakého výrobcu a s rovnakými konštrukčnými parametrami.
Na jednej náprave musia byť pneumatiky rovnakej veľkosti, rovnakých vlastností, s rovnakou vzorkou a s rovnakou mierou opotrebenia.
Ak je povolené použitie pneumatík s kovovými hrotmi, musia byť umiestnené na všetkých štyroch kolesách.
Správnu nosnosť a rýchlostnú kategóriu pneumatík, ktoré sa majú u vozidla použiť, nájdete v jeho príručke.

Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách musí byť kontrolovaný pravidelne a meranie musí byť realizované na studených pneumatikách.
V prípade potreby teda skorigujte tlak v pneumatikách znovu, až sú studené.
Dodržiavajte nahustenie pneumatík na hodnotu, ktorú uvádza výrobca vozidla.
Majte na mysli, že tlak v pneumatikách sa mení v závislosti na vonkajšej teplote: tlak 2.0 bar nameraný pri +20°C klesne pri -5°C na 1.74 bar a spadne až na 1.59 bar pri teplote -20°C (čo je 20% rozdiel).

Skontrolujte maximálnu rýchlosť

Venujte pozornosť rýchlostnému limitu, ktorý je uvedený na boku pneumatiky.
Pri prispôsobení rýchlosti jazdy môže byť vozidlo vybavené pneumatikami s nižším hodnotením, ako je predpísané.
V takom prípade európske predpisy nariaďujú, že takéto zníženie rýchlosti musí byť uvedené na samolepiacom štítku vo vnútri automobilu (na prednom skle alebo na palubnej doske tak, aby bolo pre vodiča vždy viditeľné).

Často kontrolujte vzorku na pneumatikách

Vlastnosti zimných pneumatík majú účinnosť iba do hĺbky dezénu 4mm. Pod túto hodnotu nie sú vhodné pre zimnú prevádzku, ale môžu byť použité ako letné, a to až do zákonom danej minimálnej hĺbky dezénu, ktorá je stanovená na 1.6mm.

Pneumatiky starostlivo skladujte

Ak nie sú zimné pneumatiky práve používané, mali by byť skladované najlepšie nahustené a na ráfikoch, pričom by v nich mal byť pravidelne kontrolovaný tlak. Ak sú pneumatiky skladované bez ráfikov, musia byť uložené na boku, nie viac ako štyri nad sebou, aby sa veľkou váhou nedeformovali.

Otáčanie pneumatík

Každých 10 000/12 000 km otáčajte pneumatiky správnym smerom.

Eko jazda

Technológia „zeleného výkonu“ v podstate znamená zníženie spotreby pohonných hmôt a obmedzenie dopadu na životné prostredie. Záleží však aj na Vašich jazdných zvyklostiach. Ponúkame Vám niekoľko praktických rád, ako čo najlepšie využiť možnosť úspory finačných prostriedkov vďaka výrobkom Pirelli “Green Performance”.

 • Tlak v pneumatikách by mal byť kontrolovaný pravidelne, obzvlášť pred dlhou jazdou. Ak nie sú pneumatiky správne nahustené, vytvárajú väčší valivý odpor a Vaše vozidlo bude spotrebovávať viac paliva.
 • Čím je Vaša rýchlosť vyššia, tým väčší je aerodynamický odpor. V dôsledku toho sa zvýši spotreba paliva.
 • Udržujte "hladký" štýl jazdy, aby sa zabránilo prudkému zrýchleniu alebo náhlemu brzdeniu.
 • Preraďte na vyšší rýchlostný stupeň čo najskôr.
 • Vyhnite sa tomu, aby motor pracoval v nízkych otáčkach.
 • Používate klimatizáciu s rozumom a ak nie je nutné mať zapnuté ďalšie elektronické zariadenia, vypnite ich – napr. vykurovanie spätných zrkadiel.
 • V prípade, že nie je používané príslušenstvo ako napr. držiaky na bicykle a batožinu, čo najrýchlejšie ho odstráňte, pretože má negatívny dopad na aerodynamiku vozidla.
 • Vyhýbajte sa preťaženiu vozidla a odstráňte z jeho kufra všetky veci, ktoré nie sú potrebné.
 • Neštartujte vozidlo, ak nie ste pripravení vyraziť a vypínajte motor v prípade, že plánujete zastaviť na viac ako pár minút.
 • Ako je to dávno, čo ste si nechali naposledy skontrolovať geometriu kolies? Pravidelnou kontrolou pneumatík zaistí odborník hladký chod a vyváženosť vozidla: dôležitý faktor pri úspore paliva!

BRZDENIE

Každý vie .... že v zákrutách sa nebrzdí. A napriek tomu – venujte pozornosť štýlu jazdy vodiča pred sebou – prakticky všetci pri vchádzaní do zákrut brzdíme a púšťame nohu z brzdy až uprostred zákruty. A pritom si všetci myslíme, že sme perfektnými vodičmi, pretože „nebrzdíme v zákrutách“.

Je škoda, že častokrát všetky fázy nastavenia smeru prebiehajú so zošľapnutou brzdou.

Tento spôsob jazdy vystavuje pneumatiky – predovšetkým predné – dvojitému zaťaženiu: udržať nastavený smer a naviac odolať sile brzdového systému.

A to všetko v takom rozložení síl, ktoré môže ohroziť jazdnú stabilitu vozidla.

Z tohto dôvodu je zásadné brzdiť skôr, spomaliť včas – a predovšetkým – brzdiť vždy s kolesami rovno, ak je to možné. Tento spôsob jazdy využíva pred zákrutou maximálnu priľnavosť, ktorú pneumatiky ponúkajú.

JAZDNÉ SCHOPNOSTI V TERÉNE

Bezpečná a úspešná jazda v teréne je kombináciou znalostí a schopností. Je dôležité rozumieť zvláštnym technikám pre rôzne podmienky a uvedomovať si možnosti a obmedzenia svojho vozidla. Ďalším faktorom sú pneumatiky.

Voľba pneumatík môže často znamenať rozdiel mezi dvoma alternatívami, a to dostať sa z problematickej situácie alebo uviaznuť. Nasledujúce informácie sú určené k zaisteniu maximálneho výkonu z pneumatík Pirelli. Ak máte pochybnosti, vždy preskúmajte zvolenú trasu pešo. V blate alebo v iných náročných podmienkach sa pohybujte pomaly a vyvarujte sa pretáčaniu kolies, ktoré dostane vozidlo do šmyku a naplní dezén pneumatík bahnom.

ZVOĽTE TERÉN
 • MUD
 • SNOW
 • ROCK
 • SAND
 • WATER

Ak sa blíži mäkký bahnitý terén, zrýchľujte v nízkych stupňoch 2 alebo 3 a snažte sa nepretáčať kolesá extrémnym zrýchlením. Ak pôjdete príliš rýchlo, riskujete nadskakovanie vozidla a stratu kontroly, ak pôjdete príliš pomaly, stratíte dynamiku.

Vo veľkom bahne je najhoršie, ak sú v teréne vyjazdené koľaje a jamy hlboké až po nápravu auta.

Pokúste sa ísť mimo vyjazdené koľaje, ak sú na jazdu príliš hlboké – tým sa vyhnete brodeniu diferenciálu bahnom, čo by znížilo dynamiku jazdy a pravdepodobne vyústilo v uviaznutie vozidla. Vždy sa snažte udržať stabilné tempo.

Pri jazde vo vyjazdených koľajách meňte silu zošľapnutia plynového pedálu a pohybujte volantom zo strany na stranu – to umožní výstupkom na bokoch pneumatík priľnúť a zakusnúť sa do strán koľají.

Nikdy sa nesnažte vyjsť z koľají. Nechajte volant, aby si našiel svoju vlastnú cestu.

Kedykoľvek je to možné, kontrolujte podbehy kolies kvôli tomu, či nie sú zanesené blatom, čo by znamenalo, že pneumatiky nebudú mať možnosť odvádzať ho z dezénu.

TLAK V PNEUMATIKÁCH
TLAK V PNEUMATIKÁCH

Pri väčšine typov jázd v teréne je možné nechať pneumatiky nahustené tak, ako pri bežnom používaní na vozovke. Avšak v ťažkých podmienkach je povolené tlak v pneumatikách znížiť a zvýšiť tak ich flotačnú schopnosť a stopu.

NB: Nikdy nepoužívajte tlak v pneumatikách pod 16psi. Potom pneumatiky opäť čo najrýchlejšie dohustite. Pri ceste do servisu jazdite pomaly a v žiadnom prípade neprekračujte rýchlosť 50m/h (80km/h).

V prípade, že je snehu málo, pneumatiky prejdú snehovou vrstvou a priľnú k povrchu pod ňou.

Zaraďte vyšší rýchlostný stupeň a vyvarujte sa pretáčaniu motora, potom zaraďte nižší rýchlostný stupeň a len zľahka zošľapnite pedál. Pneumatiky sa nebudú šmýkať, ale chytnú sa a priľnú k povrchu. Vo veľmi ťažkých podmienkach je nevyhnutným riešením nasadenie reťazí.

TLAK V PNEUMATIKÁCH
TLAK V PNEUMATIKÁCH

Pri väčšine typov jázd v teréne je možné nechať pneumatiky nahustené tak, ako pri bežnom používaní na vozovke. Avšak v ťažkých podmienkach je povolené tlak v pneumatikách znížiť a zvýšiť tak ich flotačnú schopnosť a stopu.

NB: Nikdy nepoužívajte tlak v pneumatikách pod 16psi. Potom pneumatiky opäť čo najrýchlejšie dohustite. Pri ceste do servisu jazdite pomaly a v žiadnom prípade neprekračujte rýchlosť 50m/h (80km/h).

Zásadnou schopnosťou pri jazde na skalnatom povrchu je jazda po vyvýšeninách, čo zamedzí poškodeniu diferenciálu, prevodovky alebo vane.
Na skalnatých svahoch je dôležitejší točivý moment než sila motora, a práve preto je najlepšie radiť prvý alebo druhý rýchlostný stupeň.
Plyn zosľapnite len zľahka a vyhnete sa tak šmýkaniu pneumatík.

TLAK V PNEUMATIKÁCH
TLAK V PNEUMATIKÁCH

Pri väčšine typov jázd v teréne je možné nechať pneumatiky nahustené tak, ako pri bežnom používaní na vozovke. Avšak v ťažkých podmienkach je povolené tlak v pneumatikách znížiť a zvýšiť tak ich flotačnú schopnosť a stopu.

NB: Nikdy nepoužívajte tlak v pneumatikách pod 16psi. Potom pneumatiky opäť čo najrýchlejšie dohustite. Pri ceste do servisu jazdite pomaly a v žiadnom prípade neprekračujte rýchlosť 50m/h (80km/h).

V sypkom piesku zapnite náhon na všetky štyri kolesá – to Vám umožní udržať rýchlosť. Ak sa vozidlo zbrzdí, preraďte na nižší rýchlostný stupeň.
Jemný a sypký piesok oslabuje ťah a je potrebné vyvinúť dynamickú jazdu, často s plne zosľapnutým plynom.

TLAK V PNEUMATIKÁCH
TLAK V PNEUMATIKÁCH

Pri väčšine typov jázd v teréne je možné nechať pneumatiky nahustené tak, ako pri bežnom používaní na vozovke. Avšak v ťažkých podmienkach je povolené tlak v pneumatikách znížiť a zvýšiť tak ich flotačnú schopnosť a stopu.

NB: Nikdy nepoužívajte tlak v pneumatikách pod 16psi. Potom pneumatiky opäť čo najrýchlejšie dohustite. Pri ceste do servisu jazdite pomaly a v žiadnom prípade neprekračujte rýchlosť 50m/h (80km/h).

Pri zdolávaní vody je dôležité, aby bol chránený elektrický systém vozidla.
Vhodným riešením je natrieť ohrozené časti mazivom na báze silikónu.
Je nanajvýš dôležité, aby sa voda nedostala do prívodu vzduchu.
Ak sa však voda dostane do motora, poškodí, resp. zničí ho a následná oprava môže vyjsť veľmi draho.
Pred zdolávaním vody je dôležité preskúmať dráhu.

Myslite na:
• Tok rieky – rýchly prúd znamená čistú vodu bez nánosov kalu. Naopak pomalý tok ukazuje na mäkké a hlboké bahno.
• Rýľom alebo podobným predmetom preskúmajte hĺbku vody a bahna. Skontrolujte tiež, či vo Vami zvolenej trase nie sú diery alebo kamene, ktoré by mohli ohroziť Váš postup.
• Preskúmajte brehy vjazdu a výjazdu a pamätajte na to, že pri výjazde z vody budete mať malú dynamiku. Do vody vchádzajte so zaradeným druhým rýchlostným stupňom.

Vytvorenie oblúkovitej vlny znamená, že voda pred vozidlom je hlbšia, ale za vlnou sa vytvára koryto, napr. v oblasti motora.
Ak pôjdete príliš rýchlo, vlna sa zlomí o kapotu a prijdete tak o želaný korytový efekt v oblasti motora.
Akonáhle vyjdete z vody, vždy zošľapujte brzdový pedál len jemne, až kým sa obnoví brzdný účinok.
Skontrolujte, či nemáte v chladiči bahno a lístie a samozrejme preverte, či nemáte defekt, pretože sa môže stať, že pod vodou ste eventuálne prekážky nevideli.

TLAK V PNEUMATIKÁCH
TLAK V PNEUMATIKÁCH

Pri väčšine typov jázd v teréne je možné nechať pneumatiky nahustené tak, ako pri bežnom používaní na vozovke. Avšak v ťažkých podmienkach je povolené tlak v pneumatikách znížiť a zvýšiť tak ich flotačnú schopnosť a stopu.

NB: Nikdy nepoužívajte tlak v pneumatikách pod 16psi. Potom pneumatiky opäť čo najrýchlejšie dohustite. Pri ceste do servisu jazdite pomaly a v žiadnom prípade neprekračujte rýchlosť 50m/h (80km/h).