• Slovenská Republika
  • Zmeniť štát

CAR WORLD


Sedem odpovedí pre viac informácií

1) Žijem v meste, naozaj teda potrebujem počas zimných jázd po rovine zimné pneumatiky?

Pri teplote do 7 °C a po väčšinu obdobia od októbra do marca ponúkajú zimné pneumatiky vyššiu jazdnú stabilitu v porovnaní s letnými pneumatikami. Počas chladných mesiacov zmes použitá v letných pneumatikách tvrdne, čím sa znižuje priľnavosť k vozovke, trakcia a brzdné schopnosti.


2) Zimné pneumatiky sú drahšie, prečo by som si ich mal kúpiť?

Je to pravda, je potrebné kúpiť dve sady pneumatík: jednu na leto a jednu na zimu. Ale ak sú obuté zimné pneumatiky, letné pneumatiky sa odložia a náležite uskladnia. Potom ich je možné použiť v teplejších mesiacoch a zabezpečiť bezpečnosť za všetkých poveternostných podmienok.


3) Ale ak je pravda, že zimné pneumatiky sú oveľa efektívnejšie ako letné pneumatiky, prečo ich nemôžem používať po celý rok?

Zimné pneumatiky boli vyvinuté s cieľom ponúknuť vynikajúci výkon pri teplote nižšej ako 7 °C. Počas leta sa ich zmes, ktorá je mäkšia ako u letných pneumatík, opotrebováva oveľa rýchlejšie, a preto neplní svoju funkciu tak dobre.


4) Možno zimné pneumatiky používať iba na snehu?

Zimné pneumatiky boli vyvinuté s cieľom aktívne reagovať v prítomnosti snehu, ale tiež ponúkajú vynikajúci výkon v porovnaní s letnými pneumatikami na mokrej i suchej vozovke počas zimného obdobia. Dezén bol navrhnutý tak, aby sa výrazne znížilo riziko vzniku aquaplaningu v porovnaní s letnými pneumatikami.


5) Môžem obuť iba dve zimné pneumatiky na hnacie kolesá a ponechať letné pneumatiky na ostatných kolesách?

Tento variant sa dôrazne neodporúča. Ak ide o vozidlo s pohonom predných kolies a vpredu sú obuté zimné pneumatiky, hrozí riziko straty kontroly nad vozidlom. Ak ide o vozidlo s pohonom zadných kolies a zimné pneumatiky sú obuté len vzadu, hrozí riziko straty kontroly pri zatáčaní. A napokon, ak sú zimné pneumatiky obuté na nepoháňanej náprave, bude veľmi ťažké sa pohybovať na zľadovatených alebo snehom pokrytých cestách.


6) Som v porovnaní s letnými pneumatikami nútený so zimnými pneumatikami výrazne znížiť rýchlosť jazdy, rovnako ako je tomu pri používaní reťazí?

Nie. S reťazami nemôžete ísť rýchlosťou vyššou než 50 km / h. Niektoré zimné pneumatiky sú však schválené pre rýchlosť do 270 km / h (rýchlostná kategória W). Samozrejme je nutné vždy dodržiavať rýchlostné limity stanovené pravidlami cestnej premávky a prispôsobiť svoju rýchlosť poveternostným podmienkam.


7) Ak letné pneumatiky obujem na jeseň alebo zime, bude ťažšie udržať kontrolu nad vozidlom?

Brzdná dráha sa u zimných pneumatík znižuje o 10% na mokrej vozovke a 20% na snehu. To znamená, že so zimnými pneumatikami možno pri teplote nižšej ako 7 ° C zastaviť skôr a riadiť vozidlo efektívnejšie.


RAD PNEUMATÍK