• Slovenská Republika
  • Zmeniť štát

CAR WORLD


V tejto časti radia technici spoločnosti Pirelli, ako získať zo svojich zimných pneumatík to najlepšie z hľadiska výkonu a bezpečnosti.

Jazdite plynule
Pri jazde sa vyhýbajte prudkému zrýchlenie, náhlemu vybočeniu či brzdeniu, čím sa minimalizuje strata trakcie na snehu či ľade.

Vždy obujte štyri zimné pneumatiky
Pre dosiahnutie optimálneho výkonu a bezpečnosti je nevyhnutné, aby všetky štyri pneumatiky boli rovnaké. Vždy používajte štyri zimné pneumatiky rovnakej značky a s rovnakými konštrukčnými prvkami. Na tej istej náprave obúvajte pneumatiky rovnakej veľkosti, s rovnakými vlastnosťami použitia, dezénom a podmienkami opotrebenia. Použitie pneumatík s hrotmi, ak je to prípustné, musí byť rozšírené na všetky štyri kolesá. Správne zaťaženie a rýchlostnú kategóriu použitých pneumatík nájdete v príručke k vozidlu.

Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách
Inflačný tlak sa musí pravidelne kontrolovať a hustenie je nutné vykonávať za studena. V prípade potreby tlak znovu korigujte až po ochladení pneumatík. Dodržujte hodnoty tlaku uvedené výrobcom vozidla. Všimnite si, že tlak sa mení podľa vonkajšej teploty: tlak 2,0 bar nameraný pri +20 °C klesne pri -5 °C na 1,74 bar a pri teplote -20 °C na 1,59 bar (rozdiel 20%).

Kontrolujte limitnú rýchlosť
Venujte pozornosť limitnej rýchlosti vymedzenej rýchlostnou kategóriou, uvedenou na bočnici pneumatiky. Voliteľne je možné vozidlo vybaviť pneumatikami nižšej kategórie, ako je predpísané, a rýchlosť upraviť. V tomto prípade sa v európskych predpisoch uvádza, že zníženie rýchlosti musí byť uvedené na samolepiacim štítku vo vnútri vozidla (na čelnom skle alebo palubnej doske tak, aby bolo pre vodiča vždy viditeľné).

Dezén pravidelne kontrolujte
Funkcia zimných pneumatík je efektívna až do hĺbky dezénu 4 mm. Pod touto úrovňou už pneumatiky nie sú vhodné pre použitie v zime, ale môžu sa používať ako letné pneumatiky, a to až do minimálneho zákonného limitu stanoveného na 1,6 mm.

Skladujte ich starostlivo
Ak sa zimné pneumatiky nepoužívajú, mali by byť najlepšie skladované na ráfiku kolesa nahustené a tlak pravidelne kontrolovaný. Ak sú skladované bez ráfikov, musí sa stohovať vodorovne max štyri na sebe, inak by sa deformovali váhou.

Zimné pneumatiky vždy po najazdení 10 000/12 000 km pootočte v správnom smere.

DRIVING ADVICE

RAD PNEUMATÍK