GREEN SOURCING

Kaynak Politikasi

Green Sourcing Politikasi, tüm tedarik zinciri için çevre bilincini gelistirmekle beraber Pirelli kaynakli ürün ve servislerin çevresel zararlarini azaltici kararlara tesvik etmeyi amaçlamaktadir.


Tarafimizca tasarlanan ve hazirlanan daha sonra tedarikçilere gönderilen bu belge, tüm tedarik zinciri boyunca organizasyonun vizyonunu, ilgili çevresel etkilerin azaltilmasi için kullanilan, olasi bütün yollarin analizine dayali bir yöntem bilimi üzerinden, mümkün oldugunca genisletmek üzere sunulmustur.


Green Sourcing Politikasi, asagidaki gibi anahtar kelimelerden bahsedilerek oldukça faydaci, bilinçli ve özel bir sekilde tasarlanmistir:

  • "Yasam döngüsü”-Bu kelime, eksiksiz ve her seyi içeren analizlere dayali kararlar alabilmek amaciyla sirketin kullanmak üzere seçtigi tek yaklasimdir;

  • "Azaltma, yeniden kullanma ve geri kazanim"- Bunlar, bir mal ya da hizmetin çevreye verdigi zarari azaltma seklimizi ortaya koyan genel kategorilerdir.
Ayrica Pirelli, kendi kaynak modelleri ve kendi tedarik zincirleri ile Green Sourcing Politikasini birlestirmek üzere tedarikçilerini tesvik edecegi konusunda taahhüt vermektedir.


Grup tedarikçileri tarafindan konusulan dillere de tercüme edilmis Green Sourcing politikasi asagida mevcuttur.

Satınalma Yönergeleri

Pirelli için Green Sourcing nedir

Pirelli, sürdürülebilir çevre yönetimine 2004 yilinda imzalanan Birlesmis Milletler Küresel Ilkeleri’nde öngörülen ve "Çevre ve Kalkinma Rio Deklarasyonu" çerçevesinde bulunan Sürdürülebilirlik Sistemine göre bir yaklasim sergilemektedir. Pirelli Green Sourcing Politikasi 3 sütun üzerine dayanmaktadir

  • Pirelli “Green Sourcing Politikasi; ”, Pirelli ve tüm Grup çalisanlarinin tasarim seçenekleri ve malzemelerinin, ürün ve hizmetlerinin, tüm çevresel yönlerini dikkate alan baskani tarafindan imzalanmistir.Amaç; tesvik ve tedarik zinciri boyunca çevre bilincini asilamak ve Pirelli isletmesi ile ilgili kaynak sürecinin çevresel etkilerini azaltabilir seçimlere tesvik etmektir. Bu, zamanla sürdürülebilir büyüme yaratan, maddi ve manevi deger karsiliginda yararlanilan Pirelli Premium stratejisinin bir parçasidir.

  • Pirelli “Green Sourcing Kilavuzu" ” (PGSM): Pirelli Fonksiyonları için yeşil iç yönergeleri sunan Green Sourcing Politikası ilkelerine dayalı bir belgedir. Bu belge içsel ve özel bir belge olup kaynak sürecine dâhil tüm fonksiyonları katkılarıyla, Kalite ve Sürdürülebilirlik Departmanlarının her ikisinin koordinasyonu altında verilir. PGSM, dört yeşil satın alma makro-alanının kaynaklamasıyla ilişkili operatif, fonksiyonel faaliyetlerde uygulanacak temel çevresel kuralları sunmaktadır: Malzemeler, Capex, Opex ve Lojistik.

  • Pirelli “Green Satın Alma Yönergeleri” (PGPG): Önceki iki ayak üzerine dayanan bu belge, tedarikçilerle beraber kendi Green Sourcing yaklaşımını paylaşarak, en iyi yeşil uygulamalarının tedarikçilerin de uygulaması için teşvik ederek, Pirelli'nin, bütün tedarik zinciri boyunca kendi boyutunu açığa vuracağını söylemektedir.