Záležitosť osobnosti.

Existujú automobily, ktoré vnímame ako noblesné, s elegantnými pohybmi. Existujú však i iné automobily, ktorých je veľa, ale vystupujú z radu. Existujú automobily s akustickým duchom rock-and-rollu. Každý z nich má elektronické vybavenie, ktoré vyžaduje kompatibilné pneumatiky.

Motorizmus prechádzal dlhú dobu čisto mechanickou fázou, ktorú môžeme označiť ako „1.0“. Teraz, spolu s ABS, ESP, integrovaným riadením diferenciálu a rôznymi ďalšími doplnkami ovplyvňujúcimi dynamiku jazdy, potrebujú automobily také pneumatiky, ktoré budú v dokonalej zhode s elektronickými riadiacimi systémami každého jednotlivého modelu.
Toto vyžaduje mnoho starostlivých príprav. Za vytvorením nových pneumatík sa skrýva pochopenie „osobnosti“ automobilu, čo sa týka dynamiky a elektroniky, spolu s požiadavkami výrobcu.

Prvá fáza návrhu trvá dva až tri mesiace, a v tomto okamihu začína Pirelli utvárať najdôležitejšie vlastnosti každého automobilu. Napríklad: Pirelli pracuje na stope behúňa pneumatiky, a tým dosahuje pri konkrétnych modeloch úplne tichú jazdu, eliminuje problémové vibrácie spôsobené rezonanciou medzi šasi a pneumatikou.

Drobné detaily, ako napr. zmena tónu vydávaného pneumatikami na vozovke, môžu vytvárať rozdiel medzi dobrou a perfektnou jazdou.

ČÍSLA

3 mesiacedoba venovaná „papierovému“ návrhu všetkých vlastností, ktoré by mala mať špecifická pneumatika

4 radyrad pneumatík Pirelli, ktoré boli homologované ako originálne vybavenie: P Zero, Cinturato, Scorpion a Winter

Akonáhle existujú miery, krajčír musí nájsť tú správnu látku. Ak taká ešte neexistuje, musí byť vyrobená a následne vyskúšaná. Je potrebné zistiť, ako sedí a potom je potrebné zrealizovať úpravy.

Výskum a vývoj, ktorý stojí za homologáciou pneumatiky Pirelli, je podobný starostlivosti, akú krajčír venuje vytvoreniu obleku na mieru. Tiež vyžaduje dôkladné skúšanie.
V porovnaní so šesťmesačným testovaním u štandardnej pneumatiky, toto trvá priemerne tri roky. Zodpovedá to teda 10-násobne väčšiemu úsiliu vo vývoji. Sú potrebné pokusy, testy a 3D simulácie realizované spolu s návrhármi najrôznejších výrobcov automobilov, aby každému jednotlivému vozidlu poskytli najvhodnejšie materiály a technológie, ktoré sa použijú pri výrobe originálneho vybavenia.

Touto cestou sa Pirelli uberá už mnoho rokov. V skutočnosti je spoločnosť Pirelli už dlhú dobu známa ako jeden z popredných dodávateľov pre automobily a výrobcov prémiového segmentu. Vďaka tejto spolupráci získala spoločnosť technologické know-how, ktorému sa vyrovná len máloktorý dodávateľ. Vývoj a testovanie produktov pre automobily blízkej budúcnosti znamená „jazdu na hrebeni vlny“, ísť neustále vpred cestou, ktorou sa budú uberať nové technológie a zaujať medzi pneumatikami prednú pozíciu.

Príkladom je vytvorenie pneumatík Run Flat, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre vozidlá značky BMW, aby dodali vodičom viac kľudu, a ktoré sú v súčasnosti stále obľúbenejšie.
Týmto spôsobom sa vytvára partnerstvo s výrobcami automobilov: výmena informácií, spätná väzba a kontrola informácií, aby boli výrobky dovedené k dokonalosti a premenené v exkluzívny „balíček“.

ČÍSLA

3 ROKYtak dlho trvá vytvorenie homologovanej pneumatiky, od návrhu po výrobu

Kolem 20venkovních výkonu hodnoceno

Kolem 15vnitrních výkonu hodnoceno

Nakoniec to, na čom záleží, je vozovka: tá je tým posledným meradlom. Tu môžeme pozorovať účinky viac ako trojročnej práce Pirelli, ktorú realizovali spoločne s výrobcami automobilov. Tu slovo „výkon“ získava svoj tvar, akciu a význam.

Záverečnou fázou procesu homologácie sú industrializácia a výroba, ktoré trvajú v rozmedzí troch až šiestich mesiacov. Potom je produkt uvedený na trh vo svojej finálnej podobe. V tomto okamihu je interakcia medzi automobilom a pneumatikou dokonalá a je realizované zákazkové značenie, ktoré zaručuje špecifické použitie pri konkrétnom modele automobilu. A práve tento detail vytvára celkovú odlišnosť!

Milovníci výkonu veľmi dobre vedia, aké dôležité sú pneumatiky. A vedia to aj výrobcovia automobilov, pretože neexistuje výkonnejší automobil ako ten, ktorý je obutý na pneumatikách vyrobených špeciálne pre neho. A naviac s prispôsobenými pneumatikami, ktoré boli s vozidlom navrhnuté a súčasne vyvíjané.
Napríklad: McLaren P1. Najnovší prírastok od inžinierov z Wokingu je vybavený pneumatikami P Zero na zákazku, navrhnutými pre prenos 900 konských síl na vozovku spolu s rafinovaným výkonom tohoto super auta. Už skôr vytvorili v Pirelli P Zero, ktorá skrotila hnaciu silu Ferarri F40 a teraz je výzvou vybaviť vysoko sofistikovanú elektronickú dynamiku tohoto moderného super auta.

WATCH THE VIDEO
OZNAČENÉ PNEUMATIKY

2-6 MESIACOVtak dlho trvá výroba štandardnej pneumatiky

36pocet automobilových znaciek s homologovanými pneumatikami Pirelli

1300pocet homologácií pneumatík Pirelli